سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸
۲۰ ذیقعدهٔ ۱۴۴۱
۳ دسامبر ۲۰۱۹
شماره 5359

امام جمعه بندرانزلی: علل شکست نهضت جنگل امروز توسط دشمنان در کشور دنبال می‌شود


گیلان امروز- امام جمعه انزلی گفت: میرزا کوچک خان، روحانی مبارز از این خطه و نقطه از کشور برخاست و نهضت جنگل را در آن شرایط حساس ایجاد کرد که توجه و تامل در عواملی که موجب شکست آن نهضت شد برای ما بسیار مهم و درس آموز است و بسیاری از آن عوامل و علل امروز توسط دشمنان در کشور ما دنبال می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت روحانی مبارز میرزا کوچک خان جنگلی در شاندرمن با تاکید بر اینکه در قرآن کریم و فرمایشات معصومین(ع) یکی از نکاتی که مورد توجه و تاکید می‌باشد مطالعه و تدبر در تاریخ جهت عبرت گیری و درس آموزی از آن است، اظهار کرد: توجه به تاریخ و درس‌گیری از آن خصوصا در شرایط کنونی، بسیار حساس و ضروری است و اگر ملتی از تاریخ و مطالعه آن بی‌بهره باشد قطعا در رسیدن به اهداف بالایی که برای اعتلای انسان و جامعه اسلامی ترسیم شده موفق نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری توجه دادن به تاریخ و تاکید بر مطالعه آن مکرر دیده می‌شود، گفت: بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که در بهمن ماه ۹۷ و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب صادر شد تاکید بر مطالعه تاریخ در این بیانیه باید برای همه‌ی مردم خصوصا جوانان که مورد خطاب این بیانیه هستند مورد مطالعه، دقت و عمل قرار بگیرد.

حجت الاسلام  شمس الدین مطالعه تاریخ معاصر، تاریخ انقلاب و سلطنت‌های جاهلانه را از نکات مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری در این بیانیه عنوان و بیان کرد: ملتی که از تاریخ کشورش بی اطلاع باشد به موفقیت نخواهد رسید؛ عبرت آموزی از گذشته از فواید تاریخ است که راه آینده را هموار می‌سازد تا انسان خودش را بشناسد و مسیر پیش رویش را با این درس‌ها تنظیم کند و آن چیزهایی که موجب شکست یا موفقیت گذشتگان بوده را مورد توجه قرار دهد.

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در برخی بیانات می فرمایند "من نگران هستم در جامعه ما خصوصا نسل جوان و بالنده ما که نسل بسیار آگاه، بصیر و حاضر در میدان های انقلاب و مومن و انقلابی هستند نسبت به تاریخ بی اطلاع باشند"، ادامه داد: اگر تاریخ یک ملتی مورد کهنگی و فراموشی قرار بگیرد آثار خسارت باری را به دنبال خواهد داشت؛ امروز و در این زمان ویژه برای اسلام و انقلاب اسلامی که رهبر معظم انقلاب آن را به پیچ حساس تاریخی تعبیر می فرمایند اگر انسان توانست شرایط را درک کند، قطعا مسیر صحیح را پیدا خواهد کرد و در عملکرد و تصمیم گیری هایش دچار اشکال نمی‌شود.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره میرزا کوچک خان جنگلی؛ روحانی ظلم‌ستیز و استکبارستیز، گفت: این روحانی مبارز از این خطه و نقطه از کشور برخاست و نهضت جنگل را در آن شرایط حساس ایجاد کرد که توجه و تامل در عواملی که موجب شکست آن نهضت شد برای ما بسیار مهم و درس آموز است و بسیاری از آن عوامل و علل امروز توسط دشمنان در کشور ما دنبال می‌شود.

امام جمعه بندرانزلی وجود افراد نفوذی را یکی از عوامل شکست نهضت جنگل عنوان و بیان کرد: نفوذ انسان های فرصت‌طلب، منفعت‌طلب، ریاست‌طلب و دنیادوست یکی از عواملی بود که این نهضت را به شکست رساند؛ امروز هم دشمنان در کشور از افرادی در داخل و یا حتی از برخی مسئولین که در سطوح مختلف مدیریتی هستند یارگیری کرده تا نقشه هایش را پیش ببرد.

وی با بیان اینکه این همان نقشه دشمن است که عده‌ای از انسان‌های مرفه، بی‌درد، دنیاطلب، ثروت اندوز و اشرافی را در مسند برخی کارها قرار دهد تا از داخل به کشور ضربه بزند، تاکید کرد: دشمن می‌داند از بیرون نمی‌تواند این انقلاب را نابود کند، بنابراین می خواهد با ترویج فساد و بی‌بند و باری از لحاظ اخلاقی و یا مالی از درون کشور این کار را انجام دهد.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه باید بدانیم استکبار هیچگاه خواهان اعتلای اسلام و کشورهای اسلامی نخواهد بود گفت: استحاله فکری از آسیب‌هایی است که در نهضت جنگل وجود داشت و اکنون نیز در جامعه ما مشاهده می‌شود.

وی افزود: دشمن امروز در جامعه ما با استفاده از همه رسانه‌ها و فضای مجازی که در اختیارش است سالهاست تلاش می‌کند تا فکر، باور و اعتقادات جامعه و جوانان ما تاثیر گذاشته و از اسلام به مسیحیت، بهاییت یا سلطنت طلبی برگرداند.

امام جمعه بندرانزلی در پایان با تاکید بر اینکه بصیرت و آگاهی جامعه مانع دستیابی دشمن به اهدافش می شود، گفت: اگر می‌خواهیم انقلاب اسلامی سرافراز، متعالی و در حال پیشرفت باشد و به امید مستضعفین جهان تبدیل شود، باید مراقب باشیم با کارهای نسنجیده، خواست دشمنان در جامعه ترویج پیدا نکند؛ در اتفاقات اخیر با اینکه مردم تحت فشار معیشتی بودند سختی را به جان خریدند اما حاضر نشدند جای پای دشمن به کشور باز شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.