شماره 5439
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸
۲۴ رجب ۱۴۴۱
۱۸ مارس ۲۰۲۰

​ استاندار گیلان: به پزشک عمومی، متخصص و کمک پرستار نیاز داریم


گیلان امروز- استاندار گیلان با بیان اینکه این استان در حوزه زیرساخت های درمانی از متوسط کشور پایین‌تراست، گفت : در حال حاضر نیاز جدی استان تامین کادر درمانی است و به پزشک عمومی، متخصص و کمک پرستار نیاز داریم.

ارسلان زارع در گفت و گو با ایرنا افزود : کادر درمانی استان به سبب فشار کار سنگین و متمادی خسته شده و گیلان بنا به شرایط خاص، همچنان نیازمند توجه بیشتر است.

وی با تاکید مجدد بر اینکه باید به تقویت نیروی انسانی و کادر درمانی بویژه در شرایط کنونی توجه جدی شود، اظهار کرد : کادر درمانی، فداکارانه در حال خدمت است و در این میان تعدادی از پزشکان و پرستاران ما در مسیر ایثارگری اجتماعی، شهید راه خدمت شدند و با همه این مسائل و تالمات؛ همچنان همه تلاشگران عرصه سلامت در فضای همدلانه و با روحیه ای جهادی، پای کار هستند.

زارع با تاکید بر اینکه بارها و بارها اعلام کرده ایم گیلان همچنان یکی از کانون های بحرانی شیوع و گسترش کرونا در کشور است، افزود : از این رو دایم و به اشکال مختلف با بیان اینکه مهمترین مولفه در پیشگیری و موفقیت برای مقابله با این بیماری؛ خودمراقبتی، دیگر مراقبتی و رعایت توصیه های بهداشت فردی و اجتماعی است از مردم خواسته ایم به این توصیه ها عمل و از تردد غیر اضطراری خودداری کنند.

خانه امن ترین مکان است

وی با بیان اینکه باید به این باور برسیم که خانه، امن ترین مکان برای حفظ سلامت مردم و اقدامی عملی در جلوگیری از شیوع این ویروس و کنترل این بیماری است، افزود : بررسی ها و شواهد نشان می دهد امروز مردم استان به اهمیت این امر رسیده و اکثریت آنان تلاش می کنند این توصیه‌ها را رعایت کنند.

وی اظهار کرد : در این میان جمعیت اندکی هم هستند که این مهم را جدی نگرفته و به فراموشی سپرده اند و همین مساله موجب تداوم نگرانی و دغدغه جدی برای مسئولان استان شده است.

وی با اشاره به قرار داشتن در ایام پایانی سال، گفت : این روزها و ایام نوروز را یک تهدید بالقوه می دانیم زیرا در صورت مسافرت هموطنان به گیلان به طور قطع شاهد پراکنش ویروس و افزایش شمار مبتلایان و بحران جدید خواهیم بود که این امر کار کنترل بیماری را با دشواری هایی جدی مواجه می کند.

وی با تاکید بر اینکه گیلان همواره به عنوان یکی از مهمترین اهداف گردشگری در ایام آخر سال و نوروز بوده است، اظهار کرد : اما با توجه به شیوع کرونا در تمامی شهرستان‌های استان به صراحت اعلام می‌کنم که هموطنان به گیلان سفر نکنند و نوروز امسال را در منزل و کنار خانواده خود جشن بگیرند.

وی اظهار کرد : به سبب آلودگی که در محیط و جغرافیای گیلان وجود دارد؛ تاکید می کنم که هموطنان مسافرت خود را به ایام تابستان موکول کنند و حضور تفریحی مسافران و حتی ترددهای غیرضروری داخل شهری و داخل استان اجحاف به مردم است زیرا هر مبتلا و بیماری که به مراکز درمانی و بیمارستان‌های ما اضافه شود؛ بار بزرگتری بر دوش فداکاران عرصه سلامت استان که هم اکنون فشار زیادی را تحمل می کنند، خواهد بود.

لزوم امیدآفرینی در جامعه توام با ارائه هشدارهای بهداشتی

استاندار گیلان در جلسه هم اندیشی هیئت های مذهبی، کانون های قرآنی، مساجد و گروه های جهادی استان، با اشاره به دستورات رهبر معظم انقلاب از همان روزهای نخستین مبنی بر ضرورت عزم همگانی و ملی و قرار گرفتن همه در یک صف برای مبارزه و مقابله با بیماری کرونا، یادآور شد: ایشان از همه سازمان ها و نیروهای مسلح خواستند ضمن پیروی از دستورالعمل های وزارت بهداشت برای مبارزه با این بیماری، همکاری و هماهنگی های کامل با دولت و ستاد ملی کرونا داشته باشند.

وی به رغم پیش بینی های لازم برای راه اندازی بیمارستان های سیار، ادامه داد: با وجود حجم بالای مبتلایان به این ویروس، تاکنون با کمبود تخت های بیمارستانی برای بستری کردن بیماران مواجه نشدیم،به طور قطع سربلندی در این آزمون بزرگ با همدلی، وفاق و انسجام ملی و تلاش های فداکارانه و جهادگرانه مردم و کادر ایثارگر درمانی و بهداشتی محقق می شود.

استاندار گیلان به برگزاری جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رئیس جمهوری اشاره و اضافه کرد: وزیر بهداشت در این جلسه و در مطلع سخن از مردم گیلان قدرشناسی کرد که با اختلاف نسبت به دیگر استان ها در اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا شرکت کرده اند و این توفیق، حاصل همدلی و همکاری مردم است.

زارع با بیان اینکه گیلان به لحاظ زیرساخت های بهداشت و درمان از متوسط کشوری پایین تر بوده است، گفت: بدیهی است در شرایط معمول کادر بیمارستانی و خدمات درمانی ما تا حدودی متناسب با شمار بیماران استان باشد ولی به یکباره با شیوع این ویروس و حجم زیادی از بیماران در تمامی شهرستان ها مواجه شدیم.

وی به توصیه همه پزشکان بر پیشگیری از ارتباطات نزدیک برای عدم انتقال این ویروس اشاره کرد و متذکر شد: گروه های جهادی ، هیئت های مذهبی و سازمان های مردم نهاد در فضای مجازی و تولید محتوا، به کارگروه رسانه و فضای مجازی ستاد مدیریت کرونا استان کمک کنند تا مردم عزیز همچنان توصیه های پزشکی را جدی بگیرند و حتی المقدور در خانه بمانند.

استاندار گیلان با بیان اینکه لازم است برای موفقیت در مبارزه با کرونا، طرح بسیج ملی را به ۱۰۰ درصد برسانیم، افزود: تاکنون حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت استان در این طرح مشارکت کرده اند و باید تبلیغ کنید تا مردم وارد سامانه سلامت شده و ثبت نام کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به سبب گستردگی گیلان برای انجام اقدامات بهداشت محیطی و گندزدایی، نسبت به تقسیم استان به سه بخش مرکزی، شرق و غرب اقدام کرده ایم و بر این اساس اجرای این فرآیند در شرق گیلان با کمک تیپ میرزاکوچک سپاه و بخش غربی گیلان با همکاری سپاه در کنار دهیاری ها و شهرداری ها صورت می گیرد.

زارع با اشاره به مذاکرات انجام شده با نزاجا، گفت: بر این اساس مقرر شد از امروز پنج شهرستان از سوی اکیپ های نیروی زمینی ارتش ضدعفونی شوند و این اقدام مستمر باشد؛ ضمن آنکه اماکن آموزشی و دانشگاه ها نیز از سوی این گروه، از حدود نیمه فروردین ماه ضدعفونی خواهد شد.