جمعه, 17 آذر 1402
جمعه, 17 آذر 1402
Friday, 08 December 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۰۷ ]

 

 

 

گیلان امروز-در آستانه آغاز رقابت‌های جام جهانی تا به حال نیمی از تیم‌های حاضر در این مسابقات، بازی‌های دوستانه‌ای را قطعی کرده‌اند که خیلی از آنها در حاشیه‌ی خلیج فارس برگزار می‌شود.

 پنجره‌ی پیش روی فیفا، دومین پنجره پس از مشخص شدن گروه‌بندی بیست و دومین دوره رقابت‌های جام جهانی به حساب می‌آید. با این حال پیش از آغاز مسابقات نیز تیم‌ها حدود ۱۰ روز می‌توانند برنامه‌های آماده‌سازی را در پیش بگیرند. در این بین کشورهایی همچون عربستان، قطر، مکزیک و ... بازیکنان خود را زودتر دور هم جمع خواهند کرد و در روزهای غیر از فیفادی نیز در اردو حضور خواهند داشت.

پنجره‌ی منتهی به تورنمنت فرصتی را در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهد تا یک بازی دوستانه را به انجام برسانند. مسابقه‌ای که می‌تواند صرفا برای کنار هم قرار گرفتن بازیکنان در قالب یک بازی جدی و یا افزایش روحیه باشد. تا به اینجای کار نیمی از شرکت‌کنندگان در این رویداد مهم، یک مسابقه تدارکاتی را فیکس کرده‌اند و نیمی دیگر هنوز برنامه‌ای در این زمینه ندارند.

تیم ملی فوتبال ایران نیز جزو کشورهایی است که هنوز مسابقه‌ی دوستانه‌ای را به صورت قطعی برنامه‌ریزی نکرده است. پیش از این شایعاتی مبنی بر بازی با روسیه به گوش می‌رسید اما هنوز چیزی قطعی نشده است. نکته‌ی جالب توجهی که درباره این بازی‌های دوستانه وجود دارد این است که کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده‌ی بزرگی کرده‌اند. خیلی از کشورهای حاضر در قاره‌های دیگر با برگزاری بازی در کشورهای نزدیک به قطر خود را مهیای حضور در جام جهانی می‌کنند. ایران هم می‌توانست مقصد خوبی برای این کشورها باشد اما تا به اینجا اتفاقی در این باب رخ نداده است.

قطر، تنها تیمی است که در خاک خودش بازی دوستانه به انجام می‌رساند. آنها میزبان هندوستان خواهند بود و مشخصا به دنبال این هستند تا در ادامه‌ی برنامه‌ی شلوغ خود، با یک بازی سبک به استقبال مسابقات بروند.

امارات، پرترددترین کشور برای برگزاری آخرین بازی دوستانه تیم‌ها پیش از آغاز جام جهانی است و چهار مسابقه در شهرهای این کشور به انجام می‌رسد. خود اماراتی‌ها در یک بازی بزرگ باید با آرژانتین پیکار داشته باشند. تونس به مصاف کلمبیا خواهد رفت. ۲ تیم ژاپن و کانادا که در مسابقات شرکت دارند برگزارکننده یک مسابقه تدارکاتی در دوبی خواهند بود. سوئیس و غنا نیز با شرایطی مشابه باید ابوظبی به مصاف یکدیگر بروند.

کویت، میزبان بازی دوستانه بلژیک در مقابل مصر خواهد بود. شیاطین سرخ اروپا تصمیم گرفته‌اند در این کشور به میدان بروند. عمان با هدایت برانکو ایوانکوویچ باید در مسقط میزبان تیم ملی فوتبال آلمان باشد. یک مسابقه خاطره‌انگیز برای قرمزپوشان که می‌تواند باعث دیده شدن بیشتر این کشور هم بشود. بحرین نیز در شهر ریفا پذیرای تیم ملی فوتبال صربستان است. اردنی‌ها در جدالی فراموش نشدنی میزبانیِ اسپانیا و ستاره‌هایش را به عهده دارد. عربستان هم در یک جدال جذاب در ریاض به مصاف کرواسی می‌رود تا یک بدرقه باشکوه را در کنار هوادارانش تجربه کند و به مصاف تیم نایب قهرمان جام جهانی قبلی برود.

در میان کشورهای غیر آسیایی، اسپانیا نیز میزبان یک مسابقه دوستانه است. مکزیک که در گروه سوم جام جهانی با تیم‌های آرژانتین، لهستان و عربستان در یک گروه قرار دارد در خیرونا رو در روی تیم ملی سوئد قرار می‌گیرد. لهستان در ورشو میزبان شیلی است. آنها می‌خواهند مقابل دیدگان هواداران خودی بازی کنند و سپس روانه قطر شوند. درست همانند تیم ملی پرتغال که در لیسبون میزبان نیجریه است. کریستیانو رونالدو و دوستانش در این شرایط مهیای حضور در بیست و دومین دوره جام جهانی می‌شوند.

به جز تیم ملی فوتبال ایران کشورهای سنگال، اکوادور، هلند، انگلیس، ولز، آمریکا، دانمارک، فرانسه، استرالیا، کاستاریکا، مراکش، کامرون، برزیل، اروگوئه و کره جنوبی هنوز مسابقه دوستانه‌ای را تدارک ندیده‌اند. با توجه به اینکه کارلوس کی‌روش فقط ۲ بازی در کنار ملی‌پوشان بوده بهتر است که تیم ملی ایران پیش از آغاز مسابقات رقابتی تدارکاتی را داشته باشد و چه بهتر که این بازی مقابل یک تیم اروپایی و چه بسا بریتانیایی باشد تا ملی‌پوشان فضایی شبیه به بازی مقابل انگلیس و ولز را تجربه کنند.

از طرفی کشور ایران می‌توانست همانند همسایه‌هایش میزبانی یک بازی دوستانه را به عهده می‌گرفت. حال این بازی، بازی خودِ تیم ملی باشد یا دیدار دوستانه‌ی یکی از تیم‌های حاضر در جام بیست و دوم.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان