سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
۲۴ ذیحجهٔ ۱۴۴۱
۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰
شماره 5395

جابه جایی ناامیدانه پست ها، بلای جان تیم امید

بخش ورزش- قبل از شروع رقابتهای انتخابی المپیک این نگرانی درباره تیم امید وجود داشت که ممکن است استفاده از چند بازیکن در پستهای غیر تخصصی‌شان به ضرر تیم امید شود اما استیلی نگران این قضیه نبود و اتفاقا از چند پسته بودن بازیکنانش دفاع کرد.

منتهی حالا که تیم امید به کره باخته، بازی کردن چند بازیکن در پست غیرتخصصی، به سوژه‌ای برای انتقاد از حمید استیلی تبدیل شده. بهترین مثال در این زمینه بازی دادن به امید نورافکن در خط دفاعی است. اتفاقی که در دوره‌های قبل هم شاهد آن بودیم و محمد خاکپور از روزبه چشمی در قلب خط دفاع استفاده کرد که نهایتا از این موضوع ضربه خورد اما استیلی به بازی از نورافکن – که یک هافبک دفاعی است – در قلب خط دفاع اصرار دارد و طبیعتا باید مسئولیت اشتباهات احتمالی او در این پست را هم قبول کند. با این کار، مهدی‌خانی به عنوان یک بازیکن ذاتا هجومی به خط میانی منتقل شده تا به عنوان هافبک دفاعی بازی کند. اگر چه او تلاش زیادی در هر بازی داشته منتهی در بازی امروز تیم امید مقابل کره، این نکته کاملا مشهود بود که نورافکن به جای آنکه توپ را به هافبکها بسپارد، خودش از خط دفاع، با توپهای بلند، هم تیمی‌هایش را در موقعیت گلزنی قرار می‌داد و با این کار هافبکهای تیم را از جریان بازی خارج کرده بود.

نورافکن تنها بازیکنی نیست که در تیم امید، در پست غیرتخصصی‌اش بازی می‌کند. مهدی قائدی که در استقلال استراماچونی، به عنوان مهاجم سایه تبدیل به یک ستاره شده بود، در تیم امید کارکردی متفاوت دارد. اللهیار صیادمنش هم از محوطه جریمه حریف دور شده و به کناره ها منتقل شده است. احتمالا عدم آشنایی بازیکنان با منطقه‌ای که در آن بازی می‌کردند در اشتباهات فردی آنها در جریان بازی تاثیرگذار بوده. موضوعی که حمید استیلی هم به آن اشاره کرده و گفته: «وقتی در پست‌ها و جایگاه‌هایی باید باشیم قرار نگرفتیم و فضا را خالی کردیم، به حریف این فرصت را دادیم که به گل برسد. وقتی که دوباره وظایف‌مان را به درستی انجام دادیم، دیدید که بازی را کنترل کردیم، اما در نهایت نتوانستیم نتیجه مناسبی را بگیریم.»

عضو سابق کمیته فنی فدراسیون فوتبال با ایراد از عملکرد حمید استیلی در هدایت تیم ملی گفت: ین ایراد را می‌گیرم که بعد از این تعداد اردو و بازی تدارکاتی، نتوانسته آمادگی خوبی در تیم ملی ایجاد کند.

محمود یاوری در گفت‌وگو با ایسنا،‌ درباره ناکامی تیم ملی امید مقابل کره‌جنوبی و کم شدن شانس صعود ایران برای راهیابی به المپیک گفت: تیمی که نمی‌تواند ببرد، مشکل دارد. همه کارشناسان هم ایرادات را مطرح کردند. هر کس دیگری به جای استیلی بود، ممکن بود سیستم بازی تیم را عوض کند. البته نمی‌توان در این مورد به استیلی ایراد گرفت چرا که او مربی تیم است اما این ایراد را می‌گیرم که بعد از این تعداد اردو و بازی تدارکاتی، نتوانسته آمادگی خوبی در تیم ملی ایجاد کند.

مربی سابق تیم ملی با بیان اینکه دست استیلی برای آماده‌سازی تیم ملی باز بود و اختیارات کافی داشت، ادامه داد: به عنوان کسی که در تمام رده‌های سنی تیم ملی مربیگری کردم، شخصا این ایراد را از استیلی می‌گیرم که برای خط دفاعی از عارف غلامی استفاده نکرد. او در استقلال و سپاهان بازی‌های خوبی به نمایش گذاشته بود و تاثیر بسیار بالایی در عملکرد خوب تیمش داشت.

وی یادآور شد: اگر عارف غلامی به تیم ملی دعوت می‌شد، امید نورافکن در خط هافبک بازی می‌کرد و در این صورت تیم ملی بازی خوبی ارائه می‌کرد. هم نورافکن در خط هافبک بازیکن قابلی است و هم نقش غلامی در خط دفاعی استقلال غیر قابل انکار است.

یاوری با اشاره به اظهارات استیلی مبنی بر این که کنار گذاشتن عارف غلامی به خاطر مسائل فنی است، افزود: ایراد من به روش کار استیلی است. مشکلی با او ندارم چرا که او دوست عزیز من است اما دلم می‌سوزد که تیم ملی ما به المپیک نرفته است. دلم برای تیم ملی و مملکتم می‌سوزد. ما سرباز تیم ملی هستیم.

مربی سابق تیم ملی درباره نقش کمیته فنی در انتخاب مربیان متعدد برای تیم ملی امید و به بار آوردن وضعیت کنونی تاکید کرد: ما کمیته فنی نداریم. بیرون از این کمیته تصمیم می‌گرفتند و در داخل کمیته مصوب می‌کردند. کمیته فنی فقط دو نفر هستند. من به خاطر همین موضوعات از کمیته فنی استعفا دادم.

