چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
۲۹ جمادی الثانی ۱۴۴۱
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹
شماره 5294

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در گیلان خبر داد : اجرای ۲۶۰ پروژه عمرانی کشور در دستان قرارگاه خاتم


گیلان امروز- فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) گفت: این قرارگاه با دارا بودن بیش از ۲۶۰ پروژه در سراسر کشور، ایران اسلامی را به یک کارگاه بزرگ عمرانی و زیرساختی تبدیل کرده، موضوعی که با کار جهادی در راستای مقابله با شرایط تحریمی علیه مردم و ایجاد رفاه برای مردم عزیزمان در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی توافقنامه احداث یک پست اسکله "رو رو" و یک پست اسکله چند منظوره، بین رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) منعقد شده است.

سعید محمد در آیین امضای توافقنامه ساخت اسکله رورو بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی با بیان این کههر میزان ظرفیت های بندر کاسپین افزایش یابد، ظرفیت های ترانزیتی- تجاری کشور افزوده می شود، اظهار داشت: بعد از سالها غفلت، با همت سازمان منطقه آزاد انزلی، حلقه مفقوده ترانزیتی کشور در حال تکمیل شدن است، به این معنی که ظرفیت ۵ میلیون تن ترانزیت کالا به وجود خواهد آمد و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم که این مسیر ترانزیتی، به عنوان بخشی از کریدور یک جاده یک کمربند چین، عمل می کند.

ویبا اعلام آمادگی برای حضور در عملیات ساخت اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریلی قزوین رشت، قول داد که به لحاظ اجرایی این پروژه در حداقل زمانی ممکن به بهره برداری رسد و اضافه کرد: با توجه به وجود کارخانه کشتی سازی صدرا و امکان ساخت کشتی های رو رو، ریلی و خودرویی، آمادگی خود را برای ساخت کشتی بیان می کنیم.

براساس توافقنامه مذکور عملیات ساخت اسکله رو رو و پسکرانه مربوطه به آن، در مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی با هزینه نزدیک به ۶۸۰ میلیارد ریال ظرف دو سال ساخته می شود.

اسکله های مزبور به طول حدود ۹۰ متر، با عرض رمپ ۲۶ متر دارای ۷.۶ هکتار پسکرانه است که اجرای این پروژه به صورت ترکیبی از شمع، عرشه و دلفین خواهد بود.

کشتی های رو رو برای حمل خودرو و سایر محموله های طراحی شده بر روی چرخ استفاده می شوند. کشتی رو رو دارای پل های متحرکی است که امکان ورود و خروج وسایل نقلیه موتوری به داخل کشتی را فراهم می سازد در نتیجه کاهش زمان و هزینه های حمل و نقل بهمراه افزایش ضریب ایمنی ترانزیت کالا از مهمترین ویژ گی های این نوع اسکله ها است.

رضا مسرور نیز با بیان اینکه سابقه همکاری این سازمان با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به سال ۸۸ و ساخت و بهره برداری از موج شکن شرقی مجتمع بندری کاسپین باز می‌گردد، به تجزیه و تحلیل نقش ساخت اسکله "رو رو" به عنوان یک پروژه ملی در افزایش ظرفیت های ترانزیتی کشور پرداخت.

وی اظهار داشت: به منظور دست یابی به این مهم، اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریلی قزوین رشت نیز حائز اهمیت می باشد تا کشورمان دارای یک مزیت رقابتی در زمینه ترانزیت کالا از مسیر کریدور نستراک(شمال-جنوب) باشد، مزیتی که ناشی از کاهش هزینه ها و زمان حمل و نقل کالا در این مسیر در مقایسه با مسیر موجود از طریق کانالا سوئز است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.