چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
۲۹ جمادی الثانی ۱۴۴۱
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹
شماره 5294

درس های مهم زندگی که باید یاد بگیرید همیشه به یاد داشته باشید که «وقت طلا‌ست»


بخش اجتماعی- زندگی کلاس درسی دائمی است. در مسیر زندگی بار‌ها زمین می‌خوریم و بر‌می‌خیزیم و در طی مسیر درس‌های مهمی می‌آموزیم. این درس‌ها را گاهی از تجربیات خود‌مان می‌آموزیم، گاهی از تجربیات دیگران و گاهی هم بادیدن فیلم و خواندن کتاب. مهم نیست مطالعه چه درصدی از آموخته‌های ما را تشکیل می‌دهد؛ همواره تفاوت عمیقی بین تجربهٔ عملی و نظری وجود دارد. آموختن برخی درس‌ها هم بدون تجربه‌کردنِ موقعیتی خاص در زندگی ممکن نیست. متأسفانه گاهی وقتی از زندگی درس می‌گیریم که خیلی دیر شده است. در این مواقع، آمادگی و دانش لازم برای رو‌یا‌رویی با حوادث زندگی را نداریم. در این مقاله با درس‌هایی آشنا می‌شویم که زندگی ما را در مسیر درستی قرار می دهند و باید هرچه زودتر آنها را یاد بگیریم. همهٔ ما این تجربه را داشته‌ایم که در برخورد با موانع احساس ناامیدی بکنیم. استرس و نگرانی ما را فرا می‌گیرد و فکر می‌کنیم راهی برای بیرون‌رفتن از این وضعیت نیست. اما همیشه راهی هست. در قدم اول باید نگرش و شیوهٔ تفکرمان را تغییر دهیم. باید تفکرمان را تغییر بدهیم تا زندگی‌مان تغییر بکند. اگر فکر کنیم زندگی مان بهتر نمی شود، بهتر نخواهد شد. پس اول باید باور داشته باشیم تا همه چیز در اطراف ما شروع به تغییر کند. با این حال نمی‌توان همین‌جا متوقف شد. به‌همان میزان که تغییر تفکر ضروری است، عملکرد خود را نیز باید تغییر دهیم. حالا که طرز فکر و عملکرد مشخصی داریم، بیایید بر روی بهترکردن بخش‌های مختلف زندگی نگاه دقیق‌تری داشته باشیم. با ادامهٔ این مطلب همراه بشوید تا بدانید چطور می توانیم با موانع و مشکلات زندگی کنار بیاییم و از آنها عبور کنیم.

۱. راه خود‌تان را بروید

مردم عاشق قضاوت‌کردن دیگران هستند. فشار آشنایان می‌تواند شما را از مسیری که برای آیندهٔ خود انتخاب کرده‌اید منحرف کند. به آمال و آرزو‌های دیگران و حرف مردم توجه نکنید. هرگز اجازه ندهید اهداف و رؤیا‌های دیگران، بینش شما به زندگی را مخدوش کند. شما راه خود را انتخاب کرده‌اید و خود‌تان تصمیم می‌گیرید مقصد کجا‌ست و چقدر با آن فاصله دارید.به عنوان مثال شغل افراد همیشه با استعدادهایشان مطابقت ندارد. پس ارزیابی کنید که در انجام چه کارهایی خوب هستید و سپس شغلی را پیدا کنید که با استعدادهای شما و چیزی که می‌توانید ارائه دهید، هم‌خوانی داشته باشد. درمجموع آیا بهتر نیست شغلی داشته باشید که از انجام آن لذت ببرید؟ اگر نمی خواهید مسیر شغلی خود را تغییر دهید، بهتر است به ارتقای شغلی فکر کنید. بعضی اوقات افراد با کارشان احساس راحتی می‌کنند. چون می‌دانند آن کار را چطور انجام دهند، دوست دارند به همان شکل به انجام داد‌‌ن‌اش ادامه دهند. اما شاید وقت آن است که با به‌چالش‌کشیدن خود به دنبال ارتقای شغلی باشید. این‌کار علاوه‌بر این‌که به شما کمک می‌کند تا به‌عنوان یک انسان رشد کنید، بلکه پول بیشتری هم برای جیب‌های‌تان فراهم می‌کند.معمولا مردم به‌سادگی به سمت شغل یا مسیر حرفه‌ای خود هدایت می‌شوند. اکثر مردم به اولین کاری که می‌توانند پیدا کنند، مشغول می‌شوند. مگر این‌که یکی از آن افراد خوش‌شانس باشد که از ابتدا به‌طور قطع بداند که می‌خواهد یک دکتر، وکیل، و یا چیز دیگری بشود. بنابراین اگر شما از مسیر شغلی فعلی خود ناراضی هستید، به دنبال مسیر شغلی دیگری بروید.

