سه شنبه, 12 مهر 1401
سه شنبه, 12 مهر 1401
Tuesday, 04 October 2022
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۰۹۵ ]

 

گیلان امروز- رییس اتاق بازرگانی گیلان  در راس هیاتی تجاری وارد بندر سالیانکا آستراخان روسیه شد ‌و ضمن ارزیابی از ایجاد همسویی در دولت جدید ، سازمان توسعه تجارت ، سفارت ایران در روسیه و سایر ارکان هماهنگ کننده دولت برای ورود تجار به بازارهای هدف گفت : بندر سالیانکا یکی از پایه های سکوی تجارت ایران به روسیه است . 

هیات اعزامی تجاری گیلان در سفر به آستراخان روسیه از تاسیسات و امکانات بندر ایرانی سالیانکا بازدید کردند . بندر ایرانی سالیانکا در بین ۱۵ بندر واقع در منطقه اقتصادی آستراخان روسیه بیشترین فعالیت و تردد حمل بار را به خود اختصاص داده است بطوری که از آن به عنوان قطب راهبردی تجارت دریایی بین ایران و روسیه ، سمبل و نماد تجارت ایران در فدراسیون روسیه نام برده می شود.

هادی تیز هوش تابان رییس اتاق بازرگانی گیلان در راس هیاتی از بازرگانان در بازدید از بندر سالیانکا که با  استقبال مدیر بندر سالیانکا روبرو شد به نقش ایجاد همدلی در بین مدیران در دولت جدید اشاره کرد و از وحدت به عنوان عاملی محرک برای پیشبرد اهداف کشور علی الخصوص تجارت و بازرگانی نام برد و گفت :

بندر سالیانکا یکی از پایه های سکوی تجارت ایران به فدراسیون روسیه است .

وی که مسوولیت اتاق مشترک ایران و روسیه را نیز عهده دار است ضمن تحلیل از وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور و عبور از موانع با راهکارهای اقتصادی دولت جدید از جمله سازمان توسعه تجارت و سفارت ایران  در روسیه و سرکنسولگری آستراخان تاکید کرد :

از آنجا که اراده  لازم در دولت جدید برای توسعه تجارت در بازارهای هدف و صادرات محصولات غیر نفتی وجود دارد بنابراین ایجاد زیر ساخت های تجاری و سرمایه گذاری در داخل و خارج کشور می تواند کشورمان را با شرایط مطلوبی از اقتصاد و بازرگانی روبرو کند .

تیزهوش تابان از امکانات و تجهیزات سخت افزاری بندر سالیانکا به عنوان یک ظرفیت بی نظیر برای صادرات و واردات محصولات ایرانی از طریق حمل و نقل دریایی یاد و خاطر نشان کرد : بندر سالیانکا بندری فعال و‌ پویا است ‌و یکی از زنجیره های اتصال صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف ، روسیه و اوراسیا است .

وی ابا اشاره به تلاش و‌ کوشش مدیران سالیانکا که بستر تسهیل تجارت و بازرگانی را برای فعالان اقتصادی و بازرگانان با ایجاد زیر ساخت های تجاری در خارج از ایران فراهم کرده اند و با بخش خصوصی همراهی و همسویی دارند خاطر نشان کرد تجار ما در ایران هم اکنون در بازارهای همسایه در حوزه کاسپین فعالیت گسترده ای دارند و این سفر موجب آشنایی بیشتر آنان از امکانات و زیر ساخت های تجاری در بندر سالیانکا شده است و قطعا امکانات سالیانکا و آشنایی هر چه بیشتر از پتانسیل های موجود در این بندر می تواند موجب رونق در تجارت جمهوری اسلامی ایران و شناساندن کالاهای ایرانی ، که به زعم طرف های روسی که در این روزها اذعان می کردند از کیفیت بالایی برخوردار است ، گردد .

 

آستراخان سمبل تجارت ایران در روسیه

مدیر بندر ایرانی سالیانکا آستراخان روسیه ضمن استقبال از هیات تجاری ، در ابتدا به صورت میدانی گزارشی از توانمندی ها ، ظرفیت ها ، امکانات و میزان تخلیه و بارگیری کالا ا داشت و گفت : بندر سالیانکا آستراخان سمبل تجارت ایران در بازار روسیه است .