او درباره دلخوری برخی از اعضای کمیته فنی از انتخاب ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی بدون پرسیدن نظر اعضای این کمیته اظهار کرد: زمانی که من در کمیته فنی بودم، کمیته فنی دو نفر بودند. بیرون از کمیته هر کسی را که می‌خواستند انتخاب و در جلسه مصوب می‌کردند و از دیگران تصویب می‌گرفتند. علت اساسی که از این کمیته رفتم، همین دلایل بود. به تاج و ساکت هم گفتم که این کمیته، کمیته فنی نیست.

یاوری ادامه داد: کمیته فنی باید اتفاق فکر باشد نه اتفاق تحمیل و خودمحوری. این گونه اقدامات نتیجه‌ای هم نداشت. در نتیجه این اقدامان، الان کمیته فنی هم ایراد دارد.

حشمت مهاجرانى هم درباره شکست 2 بر یک تیم فوتبال امید برابر کره‌جنوبی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: بازى ما مقابل کره جنوبى نشان دهنده سطح تفاوتى است که وجود دارد و فاصله زیادى با آنها داریم. کره‌اى‌ها دقیق و علمى کار مى‌کنند. تیم کره بهترین تیم جام است و فاصله زیادى با آنها داریم. از نظر نیروى انسانى قطعا بچه‌هاى ما از کره بهتر هستند اما تمام‌کننده نداریم، در غیر این صورت هم مقابل ازبکستان پیروز مى‌شدیم و هم در این بازى حداقل به تساوى مى‌رسیدیم چون لایق باخت نبودیم.

وی اظهار داشت: حمید استیلى دو هفته قبل از بازى‌ها التماس کرد که بازیکنانش را در اختیار بگیرد و فقط یک هفته در قطر تمرین کنند. فکر مى‌کنید کره جنوبى هم چنین مشکلاتى دارد؟ چند ماه را در این مدت از دست دادیم و کادر فنى جدید چند وقت فرصت داشته با این تیم کار کند؟ واقعا از این تیم چه انتظارى داریم و چطور باید معجزه کنند؟

سرمربى پیشین تیم ملى فوتبال خاطرنشان کرد: امیدوارم بچه‌هاى ما با غیرت و تعصب در بازى آخر با چین پیروز شوند و صعود کنیم اما کار سختى داریم و باید قبول کنیم در برنامه‌ریزى و آماده‌سازى تیم‌ها فاصله زیادى با فوتبال کشورهاى قدرتمند جهان و حتى آسیا داریم. با این وجود امیدوارم این تیم امید را به امید خدا رها نکنیم. عادت داریم وقتی که یک تورنمنت تمام مى‌شود تیم را فراموش کنیم اما استیلى در این تیم به بازیکنانى میدان داده که واقعا شایسته هستند و تیم ملى را مى‌سازند. باید این بچه‌ها را حفظ کنیم تا نسل آینده فوتبال ما را شکل دهند.

به گزارش تسنیم تیم فوتبال امید ایران در مسابقات قهرمانی زیر 23 آسیا و انتخابی المپیک 2020 توکیو در دیدار اول برابر ازبکستان به تساوی یک - یک رسید و روز گذشته برابر کره‌جنوبی 2 بر یک شکست خورد. شاگردان استیلی روز چهارشنبه در سومین و آخرین دیدار خود در مرحله گروهی به مصاف چین می‌روند. این در شرایطی است که ایران از شانس بسیار کمی برای صعود به مرحله بعد برخوردار است.

ایران در چه شرایطی صعود می‌کند

تیم فوتبال امید ایران در آستانه حذف از مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا قرار دارد و در یک شرایط خاص می‌تواند به مرحله بعدی صعود کند.کره‌جنوبی با نتیجه ۲ بر یک از سد ایران گذشت و ازبکستان نیز با ۲ گل، چین را شکست داد. با این نتایج کره ضمن حفظ صدرنشینی، صعود خود به مرحله یک چهارم نهایی را مسجل کرد. ازبکستان نیز با چهار امتیاز در رده دوم قرار گرفت. ایران و چین نیز به ترتیب با یک و صفر امتیاز در رده‌های سوم و چهارم جای گرفتند. چین دیگر شانسی برای صعود به دور دوم ندارد. آنها نخستین تیم حذف شده از جام نام گرفتند.

اما با توجه به نتایج به وجود آمده شاگردان استیلی تحت چه شرایطی صعود خواهند کرد؟

روز چهارشنبه تیم فوتبال امید ایران باید از ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه به مصاف تیم قعرنشین و حذف شده چین برود. همزمان با این دیدار ازبکستان هم به مصاف کره‌جنوبی از پیش صعود کرده برود. تیم ایران تنها در صورت پیروزی مقابل چین و شکست ازبکستان مقابل کره شانس صعود دارد.

در این صورت ایران و ازبکستان چهار امتیازی خواهند شد. قانون مسابقات می‌گوید که بعد از تساوی امتیاز ۲ تیم، بازی رو در رو حکم خواهد داد. چون ایران و ازبکستان در بازی رو در رو به تساوی رسیدند تفاضل گل مشخص کننده تیم دوم خواهد بود. در حال حاضر ازبکستان تفاصل گل به اضافه ۲ دارد و ایران با تفاضل منفی یک به کارش ادامه می‌دهد. یعنی باید در هفته آخر با تفاضل گل بالا از سد چین بگذریم و امیدوار باشیم در سوی مقابل ازبکستان بدون گل زده، مغلوب کره‌جنوبی شود.

همانطور که می‌بینید شرایط سختی برای صعود حاکم است و تیم استیلی شانس کمی برای رفتن به یک چهارم نهایی دارد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.