یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
۴ جمادی الثانی ۱۴۴۲
۱۸ اکتبر ۲۰۲۰
شماره 5588

​استاندار گیلان تاکید کرد : لزوم شناسایی نیازهای روز و برطرف ساختن آنها با وقف

گیلان امروز- استاندار گیلان وقف را در توسعه جامعه نقش‌آفرین خواند و بر لزوم شناسایی نیازهای روز برای وقف تأکید کرد و گفت: لازم است همکاری بیشتر مردم برای ترغیب آنان به مشارکت در سنت حسنه وقف جلب شود.

ارسلان زارع همزمان با روز وقف، در دیدار مدیرکل و معاونان اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان، با تسلیت ایام رحلت پیامبر اعظم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع)، ائمه اطهار را چراغ راه زندگی عنوان و اظهار کرد: دین مبین اسلام، دینی جامع و کامل است که در این مکتب حیات بخش برای همه افراد و اقشار، برنامه های زندگی و حقوق اجتماعی و انسانی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه وقف به عنوان یک سنت حسنه در اسلام بسیار سفارش شده ، گفت: وقف به معنای توقف است، یعنی مالکیت یک مجموعه متوقف می‌شود و در اختیار مجموعه دیگری قرار می‌گیرد و این موضوع بهترین مسیر برای رستگاری و باقیات الصالحات است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه موضوع وقف، مرتبط با مسائل اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی است و باید با شناسایی نیاز امروز جامعه در این راستا گام برداشت، افزود: وقف باید همواره زنده باشد چراکه می‌تواند پاسدار معارف دینی و ضامن پیشرفت و توسعه جامعه باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقف، فارغ از نقش آفرینی در توسعه جامعه، می تواند یک ظرفیت در موضوعات اجتماعی و فرهنگی از جمله مدارس به شمار آید.

استاندار گیلان نهادینه کردن فرهنگ وقف را یکی از وظایف مبلغان دانست و گفت: حراست، نظارت و نگهداری از موقوفه ها بسیار مهم است چراکه موجب جلوگیری از انحراف، آسیب و ایجاد خدشه در آنها می شود.

وی با اشاره به پویا بودن فقه شیعه، بر ضرورت به روزرسانی موضوعات همچون کمک های مومنانه در ایام کرونا تاکید و تصریح کرد: فضای مجازی، ظرفیتی اثربخش برای آگاهی بخشی و فراگیر نمودن آن است.

دکتر زارع اعتمادسازی مردم نسبت به اقدامات و عملکرد اوقاف را گامی موثر در مسیر جلب مشارکت و مساعدت مردم عنوان و اظهار کرد: عملکرد مسئولان اوقاف و متولیان موقوفه ها در تقویت اراده مردم برای گرایش به سنت حسنه وقف، تأثیر بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه باید رابطه وقف با اقتصاد مقاومتی مشخص شود، افزود: باید وقف در یکی از کلید واژه های اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری است، تعریف تا با حمایت از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی ضمن نهادینه کردن فرهنگ و جایگاه وقف در جامعه، نقشه راهی برای آن تعیین شود.

نماینده عالی دولت در استان به جایگاه رفیع امامزادگان و بقاع متبرکه در اذهان مردم و ارادت گیلانیان به اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) اشاره و خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت های عظیم همچون فاطمه اخری (خواهر امام) در رشت و سید جلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه با رعایت مسائل بهداشتی متناسب با کرونا و برپایی نماز جماعت، تلاوت قرآن و برنامه های متنوع استفاده شود تا شاهد فضایی پر نشاط تر در این اماکن مذهبی باشیم.

وی همچنین بر ضرورت اهتمام به اتمام طرح توسعه حرم آقا سید جلال الدین اشرف و اجرای طرح بهسازی حرم خواهر امام تاکید و تصریح کرد: باید از ظرفیت خیران در این طرح‌ها و نیز برنامه‌های فرهنگی در شهرستان ها با همکاری فرمانداران، شهرداران و دهیاران استفاده ای بهینه شود.

وی در خاتمه افزود: انتظار دارم در دهه وقف و نیز در طول سال با تبلیغات گسترده، مستندسازی اقدامات و معرفی واقفان نیک اندیش به مردم، موجبات ترغیب مشارکت آنان در این فرهنگ والا فراهم آید.

