چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
۲۲ محرم ۱۴۴۱
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹
شماره 5294

همه سوت‌های جنجالی فغانی

بخش ورزش- به بهانه خداحافظی فغانی با فوتبال ایران و لیگ برتر به بازخوانی چند قضاوت و سوت جنجالی و پر سرو صدای او در طول این سال‌ها پرداخته‌ایم:

چالش با فرهاد مجیدی پس از اخراج

در لیگ نهم بود که هدایت استقلال را صمد مرفاوی بر عهده داشت و در بازی با صبا باتری در جایی که آرش برهانی مرتکب خطا شده بود به اشتباه به مجیدی اخطار داد تا در نتیجه از بازی اخراج شود. او یک بار دیگر هم در طول دوران قضاوت خود مجیدی را از زمین مسابقه اخراج کرد تا همیشه این شائبه در موردش از سوی مجیدی و برخی هواداران استقلال مطرح باشد که فغانی با فرهاد مشکل دارد. در صحنه اخراج، مجیدی شروع به خودزنی کرد و وقتی دلیل این کار را از او پرسیدند گفت: بعد از اخراج یا باید خودم را می زدم و یا داور را که ترجیح دادم خودم را بزنم.

اخراج آندو در جمعه سیاه تبریز

در انتهای فصل لیگ چهاردهم بود که دیدار هفته پایانی تراکتور - نفت به نوعی فینال لیگ برتر بود و در آن برنده بازی به عنوان قهرمانی می‌رسید. فغانی در این دیدار و در موقعیتی که خیلی‌ها آن را سختگیرانه می‌دانند رای به اخراج آندو تیموریان با کارت قرمز داد تا مغز متفکر میانه میدان سرخ‌های تبریزی از زمین بازی خارج شود. فغانی در ادامه پنالتی روی فرید بهزادی کریمی را تشخیص نداد تا در تساوی 2-2 و از دست رفتن قهرمانی تراکتورسازی نقش پررنگی داشته باشد و پس از آن تا سال‌ها پا به ورزشگاه یادگار نگذاشت.

جنجال در دیدار پرسپولیس - ذوب‌آهن

در هفته چهارم لیگ پانزدهم سرخپوشان به مصاف ذوب آهن رفته بودند. در این بازی پنالتی بازیکنان پرسپولیس در ابتدای نیمه دوم از سوی دروازه‌بان مهار شد اما داور به اشتباه دستور به تکرار نداد. در ادامه گل ذوب آهن در شرایطی به ثمر رسید که ضربه ایستگاهی به اشتباه اعلام شده بود. دقیقه 88 اما ذوب آهن پنالتی را به دست آورد که تصاویر تلویزیونی اشتباه بزرگ فغانی در این تصویر را ثابت کرده است. سانتر تبریزی به بدن بنگر خورد اما داور پنالتی اعلام کرد تا دو گل ذوبی ها، با اشتباه او به دست بیاید. همین موضوع باعث شد تا پرسپولیسی ها نسبت به این قضاوت به شدت معترض شوند و تا هفته ها این داوری اشتباه که با اخراج بنگر همراه شد، نقل رسانه ها باشد.

بعد از این قضاوت جنجالی وزارت ورزش و جوانان برای رسیدگی به وضعیت اشتباهات سریالی علیه پرسپولیس وارد عمل شد و بعد از نامه گودرزی، وزیر وقت ورزش و جوانان به فدراسیون فوتبال و کمپین های ایجاد شده علیه سوت های پرتکرار، فغانی به مدت 4 هفته از قضاوت محروم شد تا جدال پرسپولیس و یک تیم اصفهانی برای او تلخ باشد.

وقتی آقا معلم هم از کوره در رفت

روز عجیب مجید جلالی و فغانی در شهر قدس رقم خورد. جایی که جلالی آن زمان هدایت سایپا را بر عهده داشت و به مصاف پیکان رفت.آن دیدار و حواشی بعد از آن مطمئنا از جنجالی ترین اتفاقات دوران قضاوت فغانی است؛ فغانی در این دیدار که در هفته های پایانی لیگ رقم خورد، با عدم اخراج دروازه بان پیکان باعث خشم جلالی شد و سپس مجید جلالی به دلیل اعتراض به این صحنه از کنار خط اخراج شد تا به این ترتیب جنجال ها به رختکن منتقل شود.