۲. هنگام عمل دودلی به خود راه ندهید

این ضرب‌المثل ارزشمند ایرانی را همیشه به یاد داشته باشید: «کار امروز را به فردا مفِکن». بسیاری از مواقع، زمان اقدام‌کردن که می‌رسد پای ما می‌لرزد. تردید و امروز ‌و‌ فردا‌کردن از علائم کمبود اعتماد به نفس و شجاعت است. این تردید مانع پیشروی ما‌ست و ما را در قفسی از جنس حسرت دائمی اسیر می‌کند. هر‌گاه احساس کردید وقت اقدام‌کردن است، دست‌به‌کار شوید. نگران نتیجه نباشید. چیزی که شما را نکشد قوی‌تر‌تان می‌کند.ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که در ازدواج دچار دودلی شده باشیم یا به مانع برخورد کنیم. یکی از بهترین راه ها برای حل مشکلات زناشویی و خارج شدن از دودلی در تصمیم گیری گفتگو و همدلی است.برای بسیاری از افراد ازدواج کار بسیار سختی است. قاعدتا نباید این‌طور باشد، ولی افراد اغلب آن را پیچیده می‌کنند. پس اگر در ازدواج‌تان به مانع برخوردید، راه‌های زیر را امتحان کنید:

گفتگو کنید

هیچ‌کس قدرت ذهن‌خوانی ندارد. پس باید برای حل مشکلات خود باهم حرف بزنید. به شیوه‌ای که حساسیت برانگیز نباشد به همسرتان بگویید چرا ناراضی هستید. باهم دربارهٔ آن گفتگو کنید. به‌جای قراردادن او مقابل خودتان باهم مثل یک تیم رفتار بکنید. پس از صحبت‌کردن، اقدامات لازم را برای بهترکردن ازدواج‌تان انجام بدهید.اگر توانسته‌اید روحیهٔ رقابتی‌تان را در ازدواج از بین ببرید.

همدلی کنید

می توانید با طرف مقابل‌تان همدلی به خرج داده و مسائل را از دیدگاه او ببینید یک ازدواج در اثر کوتاهی هر دو نفر به مرحلهٔ بحرانی می‌رسد. برای حل بحران داستان را از دید همسرتان هم بشنوید

از دیگران کمک بگیرید

اگر ازدواج‌تان به مرحله‌ای از مشکلات رسیده که فکر می‌کنید نمی‌توانید باهم از پس حل‌ آن بر بیایید، باید از متخصص حرفه‌ای برای آن کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید از مشاوره‌های خانواده استفاده کنید. آنها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید باهم ارتباط برقرار کنید و می‌توانند برنامه‌ای به شما بدهند تا با همکاری هم بر روی حل مشکلات کار کنید.

۳. آموخته‌های خود را به کار بگیرید

تصور ما درباره میزان دانش‌مان در یک حوزهٔ خاص اهمیتی ندارد. تنها زمانی عیار دانش ما مشخص می‌شود که آن را در عمل به کار ببریم. از قدیم گفته‌اند: «به عمل کار بر‌آید،‌ به سخن‌دانی نیست!». مثلا ما می‌توانیم دربارهٔ نقاشی مطالعه کنیم، انواع قلم‌مو‌ها، پالت‌ها، تکنیک‌ها و … را هم بشناسیم؛ اما فقط وقتی می‌توانیم دانسته‌های خود را آزمایش کنیم که رو‌به‌روی بوم نقاشی می‌ایستیم و دست‌به‌کار نقاشی می‌شویم.

۴. نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود

اگر به‌دنبال داشتن زندگی خوب، شغل موفق، رضایتمندی روحی و دوستان قابل‌اعتماد هستید، باید سخت تلاش کنید. شاید بخت و اقبال شما را تا نیمه‌های راه برساند اما رسیدن به مقصد بر عهدۀ شماست. دستیابی به اهداف به تلاش روزانه و توانایی شما برای درس‌گرفتن از اشتباهات بستگی دارد. هرگز تصور نکنید دیگران با همان قدرت و عزم راسخِ خود‌تان برای‌تان می‌جنگند.یکی از مهم ترین مسایلی که در زندگی گریبانگیر همه ماست زمانی است که در مسائل مالی‌مان به مانع برخورد می کنیم.

