یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
۷ ربیع الاول ۱۴۴۲
۱۸ اکتبر ۲۰۲۰
شماره 5588

​افزایش مصرف نفت در دنیا

بخش اقتصاد- شیوع ویروس کرونا و افزایش موارد ابتدا به این ویروس هرچند در ابتدا موجب کاهش جدی مصرف نفت شده بود اما اکنون با گذشت نزدیک به یکسال و همزیستی دنیا با این ویروس میزان مصرف نفت کمی افزایش یافته و همین مساله اوپک پلاس را ترغیب به افزایش تولید کرده است.

تصمیم اوپک پلاس در شرایطی است که آژانس بین المللی انرژی IEA اعلام کرد که دورنمای نفت به دلیل افت تقاضا در دوران کرونا شکننده مانده و برنامه اوپک پلاس برای افزایش تولید از سال آینده، توازن بازارهای جهانی را در وضعیت حساسی قرار می دهد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد این ریسک وجود دارد که احیای تقاضا به دلیل افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها متوقف شود. همزمان بازارها هم عرضه بیشتری در ژانویه دریافت خواهند کرد زیرا اوپک و متحدانش قرار است محدودیت عرضه ای که از ماه مه آغاز کرده اند را تسهیل کنند. هنگامی که شیرهای نفت این تولیدکنندگان باز شود، بازار فضای محدودی برای جذب نفت بیشتر خواهد داشت.

تسریع افزایش ابتلا به ویروس کرونا باعث شده بسیاری در بازار این پرسش را مطرح کنند که آیا اوپک و متحدانش از ژانویه تولیدشان را افزایش خواهند داد یا خیر. به گفته نمایندگان اوپک، تولیدکنندگان در داخل این گروه هم تردیدهایی دارند. با این حال، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز سه شنبه گفت: فعلا برنامه اوپک پلاس افزایش تولید طبق توافق اولیه است.

در این رابطه مرتصی بهروزی فر کارشناس ارشد انرژی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه قطعا تا زمانی که درمان قطعی برای کرونا یافت نشود، بازار جهانی نفت به شرایط سابق باز نخواهد گشت، گفت: میلیون ها شغل در کشورهای مختلف از جمله ایرران با رکود مواجه شده است، در بخش گردشگری، حمل و نقل و سایر ئبخش با کاهش تقاضای نفت مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه تا بازگشت شرایط به روال عادی شاهد بهبود وضعیت بازار نفت نخواهیم بود، تصریح کرد: این مساله را نیز باید درنظر گرفت که حدود یک سال است که دنیا با کرونا دست و پنجه نرم می کند و یک نوعی هم زیستی با کرونا در دنیا به وجود آمده است.

به گفته این کارشناس حوزه انرژی حتی آمریکا نیز به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا نمی تواند قرنطینه دائمی را ایجاد کند به همین دلیل مردم با کرونا تعامل پیدا کرده اند و پذیرفته اند که این بیماری مدتی همراه دنیا خواهد بود، به نظر می رسد که همین شرایط و توسعه فعالیت های اقتصادی میزان مصرف نفت را افزایش داده است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.