شماره 5395
سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
۱۹ جمادی الاول ۱۴۴۱
۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰

افزایش چشمگیر حجم ذخیره سد سفیدرود

گیلان امروز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: حجم آبی که در سد سفیدرود ذخیره شده نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

وحید خرمی در خصوص وضعیت آب کشاورزی گیلان و سد سفیدرود با توجه به بارندگی‌های گفت: حجم آبی که در سد سفیدرود ذخیره شده ۶۷۷میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته افزایش ۶۵درصدی به جهت شرایط مناسب آب و هوایی در سال ۹۸نشان می‌دهد.

وی افزود: ذخیره‌سازی آب آغاز شده است و نگرانی بابت ذخیره آب در سد سفیدرود وجود ندارد.

خرمی ادامه داد: به طور پیوسته و منظم، سدها و میزان بارش‌ها و برف هایی که در بالادست وجود دارد پایش می شود و در حال حاضر مشکلی در این خصوص نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در زمینه بهره گیری از منابع آبی استان و جلوگیری از هدر رفت آب گفت: بر اساس مدول که نیاز محصول برنج در استان از طریق سازمان جهاد کشاورزی و سایر نهادهای ذیربط انجام می شود، بیش از دو میلیارد و ۲۰۰میلیون متر مکعب نیاز آبی است که در حوضه ی سد سفیدرود باید مصرف کنیم که حداقل یک میلیارد و ۵۰۰میلیون متر مکعب را باید از سد سفیدرود تامین کنیم. این عدد در سال های مختلف به یک میلیارد و ۳۰۰میلیون متر مکعب و کمتر نیز کاهش یافته است اما این نقصان از سوی جهاد کشاورزی در اراضی حس نشده است.