سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
۲۴ ذیحجهٔ ۱۴۴۱
۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰
شماره 5395

سیستان و بلوچستان در محاصره سیل

بخش اجتماعی- در پی بارش‌هایکم سابقه اخیر در استان سیستان و بلوچستان، ۱۳ شهرستان دچار آب گرفتگی شده و ارتباط 500 روستا قطع شده است و برخی گزارش ها از جان باختن سهنفر حکایت دارد. به گزارش میزان، در پی بارش‌های اخیر در سیستان و بلوچستان، بسیاری از مناطق تحت تاثیر قرار گرفته است و گفته می‌شود مردم به اقلام امدادی نیازمند هستند، اما به گفته رئیس سازمان امداد و نجات، شهر‌هایی که گفته می‌شود زیر آب فرو رفته اند، اصلا دچار آب گرفتگی نشده اند.

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت وگو با میزان، با اشاره به فعال شدن بالگرد‌های اورژانس در استان‌های درگیر سیل و آب گرفتگی گفت: تیم‌های عملیات ویژه اورژانس برای امدادرسانی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان آمادگی کامل دارند و از دیروز بالگرد اورژانس نیز وارد عمل ‌شد. وی با بیان این که طبق اطلاعیه سازمان هواشناسی بارش بی سابقه در جنوب استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان گزارش شده بود، افزود: در جنوب استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان و در محدوده شهرستان‌های نیکشهر، ایرانشهر و فنوج آب گرفتگی شدید معابر گزارش شده است . تا این لحظه یک نفر فوتی گزارش شده است نکته این است که مردم بیشتر در این مناطق نیاز به کمک‌های امداد و نجات دارند. وی با بیان این که آمبولانس‌ها در مناطق سیل زده مستقر و مراکز درمانی نیز آماده باش هستند، گفت: مردم نیاز به هلال احمر در حوزه امداد و نجات و همچنین کمک به اسکان و تغذیه دارند. سخنگوی سازمان اورژانس کشور یادآور شد: بالگرد‌های امداد و نجات باید مردم را از میان آب و سیلاب نجات دهند و بحث تغذیه و اسکان آن‌ها را پیگیری کنند. جعفری مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستانهم گفت: در جریان بارندگی‌های اخیر سد خیرآباد نیکشهر پس از هشت سال، سد زیردان چابهار برای اولین بار پس از احداث و سد‌های پیشین و شی کلک چابهار سرریز کرده‌اند. استاندار سیستان و بلوچستانهم با اشاره به رسیدن مقدار بارش‌ها به ۲۰۰ میلی‌متر در برخی از نقاط این استان، گفت: با توجه به آب گرفتگی معابر امکان برقراری ارتباط از معبر جاده‌ای وجود نداردبنابراین با بالگرد امدادرسانی می‌شود.

احمدعلی موهبتیبا بیان این که در مناطق جنوبی استان بیشتر روستا‌ها در محاصره سیل هستند، افزود: مناطق «زرآباد» و «کهیر» در کنارک آب گرفتگی زیادی داشتند. سد‌های «زیردان» و «پیشین» هر دو سرریز داشتند و شنبه شب گذشته بیش از سه هزار متر مکعب در ثانیه آب از سد زیردان و دو هزار متر مکعب از سد پیشین گذر داشته‌اند. موهبتی بیان کرد: قایق‌هایی را به مناطق سیل‌زده فرستادیم تا امدادرسانی با آن صورت بگیرد. در مناطق «قصر قند» ارتباطات جاده‌ای و مخابراتی برقرار نیست. در دیگر نقاط روستایی شهرستان‌های میرجاوه، سراوان، سیب و سوران، مهرستان و مجموعه‌ای از شهرستان سرباز نیز جاده‌های روستایی و مواصلاتی قطع است و در برخی روستا‌ها شاهد بارش برف هستیم. وی در عین حال یادآور شد: در جریان سیل در شهرستان سرباز پیکر یک جان باخته از رودخانه پیدا شده است؛ تا این لحظه تلاش زیادی داشتیم تا خسارت های جانی متوجه هیچ یک از همشهریان عزیزمان نشود، یک تیم تحقیقاتی به شهرستان سرباز اعزام شده تا بررسی‌های لازم درباره پیکر این متوفی صورت بگیرد.استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: باتوجه به آب گرفتگی معابر امکان برقراری ارتباط از معبر جاده‌ای وجود ندارد بنابراین با بالگرد امداد رسانی می‌شود.در همین حال رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور دو عامل «تغییر پذیری آب و هوا» و «تغییرات اقلیمی» را علت تغییر الگوی بارش‌ و بارش‌های شدید در جنوب کشور می‌داند. از سوی دیگراستاندار هرمزگان گفت: عصر روز شنبهبه دلیل سرریز سد جگین در جاسک و افزایش میزان بارندگی تعداد چهار تا پنج روستا درمحاصره آب قرار گرفتند که با بسیج نیرو‌ها و استفاده از ماشین‌آلات توانستیم آب این روستا‌ها را کاملا تخلیه کنیم و امدادرسانی‌های کامل انجام شود.

فریدون همتی استاندار هرمزگان در گفت وگو با میزان، با اشاره به آخرین وضعیت استان هرمزگان پس از بارندگی‌های اخیر بیان کرد: از اول صبح روز جمعه و تا پایان روز شنبه و در عرض ۴۸ ساعت، شاهد بی‌سابقه‌ترین میزان بارندگی به صورت فراگیر در تمام نقاط جغرافیایی استان هرمزگان بودیم. وی افزود: در بندرعباس ۱۶۵ میلی‌متر، در قشم ۲۰۸ میلی‌متر و در بقیه شهرستان‌ها به همین ترتیب بالای ۱۰۰ تا ۱۶۰ میلی‌متر بارندگی گزارش شده است که مقدار بسیار بالایی است. همتی اعلام کرد: آب گرفتگی خانه‌های روستایی در بندرعباس و قشم داشتیم. وی تاکید کرد: بسیاری از بناها، جاده‌ها و پل‌ها، تیر چراغ برق و زمین‌های کشاورزی، قنات، پمپ و چاه‌های کشاورزی از بارندگی و سیلاب اخیر آسیب دیدند که خسارت ها در حال بررسی برای ارائه به وزارت کشور و هیئت وزیران است تا تسهیلات لازم برای بازسازی اختصاص داده شود.

قطعارتباط ۲۰۰روستا در کرمان

درپیبارش هایشدید در بخش‌هایجنوبیوبارش سنگین برف درمناطقشمالی و غربیو شدت سیلاب، راه ارتباطی ۲۰۰روستا در استان کرمان مسدود شده است و۳۷ روستا نیز در محاصره برف است. مدیر کل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت : آبهفت روستاو برق ۱۳ روستا نیز هنوز قطع است و همچنین یک روستا در محاصره سیلاب است . سعیدیاز مسدود بودن محور رودبار به ایرانشهرو از توزیع اقلام امدادی و کمک های جاده ای در ۴۷ روستا خبر دادواضافه کرد: رودخانه های فصلی در مناطق جنوبی سیلابی شده اند. وی از مسدود بودن محورهای قلعه گنج دلگان جاسک و رودبار به ایرانشهر و قلعه گنج به رمشک به علت بالاآمدن سیلاب خبر دادو بیان کرد :خسارت های زیادی به بخش‌های کشاورزی، راه خطوط انتقال آب، برق و جاده های روستایی عشایری و اصلی وارد شده است که میزانخسارت‌ها پس از فروکش شدن سیلاب بررسی می شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.