سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸
۳ شوال ۱۴۴۱
۳ دسامبر ۲۰۱۹
شماره 5359

بلاتکلیفی ۲۵ ساله برخی اراضی در رشت

گیلان امروز- در جلسه کمیسیون عمران شورای شهر رشت از بلاتکلیفی ۲۵ ساله برخی از اراضی که در جریان طرح تفصیلی تغییر کاربری پیدا کرده‌اند انتقاد شد و به لزوم تعیین تکلیف این اراضی تأکید شد.

به گزارش فارس رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت در یک صد و هشتاد و پنجمین جلسه‌این کمیسیون در ساختمان جلسات شورای شهر رشت با اشاره به طرح جامع شهر رشت اظهار کرد: در طرح جامع شهر رشت پهنه‌های تجاری، آموزشی، مسکونی و غیره در نظر گرفته می‌شود.

احمد رمضان پور با بیان اینکه در این طرح برای اراضی که مالکین شخصی یا دولتی دارند کاربری‌هایی در نظر گرفته می‌شود، افزود: به‌عنوان نمونه ممکن است به یک قطعه زمین که مالک شخصی دارد کاربری آموزشی اختصاص داده شود و در این صورت دستگاه دولتی متولی آموزش باید نسبت به خرید و ایجاد مراکز آموزشی در آن اقدام کند.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه دولتی نیاز و عدم نیاز خود را باید طی مدت ۱۸ ماه به شهرداری اعلام کند، بیان کرد: بر اساس قانون درصورتی‌که پس از ۱۸ ماه دستگاه متولی نسبت به خرید ملک موردنظر اقدام نکرد مالک می‌تواند نسبت به خریدوفروش و ساخت‌وساز بر اساس کاربری اقدام کند.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به تعیین تکلیف اراضی این‌چنینی در رشت تصریح کرد: مالکین زمین‌هایی که چنین وضعیتی دارند دچار سردرگمی هستند و باید با رفع این مشکل از سلب اعتماد شهروندان نسبت به شورا و شهرداری رشت جلوگیری شود.

رمضان پور با بیان اینکه این اراضی ممکن است اندوخته اشخاص طی سالیان طولانی از گذشت عمرشان باشد، تصریح کرد: به‌منظور رفع این مشکل قصد داریم به‌تمامی دستگاه‌هایی که بر اساس طرح جامع و تغییر کاربری برخی از اراضی در اختیار آن‌ها قرارگرفته است اطلاع داده شود تا در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف اراضی موردنظر اقدام کنند و در صورت نیاز و عدم نیاز به اراضی، موضوع را به شهرداری اطلاع داده تا شهرداری پس‌ازآن نسبت به تعیین تکلیف زمین‌های موردنظر اقدام کرده و از بلاتکلیفی طولانی‌مدت مالکین آن‌ها جلوگیری شود.

وی به برگزاری جلسه‌ای مشترک مابین کمیسیون عمران شورای شهر رشت و اداره راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: در این جلسه مباحث مربوط به تغییر کاربری و کمیسیون ماده پنج بررسی می‌شود و امیدواریم با این اقدامات روند صدور پروانه ساخت‌وساز تسهیل شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با ابراز گلایه از وضعیت پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت افزود: متأسفانه وضعیت این پروژه چندان رضایت‌بخش نیست و مبلمان شهری و طراحی در آن می‌توانست بهتر انجام شود.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه املاک متعددی در رشت طی سالیان متمادی بلاتکلیف هستند اظهار کرد: این املاک به‌واسطه قرار گرفتن در طرح تفصیلی تغییر کاربری پیدا کرده و این مسئله موجب بروز مشکلاتی برای مالکین آن‌ها شده است.

مهدی برزگر با بیان اینکه قانون برای تعیین تکلیف این املاک راهکار ارائه کرده است، افزود: بر اساس قانون، مالکین حقیقی این املاک پس از گذشت ۱۸ ماه و عدم تعیین تکلیف زمین موردنظر می‌توانند نسبت به ساخت‌وساز و خریدوفروش بر روی آن بر اساس ملک مجاور اقدام کنند.

وی با انتقاد از اینکه برخی از اراضی بالغ ‌بر ۲۵ سال به بلاتکلیف هستند، گفت: امیدوارم با ورود کمیسیون عمران شورای شهر رشت، این اراضی در اسرع وقت رفع مشکل و تعیین تکلیف شوند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.