پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸
۳ شوال ۱۴۴۱
۷ نوامبر ۲۰۱۹
شماره 5337

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه : سیاست خارجی ایران مطابق با منافع ملی است


بخش سیاسی- سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: سیاست‌های آقای ترامپ تخیلی و براساس آمال و آرزوها دنبال می‌شود؛‌ به همین خاطر است که اعلام می‌کند با هزینه چند تریلیون دلاری در منطقه هنوز به هدف خود دست نیافته است؛ در حقیقت سیاست آقای ترامپ شکست خورده است.

حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفتگو با تسنیم، در خصوص برخی اظهار نظرها که ایدئولوژیک بودن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را هزینه‌ساز می‌دانند و نوع سیاست‌گذاری ایران نسبت به روابط با آمریکا را از جمله مشکلات داخلی کشور می‌پندارند، اظهار داشت: اول، باید دید؛ آیا سیاست ایدئولوژیک خارجی فقط منحصر به ایران است یا کشورهای دیگر نیز چنین سیاستی دارند؟ دوم، آیا سیاست ایدئولوژیک سیاستی خوب است یا بد و سوم، این سیاست با منافع ملی کشور منطبق است یا خیر؟ این سؤالات همگی ذیل پاسخ دادن به این سؤال که "آیا اصلاً سیاست خارجی ایران ایدئولوژیک محسوب می‌شود یا خیر؟" مطرح است.

وی ادامه داد: ایران تنها کشوری نیست که سیاست خارجی ایدئولوژیک دارد و خیلی از کشورهای دیگر نیز از چنین سیاستی پیروی می‌کنند. همچنین این ایدئولوژیک بودن کاملاً منطبق با منافع ملی ایران است و در بعضی از جاها ایدئولوژیک بودن سیاست خارجی ممکن است هزینه‌ساز باشد و در بعضی موقعیت‌ها ممکن است نباشد و بالعکس منافع زیادی نیز به‌همراه داشته باشد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه منافع ایدئولوژیک بودن سیاست خارجی ایران تاکنون روشن و ملموس بوده است، خاطرنشان کرد: ایدئولوژیک بودن ما در خیلی از موضوعات پشتوانه روابط خارجی ایران با سایر کشورها بوده و حتی تبدیل به الگویی برای سایر کشورها نیز شده است. اگر بتوانیم همه این زمینه‌هایی را که گفتم به‌طور شفاف تبیین کنیم هیچ‌گاه این سؤال برایمان پیش نخواهد آمد که آیا مشکلات داخلی فعلی ایران مربوط به سیاست خارجی و مقابله ایدئولوژیک با آمریکا می‌شود یا خیر.

آصفی در پاسخ به این سؤال که چرا دونالد ترامپ چند ماه پیش با این ادعا که تاکنون 7 یا 8 تریلیون دلار در منطقه خرج کرده است اما تماماً همه چیز به‌نفع ایران تمام شده است و آنها موفق به دست آوردن نتیجه مطلوب نشده‌اند، گفت: هر سیاستی که منطبق با واقعیات انجام دهید، اما خاص جوامع نباشد محکوم به شکست است.

وی تصریح کرد: سیاست‌های آقای ترامپ تخیلی و براساس آمال و آرزوها دنبال می‌شود؛‌ به همین خاطر است که اعلام می‌کند با هزینه چند تریلیون دلاری در منطقه هنوز به هدف خود دست نیافته است. دلیل آن تنها یک چیز است؛ سیاست آقای ترامپ شکست خورده است و در حال حاضر بسیاری از کشورها به اینکه سیاست‌های خارجی ‌آمریکا راه به جایی نمی‌برد اذعان دارند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.