یکشنبه, 10 مهر 1401
یکشنبه, 10 مهر 1401
Sunday, 02 October 2022
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۰۹۳ ]

 

گیلان امروز- براساس آمار های ارائه شده از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ایران ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که در مجموع حدود ۲۳.۶ میلیون مشترک و مستمری بگیر اصلی را تحت پوشش قرار داده اند. این درحالیست که چهار صندوق درحال حاضر به پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان خود از محل منابع داخلی قادر نبوده و در قوانین بودجه سالانه مبالغی برای کمک به آن ها درنظر گرفته می شود.

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه وضعیت صندوق های بازنشستگی در کشور تبدیل به یک بحران شده است، به فرارو گفت: در حال حاضر صندوق های بازنشستگی شامل صندوق بازنشستگی فولاد، کشوری، نیرو های مسلح و تامین اجتماعی بسیار وضعیت نابسامانی دارند و اگر قرار باشد همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، دولت ناچار است تا ۴، ۵ سال آینده برای پوشش هزینه های این صندوق ها و جلوگیری از ورشکستگی نیمی از بودجه عمومی را به صندوق های بازنشستگی به غیر از تأمین اجتماعی اختصاص دهد.

شقاقی با تاکید بر اینکه ادامه روند فعلی وضعیت صندوق های بازنشستگی ناممکن و مسئله ساز است، افزود: دولت برای سروسامان دادن به وضعیت بحرانی صندوق ها باید اصلاح ساختاری را در دستور کار خود قرار دهد، این درحالی است که صندوق های بازنشستگی طی سالیان گذشته به حیاط خلوت دولت های مختلف تبدیل شده یودند، به طوری که در این صندوق ها مدیران آن ها حقوق های نجومی دریافت کردند، در حالی که شاهد ناکارآمدی مدیریت در این صندوق ها بوده ایم، همچنین دست اندازی دولت و سایر نهاد ها به منابع و درآمد های صندوق ها نیز باعث شده وضعیت آن ها امروز به مرز بحران برسد.

 

بحران صندوق های بازنشستگی جدی است

مرتضی افقه کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه صندوق های بازنشستگی با بحران ورشکستگی عمومی روبرو هستند، اظهار داشت: زمانیکه که کشور با یک بحران اقتصادی روبرو می شود، طبیعتاً تمام ارکان اقتصادی کشور نیز با این مسئله درگیر می شوند، در چنین شرایطی صندوق های بازنشستگی با توجه به وضعیتی که دارند با بحران بیشتری روبرو هستند، به طوریکه در حال حاضر بر اساس آمار های رسمی برخی از این صندوق ها ورشکست شده اند و اگر حمایت دولت نباشد آن ها نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند.

وی افزود: بر اساس احکام بودجه سال جاری بیش از ۲۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری در نظر گرفته شده، که اگر این بودجه به آن ها پرداخت نشود، ما با مشکلات جدی اجتماعی و اعتراضات گسترده ای روبرو خواهیم بود، بنابراین هزینه بی کفایتی در این صندوق ها را نیز باید عموم مردم پرداخت کنند، از سویی سرمایه گذاری هایی که این صندوق ها برای کسب درآمد طی سال های گذشته انجام داده اند به دلیل اوضاع آشفته مدیریتی آن ها و همچنین دخالت در انتصاب های صندوق ها و حضور افراد ناکارآمد در اداره آن ها عملاً با شکست روبرو شده است.

افقه گفت: در مورد صندوق تامین اجتماعی نیز اوضاع چندان فرق نمی کند، در حالیکه کارگران با پرداخت حق بیمه، عملا مالک سازمان تامین اجتماعی هستند، اما در مقابل دولت عملاً نه تنها بودجه ای به این صندوق پرداخت نمی کند، بلکه بدهی های خود به تامین اجتماعی را نیز پرداخت نمی کند که این موضوع فشار بسیار زیادی را بر پیکره این نهاد وارد ساخته، بنابراین دولت باید از دخالت در امور صندوق تامین اجتماعی دست بردارد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تا زمانی که ما با یک اصلاحات ساختاری در وضعیت صندوق های بازنشستگی روبرو نباشیم نمی توانیم انتظار داشته باشیم که وضعیت آن ها سروسامان بگیرد، از سوی دیگر با توجه به تحریم ها و کاهش درآمد های نفتی این موضوع فشار مضاعفی بر صندوق ها وارد کرده، بنابراین اینکه تحریم ها همچنان ادامه داشته باشد، این صندوق ها با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهند شد، اما احیای برجام هرچند به صورت موقت می تواند، به نفع صندوق ها باشد، تا در ادامه اصلاحات لازم در آن ها رخ دهد.

 

صندوق های بازنشستگی با بحران ورشکستگی روبرو هستند

حمید حاجی اسماعیلی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه صندوق های بازنشستگی امروز با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر صندوق های بازنشستگی با بحران روبرو هستند، تزریق منابع مالی به این صندوق ها به نوعی آن ها را سر پا نگه داشته است.

وی افزود: در چنین شرایطی اگر حمایت دولت نباشد، این صندوق ها ورشکسته هستند و نمی توانند ادامه فعالیت دهند، بنابراین بودجه بسیاری صرف سرپا نگه داشتن صندوق ها می شود که مبلغ آن نیز سال به سال افزایش پیدا می کند، تا زمانی که چنین رویه ای وجود داشته باشد نمی توان انتظار داشت که این صندوق ها عملکرد مناسبی داشته باشند. این وضعیت حاصل انباشت، سال های مشکلات موجود در این صندوق ها است که نتیجه ای امروز ورشکستی تعدادی از آن ها است.

حاجی اسماعیلی گفت: در مورد صندوق تامین اجتماعی نیز در حالی که دولت هیچگونه بودجه ای به این صندوق اختصاص نمی دهد، اما همچنان در مدیریت و هزینه کرد درآمد های تامین اجتماعی دخالت می کند، درحالیکه بر اساس اساسنامه تامین اجتماعی، کارگران مالکان این صندوق هستند و دولت باید مدیریت این صندوق را به کارگران از طریق تشکل های واقعی کارگری بسپارد، اما متاسفانه چنین مسئله ای رخ نخواهد داد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: عملا دولت با تحمیل مدیران و سیاست گذاری هایی که در قبال صندوق تامین اجتماعی و زیر مجموعه های آن انجام می دهد، هزینه زیادی را به کارگران تحمیل می کند، که این رویه باید اصلاح شود، زیرا تامین اجتماعی ریالی از دولت دریافتی ندارد و بر اساس درآمد های خود ادامه می شود، طبیعتا اگر این وضعیت اصلاح نشود، این صندوق نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان