یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
۴ جمادی الثانی ۱۴۴۲
۱۸ اکتبر ۲۰۲۰
شماره 5588

​فرمانده نیروی انتظامی گیلان مطرح کرد : افزایش حس امنیت در گیلان با کاهش ۱۲ درصدی جرائم

گیلان امروز- فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان با اشاره به رتبه نخست کشور در بحث پیشگیری و رتبه دومدر بحث کشف در ۶ ماه گذشته گفت: تا امروز با کاهش ۱۲ درصدی جرائم نسبت به سال گذشته نسبت به استان‌های دیگر در بحث سرقت‌ها در جایگاه‌های بهتری قرار داریم که موجب افزایش حس امنیت در مردم می‌شود.

سردار ملکی در نشست هم اندیشی با مدیران ارشد رسانه‌ای در سالن جلسات نیروی انتظامی استان گیلان با تسلیت سالگرد شهادت شهید پاینده اظهار کرد: حدود یک سال است که در استان شهیدپرور گیلان خدمت می کنیم استانی که بیش از ۴۵۰ شهید نیروی انتظامی تقدیم انقلاب کرده است.

وی با اشاره به اتفاقات خوب و بد در سالی که گذشت گفت: یکی از مطالبات مردم حضور بیشتر پلیس در سطح استان بود و اقدامات مهمی داشتیم در سال گذشته ۲۶ درصد افزایش جرائم را در استان شاهد بودیم.

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان با اشاره به چابک‌سازی نیرو و جوان سازی کادر پلیس افزود: با انتخاب این افراد با توجه به تجربه‌ای که داشتند قدم‌های بسیار خوبی در استان شاهد بودیم.

وی با بیان‌ اینکه پلیس گیلان تا امروز در بحث آمار ۶ ماهه در بحث پیشگیری رتبه اول کشور و در بحث کشف رتبه دوم را در ۶ ماه گذشته کسب کرد، گفت: انتظار ما هم همین بود چون مردم گیلان از نظر فرهنگی سطح بالایی دارند و با پلیس تعامل بیشتری دارند و به نوعی در امنیت با پلیس همکاری خوبی دارند.

ملکی با اذعان به اینکه تمام نیروی انتظامی آماده خدمت به مردم است، بیان کرد: همه دائما در بحث بازدیدها و سرکشی به پاسگاه ها در جهت رفع معایب و نقایص هستیم.

وی با بیان اینکه گرامیداشت هفته نیروی انتظامی از ۲۷ مهر با شعار با هم برای امنیت و سلامت با شروع صبحگاه آغاز می شود، تصریح کرد: امسال با توجه به شرایط خاص کرونا محدودیت‌هایی در برنامه‌های ناجا ایجاد شده که این نیز تجربه جدیدی در هفته نیروی انتظامی امسال خواهد بود.

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان با اشاره به عملکرد ۶ ماهه پلیس در بحث مواد مخدر افزود: یکی از مطالبات مردم در بحث پاکسازی مناطق آلوده و کشفیات مواد مخدر بود که بیش از دو تن و ۷۹۰ کیلوگرم کشفیات داشتیم که این آمار نسبت به سال گذشته بیش از ۶۹ درصد افزایش داشت و برخورد با فروشندگان و انهدام باندها نیز یک افزایش ۹ درصدی در سطح استان داشتیم.

ملکی با اشاره به کشفیات کالای قاچاق و سرقت‌ها و موارد اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال توانستیم افزایش ۹۹ درصدی داشته باشیم، افزود: تا امروز با کاهش ۱۲ درصدی جرائم نسبت به سال گذشته نسبت به استان‌های دیگر در بحث سرقت‌ها در جایگاه‌های بهتری قرار داریم که موجب افرایش حس امنیت در مردم می‌شود.

وی با اشاره به برخورد و پلمپ بیش از دو هزار و ۱۱۶ واحد صنفی در استان بیان کرد: با هزار و ۱۴۲ صنف فاقد پروانه برخورد شد، لذا نیاز به تعامال همه اقشار جامعه داریم، در ۶ ماهه نخست سال هم کاهش ۱۲ درصدی سرقت را شاهد بودیم.

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان با اشاره به کاهش ۴۶ درصدی جرائم خشن در استان گفت: بحث سرقت‌های به عنف یک ناامنی روانی در جوامع ایجاد می‌کند که خدا را شکر این آمار کاهش چشمگیری داشته است.

