شماره 5616
یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹
۷ ربیع الثانی ۱۴۴۲
۲۲ نوامبر ۲۰۲۰

​شهردار رشت: ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های نسقی از مهمترین مشکلات رشت است

گیلان امروز- شهردار رشت ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های نسقی را یکی از مهمترین مشکلات حال حاضر رشت عنوان کرد و گفت: شیوه‌نامه مدیریت زمین های نسقی نیازمند بازنگری مجدد است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شهرداری رشت، نشست سیدمحمد احمدی شهردار، احمد رمضانپور نرگسی رییس شورای اسلامی و جمعی از مدیران شهرداری رشت با نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، برگزار شد.

سیدمحمد احمدی در این جلسه ضمن تشکر از حسن اعتماد اعضای شورای اسلامی با اشاره به اینکه تنوع و حجم فعالیت‌های شهرداری وسیع است اظهار کرد: تعامل و تفکر جمعی، مهمترین اصل در پیشرفت مدیریت شهری است.

شهردار رشت حضور و تعامل نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را یک فرصت برای توسعه و پیشرفت رشت دانست و افزود: فصل جدیدی از همکاری های مشترک مدیریت شهری و پارلمان شهری آغاز می شود.

وی مهمترین اولویت کنونی مدیریت شهری را ساماندهی پسماند و زباله عنوان کرد و افزود: شهرداری رشت به تنهایی نمی تواند این موضوع را مدیریت کند و نیازمند مشارکت و هم افزایی دستگاه های متولی هستیم.

احمدی با اشاره به اینکه منابع شهرداری به تنهایی برای مدیریت پسماند و دفنگاه سراوان کافی نیست بیان کرد: نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه ملی و استانی برای کنترل و مدیریت بیشتر و بهتر هستیم.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۱۱۰۰ الی ۱٢۰۰ تن زباله در سراوان دفن می شود عنوان داشت: زباله های دفن شده در این منطقه تنها متعلق به شهر رشت نیست و زباله های پنج شهرستان در سراوان دفن می شود.

شهردار رشت در ادامه خواستار مساعدت ویژه نمایندگان مجلس برای تامین اعتبار لازم به جهت احداث زباله سوز شد.

احمدی همچنین با اشاره به برنامه های شهرداری برای تصفیه خانه شیرابه سراوان اظهار کرد: تکمیل تصفیه خانه و احداث حوضچه آرامش در دستور کار قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های نسقی را یکی از مهمترین مشکلات حال حاضر رشت عنوان کرد و ضمن تشکر از همکاری و تعامل دستگاه قضا بیان کرد: شیوه‌نامه مدیریت زمین های نسقی نیازمند بازنگری مجدد است.

احمدی با بیان اینکه شهرداری رشت در مواقع بحران تنهاست و بسیاری از مسئولیت ها را به تنهایی به دوش می کشد، به آغاز فصل سرما اشاره کرد و گفت: بسیاری از ماشین آلات شهرداری، فرسوده و نیازمند تعمیر هستند و خواستار مساعدت ویژه نمایندگان مجلس برای تعمیر و خرید ماشین آلات جدید هستیم.

وی بر ضرورت مدیریت یکپارچه شهری تاکید کرد و یادآور شد: اداره شهر با جمعیت هشتصد هزار نفری و ۱۶ نقطه حاشیه، کار آسانی نیست و نیازمند همکاری و همراهی سایر دستگاه های اجرایی هستیم.

رییس شورای اسلامی رشت نیز در این جلسه حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهرستان رشت را به فال نیک گرفت و از آمادگی شورای اسلامی برای همکاری بیشتر با نمایندگان جهت تامین رفاه و پاسخگویی به مطالبات مردم خبر داد.

احمد رمضانپور با اشاره به اهمیت پروژه قطار شهری اظهار داشت: این پروژه تنها مربوط به شهر رشت نیست و متعلق به کل مردم استان گیلان است.

وی به معضل ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های نسقی اشاره کرد و افزود: باید این گونه اقدامات، مدیریت و کنترل شود و توجه داشت که یک زلزله کوچک می تواند اثرات جبران ناپذیری ایجاد کند.

پسماند و آلودگی رودخانه های رشت از مهمترین اولویت ها

جبار کوچکی نژاد یکی از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به سهم ناچیز این شهرستان در اعتبارات پروژه های بازآفرینی گفت: باید اعتبارات بیشتری توسط سازمان بازآفرینی برای پروژه های این سازمان تخصیص یابد.

وی پسماند و آلودگی رودخانه های رشت را از مهمترین اولویت ها عنوان کرد و با اشاره به اهمیت حمل و نقل ریلی بیان کرد: بسیاری از کشورهای پیشرفته از حمل و نقل ریلی استفاده می کنند و این موضوع می تواند گره ترافیکی شهر رشت را باز کند.

سیدعلی آقازاده یکی دیگر از نمایندگان مردم رشت در مجلس نیز به تعامل بیشتر دستگاه های اجرایی با مدیریت شهری تاکید کرد و با تصریح اینکه نباید عجولانه تصمیم گرفت گفت: تصمیمات عجولانه و بدون برنامه هزینه های غیر متعارفی را به دوش آیندگان قرار خواهد داد.

وی بر ضرورت تدوین طرح جامع پسماند تاکید کرد و عنوان داشت: باید از به روزترین روش ها برای مدیریت پسماند شهری استفاده شود.

آقازاده به سایر ظرفیت های شهر رشت نظیر تالاب عینک برای توسعه و رونق اقتصادی شهر اشاره کرد و بیان داشت: باید از چنین ظرفیت های خدادادی حداکثر بهره را در توسعه شهری ببریم.

محمد رضا احمدی یکی دیگر از نمایندگان مردم رشت در مجلس نیز در این جلسه بر ضرورت وحدت و تعامل بیشتر به‌منظور پیگیری مطالبات مردمی و جلب رضایت شهروندان تاکید کرد.

همچنین در این جلسه متین عاشوری معاون بازآفرینی سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری و محمد محبتی مدیر پروژه قطار شهری رشت، گزارشی از روند اجرای پروژه های در دست اقدام سازمان مربوطه را ارائه دادند.