چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
۶ شوال ۱۴۴۱
۱۲ فوریهٔ ۲۰۲۰
شماره 5417

بارش سنگین برف در گیلان و غافلگیری های تکراری

گیلان امروز- بارش برف سنگین در استان گیلان باعث مسدود شدن اکثر راه‌های اصلی و فرعی، در راه ماندن مسافران، قطعی برق، اینترنت و مشکلات بسیار دیگری شده است. بارش برف در شهر رشت به ۵۰ سانتی‌متر و در ارتفاعات به دو متر رسید.

مردم گیلان طی دهه های اخیر به دلیل اقلیم خاص این دیار خیلی تجربه برف ندارند و عموما بارش ها باران است، اما خاطرات همان بارش های اندک از برف هم به ویژه برف سال ۸۳به تلخی زد چنانکه سرما، قطعی برق و آب و گاز، خرابی ساختمانها و کارخانجات، جان باختن تعدادی از در راه ماندگان که البته هیچگاه به طور رسمی آماری آن اعلام نشد در جریان بارش برف سال ۸۳ نمونه بدترین تجربه برای مردمان این دیار شد.

برفی که بعد از گذشت سالها هنوز از خاطر مردم این استان پاک نشده و مردم در شهرستان های مختلف گیلان به ویژه روستائیان از آن سال ها تا به امروز با شنیدن اخبار مربوط به پیش بینی های مبنی بر بارش برف، دچار دلهره می شوند و به جای لذت بردن از این نعمت، نگرانی همدم شان می شود و دیروز دوباره همان دغدغه و نگرانی های ناشی از برف تکرار شد.

بارش برف مشکلات بسیار زیادی برای مردم ایجاد کرد.شدت برف در بزرگراه قزوین- رشت موجب مسدود شدن راه‌ها و ماندن خودروها و مسافران در پلیس راه‌ امام‌زاده هاشم شد.راه‌های اصلی شهر رشت نیز بسیار پربرف بود و تردد به سختی در آن‌ها جریان داشت.

بارش برف سنگین همچنین موجب قطعی برق شد. مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان در این خصوص گفت: به علت بارش سنگین برف تعداد مشترکان بدون برق در استان به ۲۴۶ هزار مشترک افزایش یافت.

حمیدرضا حکمت در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به بسته بودن راه های اصلی و فرعی نیروهای عملیاتی شرکت توزیع برق نمی توانستند با خودروبرای رفع خرابی ها و مشکلات عازم این مناطق شوند ؛ از این رو مجبور بودند پیاده اعزام شوند که زمان بر بود.

وی پارگی سیم های برق بر اثر بارش سنگین برف ، سقوط شاخه های درختان بر کابل های برق و مسدود بودن راه ها و غیرممکن شدن تردد به برخی از این مکان ها و رفع خرابی ها را از دلایل طولانی شدن قطع برق عنوان کرد.

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از انسداد برخی محورهای منتهی به استان گیلان و دپوی خودروها در این محورها خبر داد.

سرهنگ نادر رحمانی گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها به علت وقوع کولاک در محور جاده قدیم و آزادراه قزوین به سمت رشت شاهد انسداد محور هستیم. همچنین محور سراوان به سمت فومن نیز به همین علت مسدود است.

وی ادامه داد: تلاش برای بازگشایی این محورها ادامه دارد؛ البته در حال حاضر وضعیت محورهای استان گیلان مناسب نیست و توصیه ما این است که شهروندان از تردد به سمت این مسیرها خودداری کنند.

کارشناس هواشناسی گیلان نیز ارتفاع برف در نواحی جلگه ای را بین ۲۰ تا ۸۰ سانتیمتر و در ارتفاعات استان را یک تا دو متر دانست و گفت: در حال حاضر بارش برف از سمت آستارا قطع شده است.

مازیار غلامی گفت: با قطع بارش ها برای امروز و  فردا انتظار یخبندان و وزش باد جنوبی در منطقه داریم.

شهردار رشت نیز گفت: به واسطه تداوم بارش سنگین برف برخی از مسیرهای بازگشایی شده سریعا بعد از پاکسازی با نشست برف مواجه شده و مجددا مسدود می شوند و نیاز به برفروبی دارند.

حاج محمدی با بیان اینکه کلیه پرسنل شهرداری رشت و همه ماشین آلات سنگین شهرداری اعم از اتوبوس ها و ماشین های آتش نشانی در سطح شهر حضور داشتند، خاطرنشان کرد: همچنین ۳۵ دستگاه اتوبوس شرکت واحد مشغول خدمت رسانی به مردم جهت جابجایی بودند، اما از این تعداد ۱۰ دستگاه به صورت اضطراری به میدان گیل رشت جهت رفع مشکل ترافیک ورودی و جابجایی مسافران در راه مانده اعزام شدند.

شهردار رشت با بیان اینکه مشکلات تردد در کلیه نواحی و مناطق و محلات رشت را رفع خواهیم کرد، افزود: شهروندان به کمک شهرداری رشت بیایند و درختان را بتکانند تا مانع از شکسته شدن آنان و مسدود شدن معابر شوند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.