یکی از راه ها برای حل مشکلات مالی تغییر شغل است بیشتر افراد رابطهٔ عشق-نفرت با پول دارند. وقتی پول دارند، عاشق آن هستند و وقتی پول ندارند از آن متنفرند. پس اگر در مسائل مالی‌تان به مشکل برخوردید،به نکات زیر توجه کنید:

روی شغل و حرفه‌تان تجدیدنظر کنید

گاهی اوقات افراد با شغل یا حرفهٔ خود احساس راحتی می‌کنند و به خروج از محدودهٔ امن‌شان فکر نمی کنند. اگر پول کافی ندارید، همیشه راهی برای افزایش درآمد وجود دارد.

بودجه‌تان را مدیریت کنید

بیشتر افراد هیچ تصوری از پول‌ هایی که خرج می‌کنند ندارند. در لحظه زندگی می‌کنند و در انتهای ماه نمی دانند چرا پول‌های بانک‌شان برای پرداخت اجارهٔ خانه کافی نیست. پس بودجه‌بندی کنید و به آن پایبند بمانید .داشتن نظم، برنامه ریزی و اولویت بندی نیازها در این زمینه ضروری به نظر می رسد.

۵. از بیشتر تلاش‌کردن خسته نشوید

حتی اگر در اوج آمادگی باشیم، احتمال شکست خوردن وجود دارد. یک دونده می‌تواند تا نزدیک خط پایان پیشتاز باشد اما درست در لحظه نهایی مسابقه را به حریفان واگذار کند. آیا او باید از رقابت‌کردن نا‌امید شود؟ هرگز! او با تلاش بیشتر می‌تواند در مسابقات بعدی پیروز شود. پیروزی هیچ‌گاه دور از دسترس نیست. زندگی کوتاه است. پس تا آنجا که می‌توانید از آن لذت ببرید و تفریح کنید. لازم نیست برندهٔ مسابقه بخت‌آزمایی باشید تا بتوانید خوب زندگی کنید. فکرکردن به آینده می‌تواند دلهره‌آور و همزمان ترسناک و هیجان‌انگیز باشد. اگر نمی‌دانید آینده شما را به کدام سو خواهد برد، وقت آن است که راه‌های زیر را امتحان کنید:

اهداف ۵، ۱۰و ۲۰سال آینده‌تان را بنویسید

نمی‌توانید به جایی برسید بدون آنکه بدانید قصد دارید به کجا بروید. مانند آنکه قایقی داشته باشید و بدون داشتن نقشه و تنها با اتکا به باد بخواهید شما را به چین برساند (قطعا اینطور نخواهد شد). بنشینید و فکر کنید ۵، ۱۰یا ۲۰سال آینده می‌خواهید کجا باشید.

برنامهٔ عملکرد درست کنید

حالا که اهداف بلندمدت خود را نوشتید، باید برای آن نقشهٔ عملکرد تهیه کنید. کارهایی را که هر روز، ماه و سال انجام می‌دهید و باعث رسیدن به اهداف‌تان می‌شود را بنویسید.

عمل کنید

نوشتن برنامهٔ عملکرد عالی است. ولی بدون عمل‌کردن به آن فایده‌ای برای‌تان ندارد. شاید به نظر واضح برسد، ولی بسیاری از افراد با وجود داشتن نیت و ایده‌های خوب، به‌دلیل پیگیری‌نکردن آنها موفق به انجام‌شان نشدند. نگذارید جزو این دسته از افراد باشید.خیلی از مردم دربارهٔ تهیه لیستی از آرزوهای خود برای زندگی حرف می‌زنند. ولی چند نفر واقعا این کار را انجام می‌دهند؟ حتی اگر این لیست را تهیه کنند، چقدر از موارد داخل آن را اجرا کرده و از لیست خط می‌زنند؟ چرا شما از آن افرادی نباشید که زندگی‌شان را با انجام‌دادن آرزوهای‌شان تا وقتی زنده هستند بهتر می‌کنند؟

۶. به سلامتی خود رسیدگی کنید

در جوانی می‌توانیم هر روز تا جای ممکن به بدن خود فشار بیاوریم. به نظر می‌رسد هیچ چیزی جلو‌دار ما نیست و ما شکست‌نا‌پذیریم. زهی خیال باطل! با بالا‌رفتن سن باید غرامت همهٔ شب‌زنده‌داری‌ها، سیگار‌ کشیدن‌ها و غذا‌ی‌آماده‌خوردن‌ها را پرداخت کنیم. سعی کنید از همان دوران جوانی و سلامتی، عادات زندگی سالم را در خود پرورش دهید. به‌شکل مرتب، معاینه و آزمایش‌های پزشکی انجام دهید و سعی کنید از بروز مشکلات آتی پیشگیری کنید.

کارهایی که از انجام آن ها لذت می‌برید را انجام دهید

آیا راه‌رفتن در طبیعت را دوست دارید؟ کتابخوانی را چطور؟ دوست دارید در وان حمام پر از کف آرامش بگیرید؟ پس چرا بیشتر از این قبیل کارها انجام نمی‌دهید؟ اگر جواب شما نداشتن وقت کافی است، پس برای‌شان وقت بگذارید کارهایی که برای‌تان مهم هستند را اولویت بندی کنید.

