یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
Sunday, 21 April 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۸۹ ]

 

گیلان امروز- مرکبات شمال برای قرار گرفتن در سفره چشم بادامی‌ها همچنان معطل است.

فانی سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت مازندران می‌گوید: صادرات مرکبات به چین الزامات خاص خود را دارد که گرفتن شناسنامه سلامت محصول یا کیو آر کد و شناسنامه دار کردن باغات مرکبات و سورتینگ‌ها از جمله آنان است و تا یکی دو هفته دیگر شاهد صادرات مرکبات مازندران به چین خواهیم بود.

موضوع صادرات مرکبات مازندران به چین نخستین بار مرداد ماه امسال توسط سفیر ایران در چین رسانه‌ای شد. محمد کشاورز‌زاده گفته بود: با پیگیری‌های مستمر ایران در پکن، مجوز صادرات مرکبات از ایران به چین اخذ شد و صادرکنندگان و کشاورزان مازندرانی با رعایت استاندارد‌های بسته بندی و توجه به کیفیت کالا برای صادرات مرکبات به چین آماده شوند.

بعد از این اظهار نظر مسئولان استان نیز با تاکید بر صادر شدن مرکبات مازندران برای نخستین بار به بازار یک میلیاردی چین، ثبت نام باغداران در سامانه سماک یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای صادرات مرکبات و کیوی است که باغدار باید در این سامانه ثبت‌نام کند تا محصول تولیدی قابل ردیابی و شناسایی باشد.

بعد از گذشت ۵ ماه از این اظهارات و در حالیکه هنوز گزارشی از صادرات مرکبات به چین به میان نیامده است، محمد شعبانی مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران می‌گوید: برای صادرات مرکبات بین کشور‌های باید هماهنگی لازم انجام شود تا حجم بالای مرکبات صادر شود.

او افزود: برای ارسال یک تا چند کانتینر مرکبات به چین مشکلی نیست، اما برای صادرات حجم زیاد محصول به برنامه ریزی و هماهنگی خصوصا در زمینه حمل و نقل نیاز است.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: به نظر می‌رسد زمان صادرات مرکبات به چین برای امسال دیر شده است.

مهاجر رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن مازندران هم گفت: رعایت استاندارد‌های لازم در تولید و بسته بندی محصول مهم‌ترین شرط صادرات به چین است و صادرکنندگان باید اطلاعات خود را در سایت اعلام شده ثبت کنند تا بتوانند صادرات انجام دهند.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان