پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
۶ شعبان ۱۴۴۱
۲۷ فوریهٔ ۲۰۲۰
شماره 5429

کوچکی‌نژاد، نماینده رشت: ‌ کلیات لایحه بودجه ۹۹با جنگ اقتصادی همخوانی نداشت


گیلان امروز- عضو کمیسیون تلفیق مجلس عدم شفافیت را یکی از دلایل مهم رد کلیات لایحه بودجه ۹۹دانست و گفت: دولت باید بودجه‌ای را تنظیم و به مجلس ارائه کند که با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی داشته باشد.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با تسنیم ، ضمن اشاره به موضوع رد کلیات لایحه بودجه 99 توسط نمایندگان مجلس، عدم شفافیت لازم در بخش‌های درآمدی و هزینه‌ای را از دلایل مهم آن ذکر کرد و اظهار داشت: دولت باید بودجه‌ای را تنظیم و به مجلس ارائه کند که با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی داشته باشد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس وجود اشکالات اساسی در مفاد لایحه بودجه و لزوم حل و فصل نقاط تاریک آن توسط دولت را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: در بحث اوراق مشارکت دولت بیش از 80 هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته بود در حالی‌ که این حجم از اوراق بسیار خطرناک بوده و بدون شک تبعات بدی برای کشور به همراه دارد.

کوچکی‌نژاد فروش اموال دولت به مقدار بیش از 30 هزار میلیارد تومان را از دیگر منابع درآمدی پیش‌بینی شده دولت در لایحه بودجه 99 ذکر کرد و با بیان اینکه این مبالغ به‌هیچ عنوان تحقق پیدا نمی‌کند ابراز داشت: دولت در لایحه بودجه سال 99 فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت را در نظر گرفته است که قطعاً قابل دستیابی نیست.

وی وجود اشکالات و نواقص اساسی در بخش حقوق‌بگیران و بخش محاسبه مالیات را از دیگر ضعف‌های لایحه بودجه و از جمله علل رد کلیات آن توسط مجلس نامید و تصریح کرد: همه می‌دانیم که کشور در یک جنگ اقتصادی است و شرایط بسیار سختی را دشمنان نظام به ما تحمیل کرده‌اند بنابراین مطابق این شرایط باید برنامه‌ریزی کنیم.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه بودجه رد شده سال 99 هیچ ربطی به جنگ اقتصادی نداشته و درآمدها و هزینه‌های آن غیرواقعی در نظر گرفته شده بود خاطرنشان کرد: در چنین شرایط حساس و خاصی انتظار داریم بودجه منعطف باشد و مجموعه درآمدهای آن از فروش اوراق گرفته تا فروش نفت واقعی بسته شود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه با چنین بودجه‌ریزی که دولت در لایحه بودجه 99 انجام داده است بدون شک کشور دچار کسری شدید بودجه می‌شود اظهار داشت: در جلسه علنی مجلس و با توجه به اشکالات یاد شده، نمایندگان کلیات لایحه بودجه را رد کردند تا دولت سریع‌تر اشکالات آن را برطرف کند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس احتمال سه دوازدهم شدن بودجه را نیز دور از انتظار ندانست و ابراز داشت: در صورت سه دوازدهم شدن، دولت می‌تواند بر اساس بودجه سال 98، سه ماهه نخست سال 99 را مدیریت کند تا بعداً لایحه بودجه در زمان خودش تصویب شود راه دوم هم ارسال مجدد لایحه به کمیسیون تلفیق مجلس جهت بررسی است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال آینده درصد برداشت دولت از منابع صندوق توسعه ملی افزایش پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: با توجه به مواردی که قبلاً ذکر شد این احتمال که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی افزایش پیدا کند دور از ذهن نیست البته تحولات آینده همه چیز را مشخص می‌کند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.