شماره 5359
سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸
۷ ربیع الثانی ۱۴۴۱
۳ دسامبر ۲۰۱۹

مشاور بنیاد ملی نخبگان: پرفسور رضا موجب تحول و شکوفایی دانشگاه تهران شد


گیلان امروز- مشاور بنیاد ملی نخبگان با اشاره به انتصاب پرفسور رضا به عنوان رئیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۷، خاطرنشان کرد: ایشان تحول اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه تهران به وجود آورد و موجب رشد و شکوفایی این دانشگاه شد.

سعید سهراب پور در مراسم بزرگداشت پرفسور فضل الله رضا که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، پرفسور رضا را یک مرد بزرگ و انسان استثنایی خواند و اظهار کرد: گیلان همواره خطه بزرگمردان بوده و شخصیت هایی همچون میرزا کوچک جنگلی، آیت الله بهجت فومنی، محمد معین، دکتر مجتهدی گیلانی و پرفسور سمیعی از گیلان برخاسته اند.

وی ویژگی برجسته پرفسور رضا را عشق به فرهنگ و ادب ایران دانست و افزود: ایشان علاوه بر مدارج علمی بالا به فرهنگ و ادب ایران خدمت کرد و این ویژگی در دیگران وجود ندارد.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به آشنایی خود با پرفسور رضا در زمان دانشجویی اولین دوره دانشکده فنی دانشگاه تهران، اضافه کرد: در سه سال اول دانشکده فنی رشته الکترومکانیک مشترک بود و در سال چهارم به سه رشته برق، تاسیسات و صنایع مکانیکی تقسیم می شد.

سهراب پور، دوران ریاست پرفسور رضا در دانشگاه صنعتی شریف را کوتاه دانست و گفت: دکتر مجتهدی گیلانی و پرفسور رضا از جمله بنیانگذاران دانشگاه صنعتی شریف بودند. ما اولین گروه دانشجویان دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ بودیم و پرفسور رضا سال ۱۳۱۷ فارغ التحصیل شد. ایشان از نوجوانی با شعر و ادب و فلسفه و حکمت و ریاضی انس داشت و در سن ۲۵ سالگی سه کتاب با نام های «راز آفرینش»، «هندسه علمی و عملی» و «رادیو به زبان ساده» را تالیف کرد.

مشاور بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه پرفسور رضا در سال ۱۳۲۳ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت، عنوان کرد: ایشان فوق لیسانس خود را از دانشگاه کلمبیا گرفت و فارغ التحصیل مقطع دکترا در دانشگاه پلی تکنیک نیویورک بود. طی سال های ۱۳۲۴-۱۳۲۲ استاد مهندسی برق در دانشگاه «MIT» بوستون آمریکا بود و در سال ۱۳۴۶ و بعد از دکتر مجتهدی ریاست دانشگاه صنعتی شریف را عهده دار شد.

وی با اشاره به انتصاب پرفسور رضا به عنوان رئیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۷، خاطرنشان کرد: ایشان تحول اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه تهران به وجود آورد و موجب رشد و شکوفایی این دانشگاه شد، زیرا در سیستم قدیم که فرانسوی بود در صورت رد شدن سال تحصیلی باید تکرار می شد، اما پرفسور رضا سیستم واحدی را ایجاد کرد.

سهراپ پور با اشاره به سکونت پرفسور رضا در کانادا از سال ۱۳۵۷، گفت: ایشان همواره به ایران سفر می کرد و هرگز ارتباطش را قطع نکرد. حضور پرفسور رضا در مراسم چهل سالگی دانشگاه صنعتی شریف و جشن گرامیداشت یکصد سالگی ایشان بسیار اثرگذار بود.

مشاور بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: پرفسور رضا اعتقاد داشت جوانان این مرز و بوم برخوردار از میراث علمی و فرهنگی غنی و معارف ایرانی و اسلامی و جهانی هستند و باید اعتماد به نفس پیدا کند و خودباخته نباشد لذا دانشجویان راه ایشان را ادامه دهند.

پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است

پدر ویراستاری نوین ایران نیز با بیان اینکه چهره های فرهیخته و فرهنگی بعد از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، اظهار کرد: پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و چهره ماندگار سال شد.

احمد سمیعی گیلانی ، با اشاره به دوستی خود با پرفسور رضا از دوران کودکی و همسایگی، اظهار کرد: پرفسور رضا در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بود و پدر و جد پدری او روحانی و تحصیلکرده حوزه علمیه نجف بودند.

وی با اشاره به شانیت خاص خانوادگی پرفسور رضا نزد اهالی شهر رشت، افزود: پدر ایشان مورد احترام مردم بود و نفوذ اجتماعی و مذهبی داشت. دوران کودکی من با پرفسور رضا و برادر بزرگش گذشته و مقطع ابتدایی و بخشی از دبیرستان را در رشت با هم همکلاس بودیم، اما او به تهران رفت و وارد دانشکده فنی شد.

پدر ویراستاری نوین ایران با بیان اینکه در آن دوران دو دانشکده فنی و حقوق آزمون ورودی داشتند، گفت: پرفسور رضا امتحان ورودی داد و در رشته برق درس خواند و فارغ التحصیل شد. او بعد از خدمت سربازی در همان دانشکده ای که درس خوانده بود تدریس کرد.

سمیعی با اشاره به علاقمندی پرفسور رضا به رشته تحصیلی اش، تصریح کرد: در گیلان در مقطع متوسطه تنها دو رشته علمی و ادبی آن هم در دو شهر رشت و انزلی وجود داشت و لذا پرفسور رضا رشته علمی را انتخاب کرد، اما زمانی که در تهران درس می خواند علاقه شدیدی به ادبیات و زبان فارسی پیدا کرد؛ به گونه ای که غزل های حافظ را از بر بود و با خود زمزمه می کرد.

وی با بیان اینکه پرفسور رضا در ورزش نیز ممتاز بود، خاطرنشان کرد: امروز دانشجویان باید با الگو قرار دادن پرفسور رضا در همه عرصه ها و زمینه ها حضوری فعال و درخشان داشته باشند و از داشته های علمی و فرهنگی خود استفاده کنند.

پدر نویراستاری نوین ایران، پرفسور رضا را یک شاعر دانست و تاکید کرد: او سرشار از عاطفه و احساس بود و به وطن عشق می ورزید و در کنار مراتب والای علمی، انسانی متعالی بود.

سمیعی به دوران ریاست پرفسور رضا در دانشگاه تهران اشاره و گفت: زمانی که پرفسور رضا به کشور بازگشت با فضای دانشگاهی ایران آشنا نبود، زیرا سال ها در خارج از کشور زندگی و با الگوهای دانشگاهی آمریکا تدریس کرده بود.

وی با بیان اینکه چهره های فرهیخته و فرهنگی بعد از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، اظهار کرد: پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و چهره ماندگار سال شد.

پرفسور سیروس امیری نیز در این مراسم به بیان خاطراتی از پرفسور رضا پرداخت.