استرس خود را کم کنید

داشتن استرس در زندگی اجتناب‌ناپذیر است. با این ‌حال برخی افراد استرس بی‌دلیل به خود وارد می‌کنند. خواه روابط عاطفی و خواه پرداختی پایین، شما می‌توانید بعضی از این استرس‌ها را مدیریت کنید. وقتی استرس دارید، با روش های مدیریت استرس می‌توانید بسیاری از انواع استرس را به حداقل برسانید.واقعیت این است کهداشتن زندگی بدون استرس دیگر برای بسیاری از ما به رویایی دست‌نیافتنی بدل شده و شاید تنها کاری که از ما برمی‌آید این است که خود را به روش‌هایی برای مقابله با آن مجهز کنیم و سعی کنیم آن را به حداقل برسانیم.مثلا با این پیشنهادات شاید بتوان در این مسیر موفق تر عمل کرد:

سپاسگزار باشید: زمانی که احساس استرس می‌کنید، به موهبت‌هایی که خداوند در اختیار شما قرار داده، فکر کنید. آن‌ها را در یک دفترچه و به شکل روزانه بنویسید. همیشه چیزهایی وجود دارند که ما می‌توانیم به خاطر آن‌ها سپاسگزار باشیم.

ورزش کنید: یکی از روش‌های ساده و موثر برای مقابله با استرس و اضطراب، تحرک است. شما می‌توانید عضو یک باشگاه ورزشی شوید یا در خانه، اتاق‌خواب یا پارکینگ به تحرک بدنی بپردازید. تولید بیشتر اندورفین، همان چیزی است که ما را شادتر و سرحال‌تر می‌کند. این کار را همچنان می‌توان با اعضای خانواده انجام داد و اثرات آن را بیشتر کرد. یکی از مزایای تمرین کردن گروهی این است که بعدازآن احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

لبخند بزنید: خندیدن و لبخند زدن یکی از بهترین راه‌ها برای بهتر کردن خلق‌وخو هستند. شنیدن یک جک خنده‌دار از زبان یک دوست یا دیدن یک فیلم همراه با شریک زندگی‌تان می‌تواند وضع روانی شما را بهبود دهد

موسیقی را فراموش نکنید: چیزی را امتحان کنید که به لحاظ روانی، استرس را در دوردست‌ها نگاه می‌دارد. موسیقی یکی از بهترین روش‌ها برای آرام‌سازی و از بین بردن استرس است و در همه گروه‌های سنی، اقشار جامعه و هر نوع جنسیتی کاربرد دارد. موسیقی‌ای را انتخاب کنید که بر شما تاثیرگذار است.

مطالعه کنید. خواندن روشی خوب برای از بین بردن استرس است. کتاب‌هایی را انتخاب کنید که شاد و پرنشاط هستند، کتاب‌های کمیک، رمانتیک یا هر چیزی را که به شما احساس خوبی می‌دهد انتخاب کنید. علاوه بر این‌ها می‌توانید از کتاب‌های مذهبی یا معنوی هم در زمینه کمک بگیرید؛ هر کتابی که پیامی مثبت و نیک درباره مردم یا جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، بدهد.

تصویرسازی کنید: تصویری شاعرانه و آرامش‌بخش را همچون ساحل یا علفزار در ذهن خود تصور کنید. از همه حس‌های پنج‌گانه خود در این زمینه بهره ببرید. آیا بوی گیاهان، دریا و گل‌ها را می‌توانید در هوا تجسم کنید؟ آیا صدای پرندگان را می‌شنوید؟ ذهن ما نمی‌تواند تفاوت بین تصور و واقعیت را از هم تمیز دهد؛ بنابراین صحنه‌های آرامش‌بخش خود را در ذهن تصویر کنید. شما همچنین می‌توانید تجسم کنید که استرس و انرژی‌های منفی از بدن شما خارج می‌شود. ذهنتان را آزاد بگذارید و تصاویری برای رهایی از استرس خلق کنید.

نفس بکشید: هرگاه می‌بینید که در برخی احساسات این‌چنینی گرفتار آمده‌اید، چند نفس عمیق و آرام بکشید. این اعمال مزایای چندی دارد که یکی از آن‌ها رساندن اکسیژن بیشتر به مغز است که می‌تواند افکار شما را شفاف و ماهیچه‌هایتان را آرام کند. این کار همچنین به شما کمک می‌کند تا یک گام به عقب بردارید و خودتان را از شر جزئیات ناخوشایند خلاص کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.