شماره 5294
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
۱۲ محرم ۱۴۴۱
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹

در یک پدیده نادر ذخایر یخی یخچال طبیعی درفک تمام شد


گیلان امروز- برای نخستین بار پس از هزاران سال ، ذخیره یخ و برف یخچال طبیعی درفک که نیاز آبی تابستان گله داران را تامین می کرد، به پایان رسید.

یخچال طبیعی کاسه درفک در قله زیبای دو هزار و ۷۰۰متری درفک قرار دارد وبا توجه به این که تا ۱۵ کیلومتری مناطق پایین دست آنچشمه و آب یافت نمی شود تابستان ها تامین کننده نیاز آبی گله داران و دامداران این منطقه بود. این یخچال طبیعی بر اثر تنش های گرمایی و انسانی در تابستان امسالبه اتمام رسیدو حیرت و تعجب گله داران را بر انگیخت.

اثر طبیعی ملی یخچال درفک که در سال اخیر پس از گل سوسن چلچراغ داماش ، سرو کهنسال هرزویل و چشمه دمکش به عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی گیلانبه ثبت رسیده استو از نمونه های کمیاب یخچال های طبیعی کشور به شمار می رود، همواره در طول سال پوشیده از برف و یخ بود و این یخ از اینزمستان به زمستان دیگر وصل می شد .

کوچ نشینان درفک خشک شدن یخچال طبیعی درفک رابی سابقه می دانند و آن را به ورود بی رویه و کنترل نشده گردشگران و مسافران به دهنه غار مرتبط می دانند و برخی از کارشناسان نیز آن را در راستای افزایش گرمایش جوی کره زمین در سال های اخیر ارزیابی می کنند.

یخچال طبیعی در اینمنطقهیکی از جاذبه های طبیعیگردشگریاستان گیلان به شمار می رودکه سالیانه کوهنوردان زیادی از سراسر کشور وگروه های آفرودیبویژه از شهرستان های لاهیجان و سیاهکل، دیدناین یخچال را مقصد گردشگری خود قرار می دهند.

برخی از کارشناسان و پژوهشگران سابقهشیوه زندگی شبانی و سنگ و چوب بکار رفته در مصالح ساختمانی سکونتگاه های دامداران کاسه درفک را به دوران حکومت مادها می رسانند که هنوز بصورت سنتی حفظ شده است .

کیانوش ضیایی عضوشورای اسلامی روستای پلنگ دره ویکی از دامداران کاسه درفک به خبرنگار ایرنا دراین بارهگفت: در فصل تابستان۳۰ خانوار گله دار در کاسه درفک ساکن می شوند و این گله داران طی قرون متمادی آب آشامیدنی مورد نیاز خود و بخشی از دام های خود را با برداشت برف و یخ از یخچال طبیعی غار درفکو ۹۰درصد آب مورد نیاز گله های خودرا از استخرهای خاکی پر شدهاز طریق نزولات جوی پرتامین می کنند.

وی افزود:امسال به دلیل بارندگی های مناسب استخرهای خاکی مشکل آبی ندارند ولی تمام شدن برف و یخ یخچال طبیعی آن بی سابقه بوده و مشکلاتی برای ساکنان ایجاد کرده است.

وی اظهارداشت: هم اکنون آب شرب وآب موردنیاز بخشی از دام ها از طریق وانت نیسان از فاصله۴۰کیلومتری دامنه های پایین دست و باتانکرهای ۱۲۰۰لیترینصب شده بر روی نیسان تامین می شود و اما گوسفندان از آب چهاراستخر خاکی قدیمی استفاده می کنند.

وی یادآورشد: به دلیل وضعیت نامناسب جاده مسیر دوساعت طول می کشد تا آب از منطقه رحمت آباد با خودروی نیسان به این محل حمل شود و این کار هزینه زیادی بر ساکنانتحمیل می کند.

وی با اشاره به اینکه هر روز یک خانوار به یک نیسان آب نیاز دارد و این کار هزینه زیادی بر دامداران تحمیل می کند، ادامه داد: تا۱۵کیلومتری مسیر جاده درفک هیچ چشمه و آبی وجود ندارد ولی می توان با بازسازی چشمه ها در اینفاصله و باساخت و یا نصب منبع امکان برداشت آب را فراهم کرد و فاصله حمل آب را کوتاه تر کرد که این کار نیازمند همکاری مسئولان شهرستان رودبار است که تاکنون در این باره همکاری نکرده اند .

وی خاطرنشان کرد:۳۰ دامدار از چهار روستای پلنگ دره ، دفراز ، راجعون و استخرگاه رحمت آباد هر سال برای چرای دام های خود از خرداد ماه به کاسه درفک کوچ می کنند و درشهریور ماه گله های خود را به دامنه های پایین دستانتقال می دهند.

ضیایی گفت: در حال حاضر هشت گله دار با حدود هشت هزار راس گوسفند تابستان در کاسه درفک ساکن می شوند ودامداران با حدود شش هزار راس گوسفند این منطقهنیز به دلیل اینمشکلاتاز آمدن به کاسه درفک خودداری می کنند.

یکپژوهشگر حوزه محیط زیست کوهستان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از دلایل آب شدن یخ های یخچال طبیعی کاسه درفک تنش های انسانی و طبیعی سال های اخیر و پدیده تغییر آب و هوایی می تواند باشد که باکاهش بارش برف موجب وقوع چنین پدیده هایی شدهاست که علاوه بر یخچال طبیعی درفک خشک شدنآبشار یخی قله دماوند نیز در سال گذشته یکی از نمونه های آن می باشد .

نیما فریدمجتهدی افزود: باید به به گونه ای برنامه ریزی شود که مسافران بر اساس توان زیست محیطی هر منطقهوارد آن منطقه شوند و از ورود بار اضافی به محیط حساس جلوگری شود.

به گفته وی کاسه درفک آبریز بسیاری از چشمه های پایین دست از جمله حوضه آبریز سد شهربیجار(آیت الله بهجت )است که به عنوان تامین کننده آب شرب و سالم بیش از دو میلیون گیلانی به شمار می آید و از حساسیت خاصی برخوردار است.

وی جاده محور اربوناو به درفک که در دهه ۸۰ احداث شده است را یکی از معضلات این یخچال و اثر طبیعی ملی دانست و بر کنترل گردشگران به این منطقه تاکید کرد.

قله درفک از نظر تقسیمات کشوری در محدوده جغرافیایی شهرستان رودبار قرار دارد و کاسه معروف این قله یکی از جاذبه های گردشگری کشور و ایده آل های کوهنوردی محسوب می شود ، شمال و شمال غربیاین قله نیز از جملهبر شهرهایرستم آباد ، رشت، لاهیجان ، سیاهکل ، آستانه اشرفیه ،سنگر و دره سفیدرود مشرف است و چشم اندازهای زیبایی از جلگه و جنگل های انبوه سیاهکل و رودبار در معرض دیدقرار می دهد.