داریوش جمالی افزود :  وجود چهار هزار متر خط راه آهن، واگن های حمل غلات،  شش خط ریل راه آهن،  انبارها و سیلوها  از جمله ویژگی ها و مزیت های بندر سالیانکا است .
مدیر بندر سالیانکا ، کالاهای صادراتی روسیه از این بندر به ایران را شامل غلات، چوب، روغن گوشت قرمز و تجهیزات و قطعات عنوان و اضافه کرد : میوه و خشکبار، سبزیجات، سیمان محصولات غذایی فرآوری شده، پارچه و سرامیک هم محصولاتی است که از ایران به روسیه وارد می شود.

وی با اشاره به اینکه امکانات و فعالیت بندر سالیانکا  باعث شده است تا در حوزه اقتصادی روابط اقتصادی  کشورمان با روسیه توسعه یابد اظهار کرد : بندر سالیانکا به خاطر امکانات و ویژگی هایی که دارد در توسعه و تقویت کریدور شمال- جنوب می تواند نقش مهمی داشته باشد .

وی به سهم ۵۳ درصدی بندر سالیانکا که در اختیار یکی از شرکت های زیر مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است به ظرفیت ۶۷۰ هزار تنی تخلیه و بارگیری این بندر در بین ۱۵ بندر آستراخان که در اغلب کالا ها دارای رتبه یک و دو تجارت است اشاره داشت و اظهار کرد :

 بندر سالیانکا با داشتن ۷۵۰ متر اسکله و به طور  همزمان با پهلوگیری ۵ فروند کشتی با کار بارگیری و تخلیه نقش مهمی در تخلیه و بارگیری کالا و محصولات صادراتی و وارداتی ایران دارد .

وی افزود: این بندر ظرفیت بیش از ۵۰ هزار تن بارگیری و تخلیه را در طول یک ماه دارد و بر اساس سرمایه گذاری در حال انجام، قصد داریم این میزان را به ۶۰ هزار تن در ماه برسانیم و در شش ماه اخیر با رشد قابل توجهی روبرو بوده است و تحرک در این بندر افزایش یافته است .

به اذعان وی مساحت فعلی بندر سالیانکا ۱۵ هکتار است که در چشم انداز آینده به ۲۱ هکتار افزایش می یابد و‌هم اکنون در تامین کالاهای اساسی کشور از جمله روغن و غلات نقش استراتژیک دارد . 

مدیر بندر ایرانی سالیانکا آستراخان به نقش استراتژیک و اهمیت این بندر برای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اضافه کرد : زمانی هیچ کشتی ایرانی اجازه ورود به ولگا را نداشت ، اکنون شرایط کاملا متفاوت است ، یعنی هیچ کشتی ایرانی در پشت لنگرگاه متوقف نمی شود ، این بندر تضمینی برای پیوستگی ما حتی با بنادر دیگر هم از همسایگان است ، بندر سالیانکا یک سرمایه بزرگ تجاری برای کشور است.

جمالی به ظرفیت  ۳۳ هزارتن غلات که در آینده ۱۵ هزار تن دیگر به ظرفیت فعلی آن افزوده می شود اشاره داشت و افزود : بندر سالیانکا رتبه اول غلات و رتبه دوم حمل و‌جابجابی چوب را در بین بنادر آستراخان دارد و همواره در رده بندی بنادر این استان رده نخست یا دوم را دارد . وی بندر سالیانکا را  نماد  اصلی و سمبل ایرانی ها و تجار  در این استان دانست و با بیان اینکه آستراخان با داشتن میر بیزنس بانک ، سرای تجاری، کنسولگری ،  چهار ضلع نماد ایران در این استان جنوبی روسیه است خاطرنشان کرد :

بندر سالیانکا در حال توسعه است و بخش عمده ای از تحرک در این بندر دست تجار و  آقای تیزهوش رییس اتاق بازرگانی هم تحرک و پویایی را در آستراخان ایجاد کردند . 
رودخانه ولگا با ۸۰ درصد حجم آبهای ورودی به دریای خزر تنها آبراه قابل کشتیرانی در روسیه است که با استفاده از کانال «ولگا - دن»  ارتباط مستقیم با آبهای آزاد را میسر می سازد.

بندر سالیانکا از نمادهای اصلی و سمبل ایرانی ها و تجار است.

قدمت بندر سالیانکا ۳۰۰ ساله و از سال ۱۷۲۲ ایجاد و در سال ۱۹۱۲ ثبت ملی شد و در سال ۲۰۱۴ به صورت سهامی عام شد و توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۵۳ درصد سهم بیشتر مدیریت می شود .

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان