پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸
۳ شوال ۱۴۴۱
۷ نوامبر ۲۰۱۹
شماره 5337

سخنگوی قوه قضائیه اطلاعات به دست آمده از زم منتشر می‌شود


بخش سیاسی- سخنگوی قوه قضائیه گفت: رسالت و مأموریت مهم قوه قضائیه مبارزه با مفاسد و احقاق حقوق بیت المال و بدون توجه به خطوط قرمز، موهون و غیر واقعی و خودساخته برخی اشخاص و جریان‌های سیاسی است.

وی افزود: یک خط قرمز می‌شناسیم که قانون است و عبور از آن را برای هیچ کس نمی پذیریم و جلوی قانون شکنان می ایستیم البته تصمیم و اظهارنظر غیرمستند را برای خودمان خط قرمز می‌دانیم.

اسماعیلی گفت: در حوزه سخنگویی بدنبال شعار، تبلیغات و وعده های غیرواقعی نیستیم بلکه رویکرد اطلاع رسانی با توام امید و گزارش اقدامات انجام شده است و خدا را شاکریم و از مردم بصیر نیز قدردانی می کنیم که براساس اخبارسنجی وزارت اطلاعات بیش از ۷۶درصد شرکت کنندگان در این امر،برخورد قوه در برخورد با مفاسد را پسندیده اند البته این نگرش مردم مسؤولیت ما را بیشتر می کند و باید این روند استمرار یافته و در تمام ارکان باید فراگیر بشود.

رسانه‌ها بی‌جهت حاشیه‌سازی نکنند

وی افزود: انتظار از مدیران،رسانه‌ها جریانات سیاسی این است بی جهت حاشیه سازی نکنند و در هر موردی که اطلاعات ناقص یا اطلاعی ندارند قبل از اظهارنظر تحقیق کنند و خبر و گزارش و تحلیل غلط به جامعه ارایه ندهند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی از مدیران در استانی ادعای تعطیلی کارخانه و کارگران را داشت که در بررسی دیدیم اطلاعات غلط بوده و از مرداد کارخانه به واسطه تعمیرات تعطیل است و مدیرعامل اوایل ابان بواسطه شکایت دو دستگاه دولتی بازداشت شده و کارگران هم معترض بودند.ورود ما باعث پرداخت حقوق کارگران شد.

وی گفت: مثال دیگری هم وجود دارد در مورد تصادف پورشه معروف در اصفهان بود که گفته شد دیه را پرداخت می کند و دادگاه این راننده رابه 10 فقره دیه جراحات وارد شده به مصدوم قبل از فوت که غیر موثر در قتل بوده ویک فقره دیه کامله برای قتلو دیگر اینکه راننده مقصر به 3 سال حبس محکوم شده که دو سال آن قطعی است و دادگاه یک سال را تعلیق کرده است و راننده چون متمول بودهممنوعیتی برایسفر خارج از کشوربرایش گذاشته و همچنین در مدت تعلیق دوجلد کتاب در مورد کرامت انسان مطالعه کند و محکوم کرده هر ماه ۴شبانه روز رایگان در یکی از مراکز بهزیستی نگهداری معلولان ناشی از تصادفات به خدمات پرستاری مبادرت کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این حکم جای تحسین دارد و چرا ذهنیت خود را به دیگران القا می کنیم در حالی که این حکم الگو برای سایر دادگاه‌هاست.

وی در مورد استرداد اموال که به بیت المال اعم از خزانه بانک‌ها اوقاف و شهرداری ها صورت گرفتهگفت: در ۶ماهه اول سال ۹۸به میزان ۷۳۰۰میلیارد تومان از مطالبات معوقه بانکها توسط اداره اجرای ثبت اسناد و املاک کشور بازپس گیری شده که در مقایسه با ۶ماهه مشابه سال پیش ۱۴۶درصد رشد دارد.این اهتمام و جدیت همه اجزای قوه قضائیه را می رساند.

غلامحسین اسماعیلی گفت: همچنین در ۲۸مرداد ۹۸، رییس قوه قضائیه بخشنامه ای در شوراهای حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش صادر کرده است.

میزان صلح به مرز ۸۰درصد رسید

وی ادامه داد: در شهریور آثار این بخشنامه این بوده که میزان صلح و سازش در پرونده ها به ۴۵درصد رسیده و موارد صلح در بخشنامه پرونده های کیفری ۴برابر پرونده های حقوقی بوده و میزان صلح حتی به مرز ۸۰درصد رسیده است.

اسماعیلی در مورد مصوبه سران سه قوه درباره ممنوعیت واردات کالاهایی که امکان تولید در کشور دارند و پرونده خصوصی سازی گفت: مصوبه اخیر برای جبران کوتاهی هایی است که در مورد واردات کالاهای مشابه ایرانی شده بود که اولا جلوگیری از قاچاق و واردات اینگونه کالاها شود.

وی افزود: اجرای آن برعهده دولت، سازمان گمرکات و بانک مرکزی است و ارز مبادله ای برای آن اختصاص ندهند چون خیلی کالاهای وارداتی این چنینی با ارز دولتی وارد می شد امروز حجت بر همه تمام شده و چنانچه در این مسیر با اعمال خلاف قانون روبرو شود برخورد می کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در پرونده خصوصی سازی خیلی از شرکتها را بررسی و تحقیقات مقدماتی رو به اتمام است و به محض اینکه موجبات قانونی ایجاد شود بازداشتی ها ازاد و روند قانونی انجام می شود.

