چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
۸ شعبان ۱۴۳۹
۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷
شماره 4559

​نماینده صومعه سرا: افت معاملات مسکن به عوامل متعددی مربوط است

گیلان امروز- سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از رکود حاکم بر بازارمسکن، گفت: افت معاملات در بازار مسکن به بیش از ۴سال رسیده و به عوامل متعددی مربوط است.

به گزارش ایسنا سیدکاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رکود حاکم بر بازار مسکن، اظهار کرد: بازار مسکن و رکود فعلی آن به عوامل متعددی بستگی دارد و خروج از آن ضروری است.

وی با بیان اینکه جهش و رکود بازار مسکن در سال‌های گذشته به مراتب تکرار شده است، افزود: طبق تجربیات گذشته هر سه سال یک بار جهشی در بازار مسکن رخ داده و در مقابل آن 2 یا 3 سال هم رکود مسکن را داریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به عامل دیگر تاثیرگذار در وضعیت فعلی بازار مسکن تصریح کرد: سود سپرده گذاری در بانک‌ها و تسهیلاتی که پرداخت می‌شود اثر مثبت و منفی بر بازار مسکن دارد.

وی با یادآوری دیگر عامل تاثیرگذار در بحث مسکن، گفت: تورم و رکود عامل دیگری در ارتباط با بازار مسکن است و مشکلات اقتصادی کشور هم در وضعیت فعلی این بازار بی تاثیر نیست، ضمن اینکه ورود دولت در ساخت مسکن همچون مسکن مهر تقریبا دست سرمایه گذاری در ساخت مسکن در بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها را کوتاه کرده که این خود عاملی برای کاهش رونق در بازار مسکن شده است.

دلخوش ادامه داد: نرخ رشد جمعیت هم یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر مسکن بوده از این رو نمی‌توان تنها یک عامل همچون نرخ ارز و رشد قیمت آن را در افت معاملات مسکن موثر دانست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تا زمانی که مجموعه عوامل مرتبط با بازار مسکن تغییر رویه ندهند این بازار در رکود پایدار خواهد ماند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.