چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸
۶ شوال ۱۴۴۱
۹ اکتبر ۲۰۱۹
شماره 5317

تغییر معادلات قهرمانی در لیگ برتر

بخش ورزش- موفقیت تیم‌های شهرستانی قابل تأمل است و جای خوشحالی دارد، اما جایگاه دو تیم پرسپولیس و استقلال اصلاً رضایت‌بخش نیست و تداوم این وضعیت حتماً به فوتبال باشگاهی و تیم ملی ضربه خواهد زد. تجربه ثابت کرده هر‌گاه دو تیم استقلال و پرسپولیس افت کرده‌اند تیم ملی هم آسیب دیده است و این روی فوتبال باشگاهی هم تأثیر منفی می‌گذارد. فوتبال باشگاهی البته در سال‌های اخیر تحت تأثیر بازی‌های دفاعی بوده، اما با جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی و ارائه بازی‌های تهاجمی از سوی شاگردان مارک ویلموتس به نظر می‌رسد کمی شرایط تغییر کند. البته بخشی از فوتبال دفاعی تیم‌ها به خاطر نتیجه‌گرایی فوتبال هم هست. نگاهی خواهیم داشت به ۶ تیم بالای جدول.

۱- سپاهان

سپاهان سال هاست به یکی از قطب‌های اصلی فوتبال کشور تبدیل شده است. این تیم بعد از تجربه کسب عنوان چهاردهمی در لیگ برتر با منصور ابراهیم زاده در حال بازگشت به روز‌های خوب گذشته است. نایب ‌قهرمانی در فصل گذشته بازی‌ها بهانه خوبی برای طی مسیر قهرمانی در فصل جاری بازی‌ها شده است. خیلی‌ها از هم‌اکنون سپاهان را قهرمان این فصل از بازی‌ها می‌دانند. به خصوص با توجه به افت تیم‌های پرسپولیس و استقلال، اما تا پایان راه زیادی باقی‌مانده است و توپی که به هوا می‌رود تا فرود به زمین هزار چرخ می‌خورد. علاوه بر سپاهان، امیر هم خیلی دوست دارد یک بار دیگر قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند.

۲- تراکتور

مصطفی دنیزلی برای انجام یک مأموریت مهم به ایران آمده است؛ قهرمان کردن تراکتور در این فصل از بازی‌ها. تراکتور تا با اینجای کار پا به پای سپاهان آمده و با این تیم هم امتیاز است. حسن این تراکتور به نسبت تراکتور فصل گذشته آرامشی است که بر اردوی تیم حاکم است و این به خاطر مدیریت مصطفی دنیزلی است. تراکتور فصل گذشته هم می‌توانست قهرمان شود، اما بیش‌تر از آنکه در برابر حریفان مغلوب شود خودزنی کرد.

۳- شهرخودرو

شهرخودرو برای قهرمانی در لیگ برتر تحت فشار نیست، اما علاقه‌مند به ادامه ماجراجویی است. شاید کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا باز هم برای کادر فنی این تیم غنیمت باشد، اما نمی‌شود منکر شد مردم مشهد دوست دارند تیم کمی بی‌پرواتر باشد و حتی برای قهرمانی در این فصل از بازی‌ها با مدعیان رقابت تنگاتنگی داشته باشد. به خصوص که چند ستاره بزرگ در اختیار گرفته است. بازیکنانی، چون مهدی رحمتی و سروش رفیعی. یحیی گل‌محمدی در لیگ برتر دوم شده است، اما هنوز جام را بر بالای سر نبرده است.

۴- صنعت نفت آبادان

از صنعت نفت نمی‌توان انتظار قهرمانی داشت، اما کسب سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا چرا. این تیم روند خوبی را از دور برگشت فصل گذشته شروع کرده است و هم چنان در حال ادامه این روند است. تیم برای حضور در رتبه‌های بالای جدول شخصیت گرفته و حالا مردم آبادان چشم انتظار ادامه ماجراجویی تیم هستند. بی‌تعارف اگر مشکلات مالی بر تیم سایه بیفکند تیم همین جایگاه را هم از دست خواهد داد چه رسد به اینکه بخواهد در لیگ برتر به دنبال کسب سهمیه باشد و هیچ بعید نیست روزی فرا رسد که دغدغه اش ماندن در جدول بازی‌ها شود.

۵- نساجی مازندران

حضور نساجی در اینجای جدول با توجه به همه بحران‌هایی که پشت‌سر می‌گذارد جالب توجه است. تیم دوست‌داشتنی و قدیمی مازندران. سرزمینی که مهد استعداد است و در همه تیم‌ها نماینده دارد، اما همیشه به خاطر دغدغه‌های مالی نتوانسته در فوتبال ایران بلندپرواز باشد. نساجی این فصل یکی از بهترین تیم‌ها در فاز تهاجمی است هر چند بازی آخر این تیم در برابر ماشین‌سازی با نتیجه مساوی بدون گل تمام شد. نساجی اگر دچار بحران نشود می‌تواند به این روند ادامه دهد، چون پتانسیل فوتبال مازندران بالاست.

۶- فولاد

و حضور فولاد در رتبه ششم جدول کمی بحران را از این تیم دور کرده است. فولاد دوبار قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرده است و یکی از حرفه‌ای‌ترین تیم‌های فوتبال ایران به‌شمار می‌رود. این باشگاه دارای یک آکادمی خوب و استادیوم زیباست. انتظار مردم اهواز از جواد نکونام برای اینکه با این تیم به دنبال ماجراجویی در لیگ برتر باشد، طبیعی است و بهتر است جواد به جای اینکه سطح توقعات را پایین بیاورد بلندپروازی در لیگ برتر را به شاگردانش یاد بدهد. شاید درس گرفتن از مسیری که شهر خودرو در فصل گذشته لیگ برتر طی کرد بهترین الگو برای شاگردان جواد نکونام باشد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.