چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
۵ رجب ۱۴۴۱
۱۲ فوریهٔ ۲۰۲۰
شماره 5417

نگاهی به شگفتی‌های اسکار ۲۰۲۰

بخش فرهنگی - با اینکه در مراسم اسکار امسال، جوایز بیشتر شاخه‌ها طبق پیش‌بینی‌ها اهدا شد اما همچنان آثاری نادیده گرفته‌ شدند و یا فراتر از انتظارات دیده شدند.

به نقل از ورایتی، با این که «انگل» جایزه بهترین فیلم‌نامه اصلی و بهترین فیلم بین‌المللی رادر ساعات اولیه شب گذشته به خود اختصاص داده بود اما انتخاب «بونگ جون هو» به عنوان برنده اسکار بهترین کارگردان این دوره کمی غافلگیرکننده بود چراکه «سم مندس» پیشتر موفق شده بود جایزه بهترین کارگردانی جوایز«بفتا»‌،‌«گلدن گلوب» و «انجمن کارگردانان آمریکا» را به خود اختصاص دهد.

حتی خود «بونگ» ‌نیزحین دریافت این جایزه اعتراف کرد غافلگیرشده و فکر می‌کرده در جریان مراسم دیشب می‌توانسته پس از دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی آرامش داشته باشد.

از دیگر نکات غافلگیرکننده دیشب به برنده شدن «داستان‌ اسباب‌بازی‌ها ۴»‌در شاخه اسکار بهترین انیمیشن بلندنیز می‌توان اشاره کرد.

حیرت‌اور است که طی دورهای از جوایز اسکار یک اثر از کمپانی «پیکسار» نسبت به سایر انیمیشن‌ها از شانس کمتری برای برنده شدن برخوردار باشد، اما پس از آنکهجایزه بهترین انیمیشن بلند «گلدن گلوب» و «آنی»‌ به ترتیب به«لینک گمشده» و«کلاوس» رسید به ‌نظر می‌رسید این کمپانی پرافتخار اینبار شانس کمتری برای به خانه بردن جایزه اسکار دارد. اما درنهایت جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند امسال به «‌داستان اسباب‌ بازی‌ها ۴» رسید؛‌ در سال ۲۰۱۱نیزانیمیشن «‌داستان اسباب بازی‌ها ۳» به عنوان برنده این شاخه معرفی شد.

اما شاید بتوان «مرد ایرلندی»‌ رابزرگترین ناکام این دوره از جوایز اسکار محسوب کرد. ساخته جدید «مارتین اسکورسیزی»‌ همچون «۱۹۱۷» با نامزدی در ۱۰ شاخه پس از «جوکر» در جایگاه دوم فیلم‌هایی با بیشترین نامزدی در این دوره از جوایز اسکار قرار گرفته بود؛ اما درحالی که «‌۱۹۱۷» و «جوکر» ‌برخی از بزرگ‌ترین جوایز شب گذشته را به خود اختصاص دادند، «مرد ایرلندی» دست خالی این مراسم را ترک کرد.

از دیگر نکات به اجرای غافلگیرکننده «‌امینم»‌نیز می‌توان اشاره کرد. بااین که این رپر آمریکاییدر سال ۲۰۰۳موفق شده جایزه بهترین ترانه اصلی را برای ترانه فیلم «‌۸ مایل» به خود اختصاص دهد، اما در مراسم اسکار آن سال اجرایی نداشت و حتی در مراسم هم شرکت نکرد. اما امسال به طور غافلگیرکننده در این مراسم حضور یافت و در میان انبوه حضار این ترانه را اجرا کرد.

«اَنگل» برنده بزرگ اسکار ۲۰۲۰ شد

مراسم پایانی نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار در دالبی تئاتر هالیوود برگزار شد و فیلم «اَنگل» ساخته «بونگ جون هو» از کره جنوبی موفق به کسب چهار جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی شد.

«اَنگل» علاوه بر کسب جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی، در شاخه‌های بهترین فیلم بین‌المللی و فیلمنامه اصلی نیز موفق به کسب جایزه شد تا رکوردی تاریخی برای یک فیلم آسیایی به ثبت برساند.

درام جنگی «۱۹۱۷» به کارگردانی «سم مندس» که بنابر پیش بینی‌ها بیشترین شانس کسب جوایز را داشت تنها در سه بخش فنی بهترین فیلمبرداری، صدابرداری و جلوه‌های ویژه موفق به کسب جایزه اسکار شد و «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی «کوئنتین تارانتینو» نیز دو جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (برد پیت) و طراحی تولید را به خانه برد.

فیلم «جوکر» به کارگردانی «تاد فیلیپس» که در ۱۱ شاخه نامزد کسب جایزه بود نیز به کسب دو جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد (واکسین فینیکس) و موسیقی متن اکتفاد کرد.ناکام بزرگ شب اعطای جوایز اسکار ۲۰۲۰، «مارتین اسکورسیزی» با فیلم «مرد ایرلندی» بود که به هیچ جایزه‌ای دست نیافت.

