یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
۴ جمادی الثانی ۱۴۴۲
۱۸ اکتبر ۲۰۲۰
شماره 5588

​درگیری گیلانی ها با کرونا خانوادگی شده است

گیلان امروز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه تعداد بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی استان نیز در حال افزایش است، گفت: متاسفانه بالغ بر ۵۰ درصد مردم ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را جدی نمی گیرند.

دکتر ارسلان سالاری با بیان اینکه طی سه ماه گذشته بیماران بستری گیلان بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ متغیر بوده و روند کاهشی نداشتیم گفت: بیشترین عامل ابتلای گیلانی ها به کرونا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است و متاسفانه بالغ بر ۵۰ درصد مردم ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را جدی نمی گیرند.

سالاری، حضور در اماکن سربسته، استفاده از وسائط نقلیه عمومی، حضور در ادارات و رفتن به بازارهای محلی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی را موجب مبتلا شدن به کرونا دانست و عنوان کرد: متاسفانه درگیری افراد با کرونا به سمت خانوادگی و خوشه ای می رود و یک فرد آلوده کلیه اطرافیان خود را مبتلا می کند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت فاصله دو متری افراد در فضاهای باز، خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک در کلیه فضاها الزامی است، اما متاسفانه مردم در فضاهای باز نه تنها ماسک نمی زنند، بلکه فاصله دو متری را نیز رعایت نمی کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به شناسایی و بستری ۸۰ بیمار جدید کرونایی در این استان، گفت: شناسایی این تعداد بیمار کرونایی در گیلان بی سابقه بوده است.

آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه ۸۰ بیمار جدید کرونایی در استان گیلان شناسایی و بستری شدند، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۵۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی گیلان بستری هستند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۸۵ بیمار بدحال در آی سی یو بستری هستند، گفت: قطعاً ادامه این روند شرایط قرمز استان گیلان را بدتر خواهد کرد.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در صورت ادامه این روند مجبور خواهیم بود برخی محدودیت‌های گذشته برای فعالیت کسب و کارها را در استان برقرار کنیم که این قطعاً مورد پسند شهروندان نخواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت عدم تردد غیر ضرور در سطح شهر و مسافرت به استان‌های دیگر و ورود مسافر به گیلان، تصریح کرد: شهروندان باید شعار در خانه بمانیم را دوباره اجرایی کنند تا چرخه انتقال این ویروس قطع شود.

رئیس پلیس راه گیلان نیز با اشاره به ممنوعیت تردد برای پنج استان کشور، گفت: اگرچه گیلان جزو این پنج استان نبود اما به دلیل اینکه بیشترین تردد به گیلان در زمان تعطیلات از سمت تهران به رشت است، این محدودیت ها موجب کاهش ترافیک در جاده های استان در روز گذشته و امروز شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان نیز گفت: روز بیست و سوم مهرماه محدودیت های ترددی برای رفع نیاز مردم در صورت ضرورت سفر وجود داشت اما اکنون پایانه ها باز است و سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی از تهران به رشت و بالعکس انجام می شود.

فریبرز مرادی افزود: البته این موضوع جدیدی نیست و در تمام مدت شیوع کرونا پایانه ها برای جلوگیری از بروز مشکل برای مردمی که ضرورت به انجام سفر دارند، باز بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود نبود محدودیت تردد برای پلاک های عمومی، تمامی پروتکل های بهداشتی به طور دقیق اجرا می شود که به همین منظور در اتوبوس ها به جای بسته تغذیه، بسته ای حاوی ماسک و دستکش یکبار مصرف به مردم داده می شود و مواد ضدعفونی کننده نیز در اتوبوس برای استفاده عموم تعبیه شده است.

اگرچه بسیاری از مردم گیلان انتظار داشتند تا دست کم محدودیت های تردد برای خودروها در این تعطیلات در این استان اعمال شود اما این نکته را از یاد نبریم که بیش از هر قانونی مردم خود باید به سلامتی شان اهمیت دهند؛ این همه هزینه های سنگین از سوی دولت ها برای مقابله با این بیماری و آمار روزانه از مرگ و میر افراد نشان دهنده خطرناک بودن این بیماری است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.