وی ادامه داد: ورود قوه قضائیه صرفا به عنوان جرم شخصی نیست بلکه در جهتحمایت از حقوق مردم است.

غلامحسین اسماعیلی گفت: با پیگیری های انجام شده نحوه جذب پذیرفته شدگان آزمون سال ۹۶که به دغدغه ای تبدیل شده بود، فرایند جذب مشخص و تا پایان سال همه استخدام خواهند شد.

بررسی خارج از نوبت به پرونده قطار سمنان

سخنگوی قوه قضاییه در مورد حادثه قطار سمنان گفت: پرونده دیروز با صدور کیفرخواست نسبت به ۴متهم به دادگاه ارسال شد و هماهنگی شده که دادگاه خارج از نوبت به این پرونده رسیدگی کند.

وی افزود: البته این پرونده دو بخش دارد ادعای بخش خصوصی در مورد دیه انجام شده و این فرایند از جهت جنبه عمومی است.

صدور کیفرخواست برای متهمان پرواز یاسوج

غلامحسین اسماعیلی درخصوص پرواز یاسوج و رسیدگی به آن پرونده نیز گفت: در دادسرا منتهی به صدور کیفرخواست شده است.

وی ادامه داد: آن پرونده ۱۸متهم دارد که ۱۵نفر شخص حقیقی از مدیران و کارکنان و ۳نفر شخصیت حقوقی مجرم شناخته شدند.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص تحریم های دارویی نیز گفت: از ناحیه کشورهای اروپایی و آمریکایی انچه علیه ایران صادر می شود مصداق تروریست است.

وی ادامه داد :اینکه داروها وارد نشود چیزی جز اقدام ضدبشری نیست و از این اقدام نخواهیم گذشت و باید کیفرخواستی در این زمینه صادر شود و شعبه ویژه ما در دادگستری تهران در جهت ثبت و ضبط شکایات افراد حقیقی در این زمینه فعال است و شکایات زیادی دریافت کرده ایم.

یکی از خبرنگاران به اسماعیلی گفت: در جلوی در دادسرا ها صف‌های طولانی تشکیل می شود که وی پاسخ داد: بررسی های ما این موضوع را تایید نمی کند که صف های طولانی مردم را قبل از ساعات اداری در دادسراها و مجتمع های قضایی وجود داشته باشد حتما ورود می کنیم ولی بررسی ها این وضعیت را تایید نمی کند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درخصوص اعمال محدودیت برای زندانیان گفت: رویکرد قوه قضاییه همان است که در دستورالعمل آمده و همه تاکیدات براهتمام موضوع زندان و زندانیان است و خدمات ارایه شده در زندانهای ما مشابه خارجی ندارد.

وی افزود آنچه که این روزها انجام شده برای جلوگیری از کلاهبرداری زندانیان از درون زندان است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: این اقدامات برای دفاع از حقوق مردم و پیشگیری از تکرار جرم از سوی زندانیان حرفه ای رخ داده.

فضای مجازی نیازمند مدیریت است

اسماعیلی درخصوص استفاده از vpn مجاز و فروش آن گفت: فضای مجازی کشور نیازمند مدیریت است و نباید اجازه داد به خانه امن برای افراد سودجو و بزهکاران حرفه ای تبدیل شود که اموال و باورهای مردم را هدف قرار دهند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مدیریت این فضا عزم ملی می طلبد و سالها وعده راه اندازی شبکه ملی را دادند اما هنوز به سرانجام نرسیده است.

اطلاعات به دست آمده از زم منتشر می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه در مورد ادامه رسیدگی به پرونده زم گفت: تحقیقات مفصل و مستندات فراواتی بدست آمده است از ارتباطات وی با سرویس های بیگانه که محرز شده و نحوه ارتباط مشخص و وجوه اخذ شده احصا شده است.

غلامحسین اسماعیلی گفت: سرکردگی وی برای خیلی از شبکه های ماهواره ای و شبکه های خبری برون مرزی محرز شده است.

وی ادامه داد: به امید خدا در گام های بعدی نسبت به سایر نتایج بدست آمده اطلاع رسانی می کنیم البته از بیان عنوان دقیق اتهامی معذوریم.

اقدامات مجرمانه برخی مدیران در پرونده بانک سرمایه محرز است

غلامحسین اسماعیلی در مورد پرونده بانک سرمایه و فساد سازمان یافته آن گفت:اینکه در این بانک مجموعه ای از مدیران بصورت سازمان یافته اقدامات مجرمانه انجام داده اند محرز است.

وی افزود: می توان گفت نهادهای ناظر در انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اند و نباید در این سطح گسترده شاهد این اقدامات می شدیم.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در این پرونده چه در ارتباط با قوانین بانکی و نحوه ارایه ارز و نظارت بانک مرکزی بر بانکهای خصوصی معتقدیم باید بازنگری در قوانین داشته باشیم.

بازداشت رئیس سازمان جنگل‌ها را تایید می کنم

وی درباره بازداشت رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز گفت: اصل بازداشت را تایید می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به لحاظ اینکه پرونده هنوز در مرحله تحقیق مقدماتی است معذوریت قانونی از بیان جزییات داریم.

غلامحسین اسماعیلی خاطرنشان کرد: اتهامات این فرد مرتبط با حوزه ماموریت و مسئولیت وی بوده و دلایلی برای توجه اتهام در پرونده وجود دارد و مکرر و در مقاطع مختلف در مظان اتهام قرار گرفتند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.