فهرست نامزدهای نهایی و برندگان نودودومین دوره جوایز سینمایی اسکار:

* بهترین فیلم بلند

نامزدها: مرد ایرلندی، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، اَنگل، جوجو ربیت، داستان ازدواج، فورد در مقابل فراری، زنان کوچک

برنده: انگل

بونگ جون هو

* بهترین کارگردانی

نامزدها: مارتین اسکورسیزی (مرد ایرلندی)، تاد فیلیپس (جوکر)، سم مندس (۱۹۱۷)، کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود)، بونگ جون هو (اَنگل)

برنده: بونگ جون هو (اَنگل)

* بهترین بازیگر نقش اول مرد

نامزدها: آنتونیو باندراس (درد و شکوه)، لئوناردو دی‌کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود)، آدام درایور (داستان ازدواج)، واکین فینیکس (جوکر)، جاناتان پرایس (دو پاپ)

برنده: واکین فینیکس (جوکر)

* بهترین بازیگر نقش اول زن

نامزدها: سینتیا اریوو (هریت)، اسکارلت یوهانسن (داستان ازدواج)، سیرشا رونان (زنان کوچک)، چازلیز ترون (بمب‌ شل)، رنی زلوگر (جودی)

برنده: رنی زلوگر (جودی)

* بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

نامزدها: تام هنکس (یک روز زیبا در محله)، آنتونی هاپکینز (دو پاپ)، آل پاچینو (مرد ایرلندی)، جو پشی (مرد ایرلندی)، برد پیت (روزی روزگاری در هالیوود)

برنده: برد پیت (روزی روزگاری در هالیوود)

* بهترین بازیگر نقش مکمل زن

نامزدها: کتی بیتس (ریچارد جول)، لارا درن (داستان ازدواج)، اسکارلت یوهانسن (جوجو ربیت)، فلورنس پو (زنان کوچک)، مارگو روبی (بمب‌شل)

برنده: لارا درن (داستان ازدواج)

* بهترین فیلم بین‌المللی

نامزدها: کورپس کریستی (لهستان)، سرزمین عسل (مقدونیه شمالی)، بینوایان (فرانسه)، درد و شکوه (اسپانیا)، اَنگل (کره جنوبی)

برنده: انگل (کره جنوبی)

* بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، زنان کوچک، دو پاپ

برنده: جوجو ربیت

* بهترین فیلم‌نامه اصلی

نامزدها: چاقوکشی، داستان ازدواج، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، اَنگل

برنده: انگل

* بهترین مستند بلند

نامزدها: کارخانه آمریکایی، غار، لبه دموکراسی، برای سما، سرزمین عسل

برنده: کارخانه آمریکایی

برندگان اسکار مستند

* بهترین انیمیشن بلند

نامزدها: چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان، من بدنم را از دست دادم، کلاوس، لینک گمشده، داستان اسباب‌بازی ۴

برنده: داستان اسباب‌بازی ۴

* بهترین تدوین

نامزدها: فورد در مقابل فراری، مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، اَنگل

برنده: فورد در مقابل فراری

* بهترین موسیقی متن

نامزدها: جوکر، زنان کوچک، داستان ازدواج، ۱۹۱۷، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: جوکر

* بهترین ترانه اصلی

نامزدها: داستان اسباب بازی ۴، راکتمن، موفقیت، منجمد ۲، هریت

برنده: راکتمن

* بهترین فیلمبرداری

نامزدها: مرد ایرلندی، جوکر، فانوس دریایی، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: ۱۹۱۷

* بهترین طراحی لباس

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، زنان کوچک، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: زنان کوچک

* بهترین مستند کوتاه

نامزدها: در غیبت، یادگرفتن اسکیت در منطقه جنگی، زندگی از من سبقت می‌گیرد، سورمن سنت لوئیس، قدم بزن بدو چا-چا

برنده: یادگرفتن اسکیت در منطقه جنگی

* بهترین چهره‌آرایی

نامزدها: بمب شل، جوکر، جودی، مالفیسنت: سردسته اهریمنان، ۱۹۱۷

برنده: بمب شل

* بهترین طراحی تولید

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، اَنگل

برنده: روزی روزگاری در هالیوود

* بهترین جلوه‌های ویژه

نامزدها: انتقام جویان: آخر بازی، مرد ایرلندی، شیرشاه، ۱۹۱۷، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: ۱۹۱۷

برندگان اسکار جلوه‌های ویژه

* بهترین صداگذاری

نامزدها: به سوی ستارگان، فورد در مقابل فراری، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: ۱۹۱۷

* بهترین تدوین صدا

نامزدها: فورد در مقابل فراری، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: فورد در مقابل فراری

* بهترین فیلم کوتاه

نامزدها: برادری، باشگاه فوتبال نفطه، پنجره همسایه‌ها، ساریا، یک خواهر

برنده: پنجره همسایه‌ها

* بهترین انیمیشن کوتاه

نامزدها: دختر، عشق مو، کیتبول، به یاد ماندنی، خواهر

برنده: عشق مو

اولین نفری باشید که نظر میدهید.