چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸
۲۰ ذیقعدهٔ ۱۴۴۱
۱۸ مارس ۲۰۲۰
شماره 5439

​ معاون ‌اقتصادی استاندار گیلان : حمایت از واحدهای تولیدی گیلان؛ اعطای مشوق‌های بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی در دستور کار است


گیلان امروز- معاون ‌اقتصادی استاندار گیلان حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی استان به علت ادامه‌دار شدن بحران ویروس کرونا را ضروری خواند و گفت: اعطای مشوق‌های بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی به این واحدها در دستور کار است.

آرش فرزام‌صفت در گفت‌وگو با تسنیم ، با تأکید بر اینکه حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی استان گیلان به علت ادامه‌دار شدن بحران انتشار ویروس کرونا ضروری است اظهار داشت: تاکنون هیچ واحدی در گیلان به علت پیامدهای مخرب ناشی از کرونا تعطیل نشده و از طرفی اعطای مشوق‌های لازم به آنان در دستور کار است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان اصلی‌ترین پیامد شیوع ویروس کرونا در سطح جهان را مباحث مربوط به ضرر و زیان حوزه تولید و صنعت دانست و عنوان کرد: همه کشورها از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند و طبیعتاً کشورمان و استان گیلان نیز از این قاعده مستثنی نیست بنابراین باید برای کاهش این مشکلات برنامه‌ریزی کنیم.

فرزام‌صفت به عوامل و دلایل مهمی که حوزه تولید و صنعت به خاطر بحران شیوع کرونا از آن متضرر شود اشاره کرد و ابراز داشت: کاهش تقاضا از سمت مردم در مورد بسیاری از کالاها یکی از این دلایل محسوب می‌شود زیرا این روزها مردم بیشتر در منازل هستند و به غیر از ارزاق عمومی خود دغدغه خرید کالای دیگری را ندارند.

وی کاهش تقاضا برای بسیاری از کالاها و اقلام تولیدی را یکی از مهم‌ترین آثار مخرب شیوع ویروس کرونا دانست و تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از واحدهای تولیدی ما به علت درگیر شدن کارگرانشان با ویروس کرونا یا کاهش داوطلبانه شیفت‌های کاری و اعطای مرخصی به برخی از نیروهایشان با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه عدم وجود کارگر به میزان کافی در تولیدات اثرات مستقیم و منفی به جای می‌گذارد اظهار داشت: حوزه واردات و صادرات انواع کالاها نیز از دیگر بخش‌هایی است که به علت بحران فعلی این بیماری دچار نوساناتی می‌شود زیرا هم‌اینک بسیاری از کشورها مرزهایشان را بسته‌اند.

فرزام‌صفت باز بودن مرز آستارا و جریان داشتن بحث واردات و صادرات در این پایانه گمرکی را با وجود تمام مشکلات و مشقت‌ها مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اگر میزان صادرات کاهش پیدا کند و واحدهای تولیدی نتوانند محصولات خود را صادر کنند، این بخش از فعالیت‌های اقتصادی ما نیز به علت انسداد مرزها دچار مشکل می‌شود.

وی عوامل یاد شده و تأثیرات روحی و روانی که به علت شیوع ویروس کرونا متوجه فعالان و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود را بسترساز ایجاد چالش‌های جدید در حوزه تولید تلقی کرد و گفت: برگشت خوردن چک‌های بانکی، عقب افتادن اقساط و بحث‌های کارگری از جمله معضلاتی است که پیش‌بینی می‌شود واحدهای تولیدی دچار آن شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه با تمام این تفاسیر هیچ واحد تولیدی و کارخانه‌ای در سطح استان به علت مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا تعطیل نشده است گفت: مردم تأکید دارند که دولت دستور تعطیلی واحدهای تولیدی را صادر کند در حالی‌که در هیچ کجای دنیا تعطیلی بخش‌ خصوصی دستوری انجام نمی‌شود.

فرزام‌صفت با تأکید بر اینکه اگر هم تعطیلی واحدهای تولیدی و کارخانجات به صورت دستوری انجام شود این کار نیازمند تأمین منابع هنگفتی برای جبران ضرر و زیان واحدهای صنعتی است عنوان کرد: با توجه به تمام این موارد تصمیم گرفته شد واحدهای تولیدی با رعایت موازین بهداشتی برای حفظ سلامت کارگران به تولید خود ادامه دهند.

وی امهال تسهیلات بانکی به مدت سه ماه، حذف جرایم بانکی و اعطای مشوق‌های بیمه‌ای و مالیاتی مطابق مصوبات شورای عالی اقتصاد را از جمله اقدامات حمایتی دولت نامید و گفت: اینکه به علت ادامه بحران ویروس کرونا در آینده بر تعداد واحدهای تعطیل و نیمه‌فعال گیلان اضافه می‌‌شود موضوعی است که نمی‌توان آن را از هم‌اکنون پیش‌بینی کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه تمام توان دولت و متعاقب آن استانداری به حداقل رساندن ضررو و زیان‌های ناشی از ویروس کرونا و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی است اظهار داشت: اگر حقوق کارگران 2 یا 3 ماه به آنان پرداخت نشود مطمئناً این اتفاق تبعات بسیار سخت‌تری در جامعه خواهد داشت.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.