چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹
۱۵ ربیع الاول ۱۴۴۲
۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰
شماره 5563

​ناصر حاج محمدی و پایان 16 ماه مدیریت پرحاشیه بر شهرداری در آرزوی ثبات برای مدیریت شهری رشت

گیلان امروز- خرداد سال گذشته بود که ناصر حاج محمدی به مسند شهرداری رشت رسید اما درست 16 ماه بعد بود که در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای شهر رشت، هشت نفر از اعضای شورا رأی به استیضاح و برکناری اش از سمت شهردار این شهر را دادند تا درب شهرداری رشت همچنان بر همان پاشنه همیشگی بچرخد و مدیران شهری این شهر و در راس آن شهردار ، عمر مدیریتی کوتاهی را بگذرانند.

در مورد اخیر ، عملکرد ناصر حاج محمدی و حواشی ناشی از برخی اقداماتش عاملی شد تا او بارها در معرض طرح سوال و استیضاح شوراییان شهر رشت قرار بگیرد تا سرانجام پس از چند بار ناکامی استیضاح کنندگان ، این بار در عصر روز دوشنبه 24 شهریور ، عدد موافقان استیضاح شهردار به حد نصاب لازم رسید تا همزمان با غروب خورشید ، آخرین روز مدیریت حاج محمدی بر مدیریت شهری رشت هم رقم بخورد .او در طی این مدت فعالیت های حاشیه ای اش بیشتر از اقدامات عملکردی و عمرانیش دیده می شد.

انتصابات متعدد، ناتوانی در مدیریت بحران ، کتابخوانی با عینک دودی در تاکسی، رهن 950 میلیونی یک منزل مسکونی و حضور چندین مدعی سرمایه گذاری از جمله حواشی دوران حضور حاج محمدی در شهرداری رشت بود و در کنار آن ، امضای تفاهمنامه با قرارگاه خاتم الانبیاء و افتتاح تصفیه خانه سراوان نیز از جمله موارد مهمی بود که در طول دوران فعالیت وی اتفاق افتاد. حاج محمدی فارغ از عملکردی که داشت قربانی رسم ماندگار عدم ثبات در مدیریت شهری در شهرداری رشت شد و باید دید که شهردار بعدی چه سرنوشتی را انتظار می کشد هر چند حدود یک سال دیگر دوره جدید شورای شهر آغاز می شود و معلوم نیست که منتخبان آن شورا نظر به تمدید دوره شهرداری بعدی رشت داشته باشند حالا اگر آقا یا خانم شهردار از تیغ استیضاح شورای فعلی در امان بماند.

به هر حال ظهر دیروز نیز جلسه شورای اداری شهرداری رشت با محوریت معارفه سرپرست جدید شهرداری رشت در سالن اجتماعات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت برگزار شد.

احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اسلامی رشت در این مراسم گفت: امروز از یک جهت از معارفه آقای عطایی خوشحالم و از طرفی ناراحتم که نتوانستیم آقای حاج محمدی را تا پایان دوره شورای پنجم حفظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه دکتر حاج محمدی تجربه ۱۶ ماه در شهرداری رشت را با خود برد افزود: ایشان تجارب خوبی در مناصب مدیریتی داشتند و ان شاالله در مناصب دیگر به نظام و کشور خدمت کنند.

رئیس شورای شهر رشت ادامه داد: در اوایل آغاز شورای پنجم همکاران شورا هر هفته به میزبانی یک نفر دور هم جمع می شدیم تا شهرداری کارآمد انتخاب کنیم که برای ۴ سال ما را همراهی کند.

رمضانپور عدم ثبات مدیریت را مهمترین علت عقب ماندگی زیرساخت ها در شهر دانست و افزود: بسیاری از شهرها نظیر شیراز، مشهد، تبریز دارای ثبات مدیریت بوده و طول مدیریت شهرداران به بیش از ۴ سال رسیده است.

وی تاکید کرد: شورای پنجم همواره تلاش کرده شهرداری کارآمد و باتجربه انتخاب کند و تفکرات جناحی و سیاسی را در مدیریت شهری دخالت ندهد.

رئیس شورای شهر رشت دخالت تفکرات سیاسی در امور اجرایی را خیانت به آرمان های نظام و شهدا دانست و گفت: هرگز تفکرات سیاسی خود را در امور مدیریت شهری دخالت نداد.

رمضانپور با اشاره به اینکه عزل آقای حاج محمدی اتفاقی ناخوشایند بود گفت: اعضای شورا به دنبال ثبات مدیریت شهری بودند و ان شاالله در جلسه روز چهارشنبه در صحن شورا شهرداری توانمند و بومی انتخاب می کنیم.

وی همچنین در ادامه توضیحاتی درباره روند انتخاب گزینه های شهرداری رشت از ابتدای شورای پنجم ارائه داد.

رئیس شورای شهر رشت سرپرست جدید شهرداری رشت را فردی خوشنام، باتجربه و اخلاق مدار دانست و افزود: ایشان در شهرداری رودبار و شهرداری منطقه یک رشت خاطرات خوبی از خود به جا گذاشت.

رمضانپور تاکید کرد: از سرپرست شهرداری انتظار دارم آرامش را در کارکنان شهرداری برقرار کند، به ثبات مدیریت توجه کرده و در انتصابات شایسته سالاری را مدنظر قرار دهد.

وی همچنین به اهمیت ممیزی املاک و حفظ منابع مالی تاکید کرد و گفت: با افزایش منابع مالی، تقویت زیرساخت و ایجاد امکانات رفاهی می توانیم اعتماد مردم را جلب کنیم.

ناصر عطایی سرپرست جدید شهرداری رشت در این مراسم با تشکر از زحمات دکتر حاج محمدی شهردار پیشین رشت اظهار کرد: از حسن اعتماد اعضای محترم شورا قدردانی می کنم و بزرگان زیادی در شهرداری شایسته این مسئولیت بودند و ان شالله بتوانیم در زمان کوتاه سرپرستی به بهترین شکل اداره امور را انجام دهیم.

سرپرست شهرداری رشت از اعضای شورای شهر رشت تقاضا کرد شهردار رشت در کوتاه ترین زمان ممکن انتخاب شود.

عطایی با تاکید بر اینکه دوران سرپرستی نباید به دوران قانون گریزی و بی ثباتی تعبیر شود گفت: دوران سرپرستی باید دوران ثبات،آرامش و رعایت اخلاقیات باشد.

وی به نقش سه نهاد مهم برای مساعدت به شهرها اشاره کرد وافزود: نهاد اول مجلس، نهاد دوم دولت و نهاد سوم مشارکت مردم بوده که تجلی اراده مردم در شوراها متبلور شده است.

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به اینکه مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند همه مشکلات شهر را حل کند تاکید کرد: شهرداری به مشارکت و تعامل سایر دستگاه های اجرایی نیازمند است.

عطایی با اشاره به اینکه یک میلیون نفر به شهرداری رشت امیدوار هستند بیان کرد: برای توسعه و آبادانی شهر از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

سرپرست شهرداری رشت از تدوین برنامه های کوتاه مدت در دوران سرپرستی خبر داد و گفت: با اتحاد و همدلی امیدواریم دوران سرپرستی به دوران شکوفایی تبدیل شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.