ملکی با بیان اینکه تلاش گشت‌های راهور و پلیس راه موجب کاهش تلفات و تصادفات جاده‌ای شد، افزود: در جمع کاهش ۴۷ درصدی تصادفات و ۶۰ درصدی تلفات جاده‌ای داشتیم که آمار خوبی است و باید بهتر از این شود.

رتبه نخست گیلان در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم در کشور

رئیس پلیس آگاهی گیلان نیز گفت: میزان وقوع جرایم امسال در گیلان ۱۱ درصد کاهش یافت و ما بین سایر استان‌ های کشور در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم رتبه اول را داریم.

سرهنگ رحیم شعبانی شامگاه جمعه در برنامه در مسیر توسعه با موضوع بررسی جرایم با بیان اینکه حوزه امنیت تأثیرگذار بر تمام ارکان جامعه است، بیان کرد: حوزه‌های مختلف جامعه در بستر امنیت رشد می‌یابند و نیروی انتظامی وظیفه تأمین امنیت برای شهروندان را برعهده دارد و برای تحقق این منظور استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود ضروری است.

رئیس پلیس آگاهی گیلان با تاکید بر از بین بردن بسترهای جرم، گفت: حاشیه‌نشینی در شهرها، معتادین متجاهر، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ فروشنده اجناس دست دوم، پذیرش مسافران بدون مجوز و گسترش جرایم سازمان یافته و حرفه‌ای شدن مجرمان می‌طلبد که با خلاقیت و نوآوری و تلاش شبانه‌روزی به مقابله با جرایم بپردازیم.

وی با بیان اینکه گیلان خاستگاه مجرمان غیربومی است و ضرورت دارد بتوانیم قدرت تصمیم‌گیری و هدفگذاری برای چگونگی برخورد با جرایم در سطح استان را داشته باشیم، افزود: اولویت اصلی امروز پلیس، سرقت بوده که یکی از مطالبات مردم از پلیس است و تلاش‌های بسیاری برای برقراری امنیت و مقابله با این ناهنجاری اجتماعی انجام می‌شود.

سرهنگ شعبانی فقر را یکی از عوامل شکل‌گیری جرایم برشمرد و عنوان کرد: معتاد برای تهیه مواد الزاماً به دنبال سرقت می‌رود و بسترهای ما در حوزه پیشگیری باید در این حوزه به ما کمک کند، همچنین خود حفاظتی از اموال شخصی، استفاده از امکانات به‌روز توسط پلیس و سیستم‌های نظارتی در پیشگیری از وقوع جرایم، مجازات‌ها و کشف زودهنگام جرایم توسط پلیس در پیشگیری از جرایم مؤثر است.

رئیس پلیس آگاهی گیلان گفت: شرکت‌های حفاظت مراقبتی در سطح استان تحت نظارت پلیس فعالیت می‌کنند و علاوه بر این یکپارچه سازی و تمرکز مرکز فوریت‌های پلیس برای اعمال نظارت پلیس و پاسخگویی آسان به مردم در مرکز استان و دسترسی به آمار صحیح و رسیدگی به شکایات از جمله اقدامات برای برقراری امنیت است.

شعبانی با بیان اینکه امسال ۷۲۰ هزار تماس با پلیس استان گیلان توسط مردم برقرار شده است، اظهار داشت: ۳۲۰ هزار تماس منجر به عملیات‌های پلیس شده و سعی کردیم با اقدامات مختلف به مردم خدمت رسانی کنیم.

وی با اشاره به اینکه برقراری امنیت اجتماعی هم مربوط به پلیس و دستگاه‌های پیشگیری و هم مربوط به خود مردم است، تصریح کرد: سهل انگاری‌ها در مراقبت از وسایل شخصی و عدم اعلام به موقع وقوع جرایم یکی از عواملی است که در برقراری امنیت اجتماعی اختلال ایجاد می‌کند.

رئیس پلیس آگاهی گیلان با بیان اینکه گشت‌های محسوس و نامحسوس در سطح استان ۲۴ ساعته فعال هستند، عنوان داشت: استفاده از ظرفیت بسیج و نگهبانان محله برای برقراری امنیت در دستور کار پلیس بوده است اما با توجه به وضعیت فعلی کشور و به تبع آن گیلان، اقدامات ما در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم وضعیت قابل قبولی ندارد.

شعبانی با تاکید بر اینکه امسال میزان وقوع جرایم در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سطح استان گیلان ۱۱ درصد کاهش یافته است، بیان کرد: طبق ارزیابی پلیس ناجا، استان گیلان در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم نسبت به سایر استان‌ها رتبه اول را دارد و این عملکرد خوب پلیس استان را نشان می‌دهد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.