اشتباهات فغانی در دیدار سایپا و پیکان باعث شد تا جلالی به رختکن داوران هجوم ببرد و نسبت به تصمیمات داور مسابقه، علیرضا فغانی معترض شود.

تاریخی‌ترین کارت قرمز دربی

یکی از تاریخی‌ترین کارت‌هایی که از جیب فغانی بیرون آمد مربوط به دربی مشهور 3-2 با هت‌تریک ایمون زاید است. مرحوم مهرداد اولادی در دقیقه 80 آن بازی در شرایطی که تیمش 2-0 در دربی عقب بود از زمین مسابقه اخراج شد و پس از آن بود که پرسپولیس جانی تازه گرفت و با تعویض‌های موثر دنیزلی خصوصاً با به میدان آمدن ایمون زاید توانست از این رو به آن رو شده و با یک بازیکن کمتر توانست سریع‌ترین هت‌تریک تاریخ دربی و بازگشت به بازی را به ثبت برساند و 3-2 به برتری برسد.

پنالتی جنجالی در دیدار سرنوشت‌ساز

دیدار جنجالی سپاهان - پرسپولیس در لیگ هجدهم به نوعی تقابل حساس دو مدعی اصلی قهرمانی بود. در حالیکه بازی تا دقایق پایانی با نتیجه یک بر صفر به سود سپاهان در جریان بود اعلام اشتباه یک ضربه پنالتی به سود پرسپولیس در دقیقه 89 و گل کردن آن توسط علی علیپور کار را به تساوی کشاند و سپاهان که ضرر بزرگی از این بابت متحمل شده بود تا مدت‌ها علیه فغانی موضع منفی داشت و هنوز هم خیلی از هواداران این تیم از او دل خوشی ندارند. مدتی بعد از این بازی بود که درگیری لفظی در رسانه‌ها میان فغانی و قلعه‌نویی شکل گرفت و باعث محکومیت سرمربی سپاهان در کمیته انضباطی شد.

تکرار اشتباه به زیان طلایی‌پوشان

اعتراض سپاهانی‌ها به فغانی باعث نشد تا او دیگر شانس قضاوت دیدارهای حساس این تیم را در فصل هجدهم پیدا نکند و یا اینکه محتاطانه‌تر در این دیدارها سوت بزند. بازی حساس بعدی سپاهان با پدیده شهر خودرو بود که در هفته‌ ما قبل پایانی لیگ انجام شد و در انتخابی پر حرف و حدیث بازهم سوت قضاوت آن در اختیار فغانی قرار داده شد. در این دیدار فغانی در دقیقه 5 یک پنالتی اشتباه به سود پدیده گرفت که جریان بازی را تغییر داد و باعث شد بازهم سپاهان 2 امتیاز در کورس قهرمانی از دست بدهد و به نوعی پرونده رقابت این تیم با پرسپولیس بسته شد تا سپاهانی‌ها بیش از پیش از سوت‌های فغانی دل چرکین شوند.

آخرین بازی هم بدون حاشیه نبود

آخرین قضاوت فغانی در لیگ برتر به گفته خودش هم خالی از جنجال و حواشی نبود. در دیدار هفته دوم لیگ نوزدهم سوت قضاوت استقلال - فولاد به وی سپرده شد و عملکردش به طوری بود که استقلالی‌ها نسبت به آن معترض بودند. فغانی در وقت‌های اضافه در حالیکه دیاباته با گلر حریف تک به تک شده بود خطایی به اشتباه به سود فولاد گرفت که حمله استقلال را متوقف کرد و در سوی دیگر خطری روی دروازه این تیم ایجاد کرد که منجر به گل شد. این گل 20 ثانیه پس از وقت‌های تلف شده اعلام شده زده شد و آن را خارج از وقت قانونی می‌دانستند. استراماچونی به شدت به عملکرد فغانی در آخرین قضاوتش معترض بود و کارت هم دریافت کرد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.