پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
۶ شعبان ۱۴۴۱
۲۷ فوریهٔ ۲۰۲۰
شماره 5429

شماره ۴۴۰۱پاسخگوی شبانه‌روزی به گیلانی‌ها در مورد کرونا

گیلان امروز- نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تلفن ۴۴۰۱به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سؤالات عموم مردم گیلان در مورد کرونا است، گفت: امیدوارم بتوانیم با مردم ارتباط بهتری داشته و اضطراب و ترس مردم را کاهش دهیم.

مهدی شادنوش اظهار کرد: ویروس کرونا که به تازگی به ایران آمده را نباید آنقدر ساده بگیریم و از کنارش عبور کنیم و نه آنقدر جدی بگیریم که زندگی روزمره ما مختل شود.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت برای مدیریت بیماری کرونا در گیلان افزود: بیماری آنفولانزا در سال ۲۰۱۹، ۶۱هزار نفر کشته داد و این در حالی است که کرونا با سابقه ۲ماهه در دنیا، کمتر از ۲هزار و ۷۰۰نفر فوتی داشته است.

وی تصریح کرد: اکنون در کشور ما به دلیل شیوع راحت بیماری جو زیادی ایجاد شده و باید از مردم بخواهیم که در مکان‌های شلوغ و پر ازدحام حضور پیدا نکنند.

شادنوش با اشاره به اینکه تلفن ۴۴۰۱به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سؤالات عموم مردم گیلان در ارتباط با بیماری کرونا است، تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم با مردم ارتباط سالم‌تر و بهتری داشته باشیم و اضطراب و ترس مردم نسبت به این ویروس را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت به عنوان یک هماهنگ کننده از تولیدکنندگان محصولات ماسک، دستکش و کالاهای ضدعفونی خواسته که تولیدات خود را به استان‌های هدف از جمله گیلان ارسال کنند، گفت: اقدامات در این زمینه به سرعت در حال انجام است و در گام نخست، این ملزومات در اختیار کسانی که در مطب و بیمارستان‌ها به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند، قرار می‌گیرد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت برای مدیریت بیماری کرونا در گیلان اظهار کرد: در مرحله بعدی نیز از طریق داروخانه‌ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی می‌شود، محصولات بهداشتی به شیوه درست در اختیار آحاد مردم گیلان قرار می‌گیرد.

وی به مسافرت تعدادی از مردم در روزهای تعطیلی مدارس به استان گیلان اشاره و تاکید کرد: مردم باید توجه داشته باشند که نباید در این برهه خاص به سفر بروند و این باید فرهنگ‌سازی شود.

شادنوش در ادامه با اشاره به اینکه تست کرونا چند مرحله دارد و برای عموم مردم قابلیت انجام ندارد، گفت: کسانی که علامت‌دار هستند در ابتدا باید به پزشکان در مطب‌ها مراجعه کنند و اگر پزشک مربوطه تشخیص ضرورت مراجعه به مراکز بیمارستانی داد، باید به این مراکز مراجعه شود؛ البته اکثر مواقع با توصیه به حضور در منزل، بیماری‌ رفع می‌شود.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت برای مدیریت بیماری کرونا در گیلان اذعان کرد: مردم باید از ازدحام در بیمارستان ها به‌عنوان خط اول مبارزه با ویروس جدید، پرهیز کنند تا فضای بیمارستان‌ها برای افراد مبتلا به ویروس کرونا استفاده و در این زمینه خدمت‌رسانی شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید از خوردن کورتون‌ها و هرگونه خوددرمانی پرهیز کنند، خاطرنشان کرد: بیماری کرونا در ۸۰درصد مواقع بدون علامت یا با علامت بسیار خفیف بروز می‌کند که نیاز به مراجعه به پزشک نیست.

در همین سخنگوی هیات رئیسه مجلس و نماینده رودسر نیز گفت که در شرایط کنونی باید سفرها و تجمعات غیرضروری کنسل شود و شیوه زیارت نیز می تواند تغییر کند تا با پیشگیری تا گرم شدن هوا از این مرحله عبور کنیم.

اسدالله عباسی اظهار کرد: به دلیل رفت و آمدهای بعضی از اتباع کشورهای همسایه مثل افغانستان، پاکستان و حضور حدود ۱۰۰۰ نفر از اتباع چینی در قم باعث شد این بیماری نیز به کشور ما سرایت کند. امروز تنها راه ممکن پیشگیری است که در گام اول باید از تجمع در اماکن نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، اماکن ورزشی و مذهبی جلوگیری شود. از انجام ترددهای غیر ضروری نیز باید پرهیز شود.

وی افزود: مجلس موافق تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال است چراکه یک پیشنهاد کارشناسی و پزشکی در شرایط کنونی است. مدارس و دانشگاه ها می توانند یک ماه بیشتر سال تحصیلی را در تابستان ادامه دهند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.