شماره 5526
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
۱۲ ذیحجهٔ ۱۴۴۱
۱ اوت ۲۰۲۰

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان: مسافرت ها، عامل اوج گیری دوباره شیوع کرونا در گیلان


گیلان امروز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسافرت به این استان را یکی از دلایل اوج گیری دوباره شیوع کرونا در ۵ هفته گذشته دانست.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مراسم افتتاح بخش سی تی اسکن بیمارستان پیروز لاهیجان گفت: اسفند پارسال، زمان اوج شیوع کرونا، تعداد بستری شدگان مبتلا به این بیماری در ۲۲ بیمارستان دولتی و خصوصی استان یک هزار و ۶۰۰ تا هزار و ۷۰۰ نفر بود که در سیر نزولی شیوع این بیماری به ۱۵۰ نفر رسید.

او با بیان اینکه متاسفانه از ۵ هفته گذشته تاکنون تعداد بیماران مبتلا به کرونا در گیلان دوباره افزایش یافته است، افزود: آمار بستری شدگان مبتلا به کرونا در این استان به ۳۲۰ تا ۳۵۰ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسافرت به این استان را یکی از دلایل اوج گیری دوباره شیوع کرونا دانست و اظهار داشت: ۲۰ درصد بیمارانی که در گیلان بستری هستند از استان‌های دیگر به این استان سفر کرده و در مراسم مختلف نظیر عزا و عروسی اصول اولیه بهداشتی را رعایت نکرده اند.

رسول فرخی میکال، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه طبق برنامه پنجم قرار بود دو بیمارستانمجهزو یک بیمارستان جنرال در لاهیجان احداث شود، اظهار کرد: ضعف های حوزه سلامت لاهیجان به اطلاع وزیر بهداشت و درمان رسانده شده است. در این راستاشناخت ظرفیت ها و فرصت های شهرستان می تواند در توسعه پایدار کمک کننده و اثر بخش باشد.

وی با بیان اینکه لاهیجان به لحاظ تاریخی، تمدنی و جغرافیایی نیازهای گسترده و مولد دارد، افزود: شهرستانلاهیجان، اکنون به قطب درمانی شرق استان تبدیل شده و ارائه کننده خدمات درمانی به گردشگران و مردم شرق استان حتی تا غرب استان مازندران است، از این رو باید به توسعه همه جانبه آن توجه جدی شود.

عضو مجمع نمانیدگان گیلان ، بررسی مشکلات مردمدر ابعاد مختلف برای رهایی از وضعیت کنونی رامورد تاکیدقرار داد.

فرخی بااشاره به وضعیت بحرانی اورژانس بیمارستان 22 آبان لاهیجان، گفت: این اورژانس به مرکز پایش بیماران کرونایی تبدیل شده، اما امکان پاسخ به نیاز همزمان چندین مراجعه کننده را ندارد و نیازمند بازنگری و انتقال به بیمارستان دیگری است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف های ساختاری و ارائه خدمت به بیماران، رفع کمبود نیرو، نواقص چیلرها، سردخانه، داروخانه سرپایی و کمبود امکانات آزمایشگاهی را خواستار شد.

نورالله اکبری، سرپرست فرمانداری لاهیجان نیز در این نشست ضمن تقدیر از کادر سلامت به جهت مقابله با کرونا ویروس، اظهار کرد: مدافعان سلامت در شهرستان لاهیجان به لحاظ اینکه لاهیجان جز نخستین شهرستان های درگیر این ویروس منحوس بود،چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی،خالصانه جانفشانی کردند و این فداکاری‌شان شایسته تحسین است.

وی همچنین با تقدیر از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خواستار رفع مشکلات حوزه سلامت لاهیجان به ویژه بیمارستان پیروز لاهیجان شد.

گفتنی است که برای خرید، استقرار و راه‌اندازی سی تی اسکن بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان بالغ بر ۵ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی صرف شده است.

دستگاه سی تی اسکن یا مقطع‌نگاری رایانه‌ای از جمله دستگاه‌های تشخیص پزشکی است که اندام‌های مختلف بدن را به‌صورت لایه به لایه تصویربرداری کرده و اندام‌های موردنظر را به جهت کاربرد‌های تحقیقاتی و درمانی تصویربرداری می‌کند.

دستگاه مقطع‌نگاری رایانه‌ای مستقر در بیمارستان دولتی دکتر پیروز لاهیجان، روزانه توانایی ارائه خدمت به ۵۰ تا ۸۰ بیمار را دارد.

پیش از راه‌اندازی دستگاه سی تی اسکن بیمارستان پیروز لاهیجان، بیماران مجبور به دریافت این خدمت در مراکز خصوصی و پرداخت هزینه حداقل ۱۹۰ هزار تومانی بودند، اما اکنون این خدمت در این بیمارستان دولتی با ۷۰ هزار تومان ارائه می‌شود.

استقرار و تجهیز بیمارستان‌های دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آن‌ها به مراکز خصوصی که بعضا هزینه‌های بسیار بالایی را در برداشته است، می‌کاهد و مانع از طولانی‌تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت سی تی اسکن می‌شود.

بیمارستان‌های شهرستان‌های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر ازجمله مراکزی بودند که در کمتر از یک سال اخیر به دنبال پیگیری‌های مستمر و مطالبه گرایانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه سی تی اسکن مجهز شده‌اند و چندین بیمارستان دیگر نیز به‌زودی از این دستگاه تشخیص پزشکی سرمایه‌ای در آینده برخوردار خواهند شد.