در ابتدای این دیدار مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان گزارشی از عملکرد این مجموعه از دهه وقف سال گذشته تا زمان حاضر ارائه کرد.

ستار علیزاده از اجرای ۲۰۰ ویژه برنامه در دهه وقف امسال خبر داد و گفت: گلباران مزار شهدا، دیدار با مسئولان استانی و شهرستانی، سخرانی پیش از خطبه نماز جمعه، دیدار با خانواده‌های شهدا، برگزاری نشست‌های مختلف و تکریم واقفان خیر اندیش از مهمترین این برنامه‌ها است.

او با بیان اینکه تمرکز برنامه‌های اوقاف در راستای محرومیت زدایی و کمک به نیازمندان بر وقف مشارکتی است، افزود: راه اندازی طرح وقف‌های مشارکتی در هر شهرستان با شعار همه واقف باشیم یکی از اقدام‌های مهم و پیش روی این اداره کل است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به اینکه از دهه وقف پارسال تاکنون ۱۲ وقف جدید با بیش از ۵ هزار متر مربع با نیت ساخت وتوسعه مسجد و وقف قرآنی به ثبت رسیده است، گفت:با جود تعطیلی بقاع متبرکه بخاطر شیوع ویروس کرونا، اما، اداره کل اوقاف گیلان توانست ۲۰ هزار بسته بهداشتی به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان، ۵ هزار بسته معیشتی به ارزش یک میلیارد تومان و ۶۰ هزار پرس غذای گرم به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان میان خانواده‌های آسیب دیده از کرونا و محرومان توزیع کند.

علیزاده همچنین از راه اندازی ۱۵ کارگاه تولید ماسک در استان خبر داد و افزود: برای راه اندازی این کارگاه ۱۱۰ میلیون تومان هزینه شده است و در این کارگاه‌ها ۱۴۰ هزار ماسک تولید و به صورت رایگان میان اقشار محروم و کم درآمد جامعه توزیع شده است.

او از اجرای طرح توسعه حرم خواهر امام رشت وحرم آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه خبر داد و گفت:طرح توسعه حرم آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه به ۱۱ هزار مترمربع رسیده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان به طرح مودت، طرحی که خیران به جای پرداخت وجه نقد، تجهیزات و امکانات را با هزینه خودشان متقبل می‌شوند نیز اشاره کرد و افزود: از دهه وقف پارسال تاکنون در اجرای طرح مودت خیران ۳۰ میلیارد تومان به بقاع متبرکه استان کمک کردند.

علیزاده از انعقاد تفاهم نامه میان اداره کل کتابخانه‌های استان در راستای وقف کتاب خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از کتاب‌های کتابخانه‌های مساجد و بقاع متبرکه گیلان وقف شده است.

او همچنین از انعقاد تفاهم نامه همکاری با اداره کل مسکن و شهرسازی استان خبر داد و افزود: در راستای حمایت از محرومان و کمک به مسکن آنان، در قالب تفاهم نامه‌ای قرار شده است برخی از زمین‌های موقوفه برای ساخت مسکن محرومان در اختیار اداره کل مسکن و شهرسازی قرار بگیرد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار رقبه مسکونی، تجاری، و کشاورزی داریم، تصریح کرد: با راه اندازی وقف‌های مشارکتی می‌توانیم کمک به سزایی به محرومان در زمینه‌های مختلف از جمله تامین دارو و هزینه‌های درمان، مسکن، وضعیت معیشتی، اشتغال، ازدواج و آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کنیم.

علیزاده همچنین از راه اندازی مراکز افق با محوریت اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۲ مرکز افق در سراسر استان راه اندازی شده است.

او با بیان اینکه از دهه وقف پارسال تاکنون ۵ میلیارد تومان از محل درآمد موقوفات به نیازمندان کمک شده است، تصریح کرد: با کمک واقفان خیر اندیش و خیران امسال در آستانه سال تحصیلی ۶۶۷ بسته لوازم التحریر به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان میان دانش آموزان نیازمند و همچنین در حوزه دارو و درمان افراد نیازمند یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.