چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
۱۲ شوال ۱۴۳۹
۱۳ سپتامبر ۲۰۱۷
شماره 4745

رییس اتاق بازرگانی گیلان در نشست مشترک نهاد سه اتاق خصوصی گیلان مطرح کرد: افزایش سهم تعاون و بخش خصوصی در اقتصاد ملی

گیلان امروز- سعید سیمیاری همدم، نشست مشترک نهاد سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون در محل دبیرخانه این نهاد مستقر در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان برگزار شد.

نهاد مشترک سه اتاق بخش خصوصی که پس از تهران ابتدا در گیلان فعالیت خود را آغاز کرد با هدف تعامل هرچه بیشتر بخش خصوصی و انسجام، برنامه‌ریزی و رسیدن به نتایج مطلوب در جهت رفع موانع و ایجاد راهکارها در نشست‌های شورای گفتگو تشکیل شد تا این نهاد پیش مقدمه‌ای در تسریع برنامه‌های اقتصادی بخش خصوصی در شورای گفتگو باشد.

بنابر این گزارش نشست ادواری نهادهای مشترک اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون با هدف بررسی در زمینه مالیات بر گردش‌های مالی و معرفی بیمه تعاون به عنوان بیمه همسو با اتاق تعاون و چگونگی کمک بخش خصوصی به ستاد عتبات عالیات در راستای فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی اتاق برگزار شد.

در این نشست رییس اتاق بازرگانی گیلان با اشاره به اینکه اقتصاد کشور در دولت دوازدهم و با آرایش جدید در کابینه دولت دوم آقای روحانی دچار تغییر و تحول خواهد شد گفت: بخش خصوصی در دولت جدید انتظار دارد برخی از آزمون و خطاهایی که در ابتدای دولت و در چهارساله اول اتفاق افتاد این‌بار با رویکرد و تفکر دولتمردان اقتصادی جدید موجب شود تا قطار اقتصادی کشور با برداشتن موانع و تسهیل در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی زمینه‌ساز اقتصاد مولد و پویا در کشور گردد.

دکتر هادی تیزهوش تابان همچنین با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل رشد در توسعه کشور بالا بردن تولید ناخالص ملی و توجه به محصولات صادرات محور است ادامه داد: کالاهای گیلانی می‌باید با هدف صادرات تولید شوند و برای رسیدن به این مهم باید به کیفیت و قیمت توجه کرد.

به گفته نایب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه بازارهای هدف جمهوری اسلامی ایران یکی از بسترهای مهم برای رسیدن به اقتصاد پویا است و در این میان روسیه یکی از بازارهایی است که می‌باید بر روی آن تمرکز گردد.

رییس اتاق بازرگانی گیلان همچنین با اشاره به شرایط حاکم بر موضوعات مبتنی بر تراکنش‌های مالی فعالان اقتصادی توسط اداره کل امور مالیاتی درخواست کرد تا این رویه مورد تجدیدنظر واقع شود و گفت: با قانون جدیدی که در زمینه بررسی تراکنش‌های مالی حساب‌های مشکوک توسط مجلس تصویب شده است متاسفانه اداره کل امور مالیاتی از سال 90 بخشی از حساب‌های اشخاص که دارای کارت بازرگانی از اتاق بوده‌اند را مورد بررسی و جرایم بالایی را برای آنان قطعی کرده است که در این رابطه اعتراض ما از این اقدام عدم عطف به ماسبق بودن این قانون است که خوشبختانه در این رابطه حتی تعدادی از نمایندگان مجلس نیز ورود کرده‌اند.

تیزهوش تابان همچنین در این نشست به گزارشی از روند اقدامات موثر صورت گرفته در شورای گفتگو با حمایت استاندار گیلان و نیز حل مشکل واردات گندم به استان اشاره کرد.

در این نشست همچنین جلال‌الدین محمد شکریه، رییس اتاق اصناف مرکز گیلان نیز به رویکرد اتاق سه‌گانه از ابتدای فعالیت اشاره کرد و گفت: تعامل و همگرایی فی‌مابین تشکل‌های بخش خصوصی در گیلان علی‌رغم اینکه زمینه‌ساز تسهیل و بهبود فضای کسب و کار است از سویی می‌تواند هرگونه موانع پیش‌روی اقتصاد را با راهکارهای مناسب بردارد.

نایب رییس اتاق اصناف مرکز گیلان نگاه حاکم بر اقتصاد کشور را مبتنی بر رونق در فضای کسب و کار دانست و با تاکید بر اینکه دولت بنا دارد زمینه رشد در بنگاه‌های اقتصادی را فراهم کند یادآور شد: هم‌اکنون بخش اعظمی از اقتصاد کشور دولتی است و دولت باید زمینه تشویق کارفرمایان و کارآفرینان را در کشور فراهم کند.

وی در همین رابطه با تاکید بر اینکه وقتی کارفرما خودش نمی‌تواند از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شود و پرداخت این هزینه برای خودش نیز از توان‌ مالی‌اش خارج است خاطرنشان کرد: اما همین بیمه برای بخش اعظمی از کارفرمایان جذابیت ندارد و هم‌اکنون در کشور حدود 15 تا 18 درصد کارفرمایان خودشان را بیمه‌ خویش‌فرما کرده‌اند.

در ادامه این نشست محمدی، رییس اتاق تعاون گیلان هم به نقش و اهمیت تعاونی‌ها در اقتصاد کشور در راستای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: رکن اساسی اقتصاد کشور می‌باید بر پایه اقتصاد تعاون و بخش خصوصی قرار گیرد لذا در راستای کاهش تصدی‌گری دولت می‌باید به اقتصاد بخش تعاون کمک کند.

وی از اتاق بازرگانی و اصناف درخواست کرد: بیمه تعاون به عنوان بیمه همسو با بخش تعاون آمادگی لازم جهت همکاری با اتاق‌های بخش خصوصی را دارد و در صورت امکان می‌توان به این بیمه کمک کرد.

در این نشست همچنین میره جینی، مدیر بیمه تعاون استان هم گزارشی از توانمندی و فعالیت‌های حوزه کاری خود ارایه داد.

وی با اشاره به اینکه بیمه تعاون که در دو سال اخیر با صدور 13 هزار و 299 بیمه نامه به ارزش 80 میلیارد ریال در استان فعالیت داشته و توانسته ضمانت بیمه‌ای پروژه‌های بزرگی همچون موج‌شکن‌های غربی و شرقی منطقه آزاد انزلی، بیمه خودروهای پلاک منطقه تقاطع غیر همسطح نامجو در منطقه آزاد، اسکله انزلی و چندین پروژه بزرگ استان را متقبل شود افزود: بیمه تعاون استان در همه بخش‌های مختلف آمادگی همکاری با اتاق‌های بخش خصوصی استان را دارد.

در این رابطه روسای اتاق‌های بخش خصوصی هم پیشنهاداتی را ارایه دادند که رییس اتاق اصناف مرکز گیلان هم پیشنهاد داد: بیمه تعاون می‌تواند در حال حاضر بخشی از خلا موجود بین بیمه تامین اجتماعی و کارگران و کارفرمایان را برطرف کرده و راهکارهایی را با سیاست‌های مرکز تدوین تا بتواند زمینه همکاری با این بخش را آغاز کند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.