چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸
۲۵ جمادی الاول ۱۴۴۱
۹ اکتبر ۲۰۱۹
شماره 5317

شهردار: ماشین آلات کارخانه کود آلی رشت فرسوده و ناکارامد است

گیلان امروز- شهردار رشت با اشاره به ورود حدود ۳۰۰ تن زباله در روز به کارخانه کود آلی رشت برای تهیه کمپوست گفت: با توجه به زیرساخت های موجود و فرسودگی ماشین‌آلات، امکانات فعلی این کارخانه، برای تولید کمپوست جوابگو نیست.

ناصر حاج محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون برای انباشت زباله در مکانی دیگر غیر از سراوان رشت و یا خالی کردن این منطقه از ساکنان تصمیمی اتخاذ شده اظهار داشت: تاکنون مکان دیگری برای انباشت زباله رشت معرفی نشده از طرفی دیگر خالی کردن ساکنان بسیار هزینه ‌بر و غیرممکن است.

وی با بیان این که طبق قوانین بالادستی، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط‌ زیست و جهاد کشاورزی محل دپوی زباله را باید مشخص و آن را به شهرداری ها برای تخلیه زباله معرفی کنند، افزود: به جای خالی کردن منطقه سراوان از ساکنان می‌ توان به پردازش پسماندها پرداخت که مطمئناً از تصمیم اولی کم ‌هزینه‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: شروع عملیات انباشت و دپوی زباله در سراوان رشت از سال ۶۲ آغاز شده و سالهاست که وضعیت این منطقه بحرانی شده، بنابر این محل دفن زباله در سراوان به علت تولید آلودگی محیط ‌زیست نیاز به توجه بیشتر داشته و برای بهبود آن به منابع مالی و مدیریت اجرایی خاص نیاز است.

شهردار رشت بیان داشت: برای تکمیل سوله‌ های جدید شش هزار مترمربعی زباله در منطقه لاکان رشت به ۹ میلیارد تومان اعتبار و برای ایجاد دو خط تولید تازه برای تولید کمپوست به ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز است.

وی با بیان این که تفکیک زباله از مبدا ، تولید زباله کمتر به وسیله شهروندان و ایجاد تاسیسات لازم برای تهیه کمپوست، تصفیه شیرابه و امحای زباله ها در منطقه لاکان ضروری است، تصریح کرد: کشورهای توسعه‌ یافته پس از اجرای طرح تفکیک زباله در شهرهای خود، برنامه های متنوعی دارند، ضروریست تا فرهنگ سازی بین شهروندان شهرهای شمالی برای تفکیک زباله از مبدا ترویج شود تا زباله‌ها به صورت غیراستاندارد به کارخانه‌ های تولید کمپوست وارد نشود.

وی یادآور شد: در زمان حاضر، بخش زیادی از توده‌ های کمپوست تولید شده شهرداری رشت به دلایل مختلف بدون مشتری باقیمانده و کسی برای خرید آن رغبت ندارد ، بنابراین از تمامی شهروندان انتظارست تا برای همکاری با شهرداری نسبت به تفکیک زباله از مبدا اهتمام داشته باشند.

شهردار رشت در خاتمه خاطرنشان کرد: زمین مربوط به زباله سوز در منطقه لاکان به پیمانکار شرکت مربوطه تحویل داده شد که به زودی عملیاتساخت فوندانسیون های مربوط به استقرار دستگاه های زباله سوز آغاز می شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.