سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
۲۱ ذیحجهٔ ۱۴۴۱
۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰
شماره 5395

امکان تردد خودروهای آتش‌نشانی در ۱۵۰۰کوچه شهر رشت وجود ندارد

گیلان امروز- امکان تردد ماشین‌آلات سنگین آتش‌نشانی شهرداری در هزار و ۵۰۰کوچه شهر رشت به علت تنگ بودن عرض معبرهای آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش تسنیم ، بافت شهر رشت حلزونی بوده و با وجود ساخت و سازها و طرح‌های بازآفرینی شهری که هم‌اینک در آن در حال انجام است شهری قدیمی محسوب می‌شود از طرف دیگر وجود هزار و 500 کوچه کم‌عرض که امکان خدمات‌رسانی در مواقع بحران را مشکل می‌کند از دیگر معضلات عدیده آن محسوب می‌شود.

علاوه بر این هزار و 500 کوچه‌ای که سازمان آتش‌نشانی از آن‌ها نام برده است تعداد بسیار زیادی کوچه هم در رشت وجود دارد که نه‌تنها ماشین‌آلات سنگین خدمات‌رسان نمی‌توانند در آن‌ها تردد کنند بلکه حتی اجرای طرح خرید و بکارگیری تجهیزات نیمه‌سنگین آتش‌نشانی هم قادر به حل مشکل ساکنان آن‌ها در مواقع بحرانی نیست.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی رشت صبح امروز در جمع خبرنگاران تهیه لیستی از کوچه‌های شهر رشت که عرض معبر آن‌ها کمتر از 6 متر است را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده میدانی، چیزی حدود هزار و 500 کوچه در شهر رشت وجود دارد که ماشین‌آلات سنگین آتش‌نشانی قادر به تردد در آن‌ها نیستند.

بابک رمضانی از تمهیدات ویژه اندیشیده شده سازمان آتش‌نشانی برای خدمات‌رسانی به ساکنان این کوچه‌ها خبر داد و تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، از سال 95 تاکنون خرید خودروهای نیمه‌سنگین آتش‌نشانی را که می‌توانند در کوچه‌های کم‌عرض تردد کرده و خدمات‌رسانی کنند را در دستور کار قرار دادیم.

وی خریداری 11 دستگاه ماشین‌آلات نیمه‌سنگین با کمک و همکاری مجموعه شهرداری و تجهیز سازمان آتش‌نشانی شهر رشت به این تجهیزات را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: در حال حاضر هر کدام از این دستگاه‌ها در ایستگاه‌های مختلفی از شهر رشت مستقر شده‌اند تا خدمات لازم را به مردم در زمان وقوع حادثه ارائه دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی رشت با بیان اینکه علاوه بر هزار و 500 کوچه کم عرض در تعدادی از کوچه‌های این شهر نیز به هیچ عنوان امکان تردد خودروهای نیمه‌سنگین آتش‌نشانی وجود ندارد افزود: برای این مناطق هم برنامه‌ریزی کردیم تا جهت مقابله با بحران آتش‌سوزی، از طریق انجام لوله‌کشی امدادرسانی لازم انجام شود.

رمضانی با تأکید بر اینکه ممیزی کوچه‌های کم‌عرض و قدیمی رشت در دستور کار قرار دارد و مکاتبات زیادی در این باره با شهرداری‌های مناطق مختلف انجام شده گفت: در رابطه با بحث پایان کار و رعایت ضوابط ایمنی ساختمان نیز جلسات خوبی در فرمانداری رشت و اداره کل مدیریت بحران استانداری گیلان برگزار شده است.

وی جدی گرفتن بحث آموزش به مردم و شهروندان جهت مقابله مؤثر، جدی و سریع با بحران‌های احتمالی با هدف کاهش میزان خسارات و آسیب‌ها را در شهر رشت لازم و ضروری خواند و اظهار داشت: سازمان آتش‌نشانی شهر رشت به عنوان مجموعه‌ای پیشرو در بحث آموزش همگانی آمادگی نقش‌آفرینی بیشتر در این زمینه را دارد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.