دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
۲۵ جمادی الثانی ۱۴۴۱
۱۹ اوت ۲۰۱۹
شماره 5277

​ سرپرست استانداری گیلان در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح کرد: گیلان در مسیر افزایش و تنوع محصولات صادراتی به روسیه و آذربایجان


گیلان امروز – در پنجاهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گیلان که همزمان با جلسه کارگروه توسعه صادراتی برگزار شد سرپرست استانداری گیلان به عنوان رییس دو جلسه مذکور همراه با معاون هماهنگی و امور اقتصادی ، مدیران کل دستگاه‌های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی حضور داشتند. هادی تیزهوش تابان به عنوان دبیر شورای گفتگو و فرهاد دلق پوش به عنوان دبیر کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی هرکدام دستورات خود را برای طرح در جلسه مطرح کردند.

بررسی مشکلات و مسایل مربوط به سرمایه‌گذاری در حوزه تولید انرژی از پسماند، طرح مشکلات فعالان بخش خصوصی ناشی از بند 15 ماده 157 سال 95 و قانون بررسی تراکنش‌های مالیاتی از سال 91 تا 94 و مشکلات فعالان صنعت آرد استان در زمینه مسایل مربوط به مالیات و مشکلات حوزه بانکی به عنوان دستور شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و بررسی مشکلات صادرکنندگان حوزه کشاورزی در زمینه بخش‌نامه‌های صادره از سوی وزارت جهاد کشاورزی و استاندارد به عنوان دستورجلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی مطرح شد.

سرپرست استانداری گیلان در این نشست در ابتدا رفع مشکلات حوزه تجارت و فعالیت‌های اقتصادی را مهم ارزیابی کرد و با بیان این مطلب که گیلان براساس آمارهای دریافتی در زمینه صادرات با رشد مناسبی روبرو است گفت: ما در سال جاری شاهد رشد و تنوع برخی از اقلام صادراتی از گیلان بودیم. رشد و تنوع صادراتی و تنوع جدید اقلام وارداتی از جمله دام زنده نشان دهنده ظرفیت‌های جدید اقتصادی گیلان است.

دکتر زارع با بیان این مطلب که در شرایط تحریم رشد و تحرک اقتصادی گیلان حاکی از پتانسیل‌های مهم این استان است خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری حوزه صادرات گیلان در سال جاری به 500 میلیون دلار قطعا با تحقق صادراتی که در سال 97 بالغ بر 470 میلیون دلار بوده است قابل دسترسی است، بنابراین بیشترین حضور بازارهای صادراتی گیلان در روسیه و سپس آذربایجان نشان می‌دهد ما می‌توانیم از فرصت بازارهای این کشورها استفاده مناسب‌تری ببریم.

وی همچنین در زمینه طرح مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در حوزه بانک‌ها ضمن بیان این مطلب که لازم است با تشکیل کارگروهی متشکل از کلیه بانک‌هاکسانی که فعالیت‌های اقتصادی و کشاورزی داشته‌اند و امروز بدهکار بانک‌ها هستند و طرح‌های جدید بخشودگی بانک مرکزی در حال اعمال است و این شرایط ویژه می‌باید با همکاری بانک‌ها زمینه‌ای را ایجاد کند تا افرادی که به دلایل مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها دچار مشکل شده‌اند از مزایای بخشودگی طی زمان مشخص شده استفاده کنند.

رییس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در حوزه مالیات با بیان اینکه دولت به دنبال شفاف‌سازی است و عملکرد مدیرکل مالیاتی استان گیلان هم با فعالان اقتصادی حاکی از همراهی و همسویی ایشان است و در جلسات مختلف بنده از ایشان نیز تقدیر کرده‌ام گفت: دغدغه فعالان اقتصادی در زمینه تراکنش‌های مالی که عطف به ماسبق شده است کاملا صحیح است و سازمان امور مالیاتی باید زمینه‌ای را در این حوزه فراهم کند تا فعالان اقتصادی دچار چالش و گرفتاری نشوند چرا که در شرایط قبلی در طی این سال‌ها کشور در مسیر تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار داشت.

سرپرست استانداری گیلان همچنین در زمینه مشکلات حوزه صادرات غیرنفتی هم با تاکید بر اینکه یکی از مزیت‌های رقابت‌های صادراتی توجه به کیفیت و بسته‌بندی است توجه به زیرساخت‌های کشاورزی از جمله توسعه سردخانه‌ها را ضروری دانست و با بیان این مطلب که 3 میلیون محصول کشاورزی در گیلان که نیازمند 400 هزار تن ظرفیت سردخانه‌ای است با خالی بودن ظرفیت 220 هزار تنی فعلی می‌تواند ظرفیت 180 هزار تنی موجود را افزایش دهد تا هم برنامه‌ریزی برای آینده و هم تنوع سردخانه‌ها برای محصولات مختلف افزایش داده شود.

رییس کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان به برخی چالش‌های ناشی از بخش‌نامه‌های مطرح ملی اشاره کرد و با بیان این مطلب که تبادل نظر بین سازمانی در گیلان و ارسال آن به استانداری می‌تواند زمینه رفع برخی از مشکلات را فراهم کند گفت: برخی از بخش‌نامه‌ها کارشناسی شده نیست و یا دیدگاه و نظر بخش خصوصی در آن اعمال نمی‌شود در حالی که فعالان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی گیلان با داشتن افراد باتجربه و دارای نگاه کارشناسی به حوزه تجارت می‌توانند اطلاعات بهتری را به مدیران دستگاه‌های بالادستی ارایه دهند و قبل از اینکه این بخش‌نامه‌ها در سطح کشور و یا استانی صادر شود نسبت به رفع آن اقدام شود و بخش‌نامه‌ها به گونه‌ای می‌باید تسهیل کننده شرایط اقتصادی کشور باشند در حالی که برخی از بخش‌نامه‌ها کارشناسی شده نیست و مخل صادرات و یا واردات کشور می‌شود.

وی همچنین پیگیری در زمینه مشکلات حوزه پسماند و نرخ تضمینی برق در این حوزه را که با سرمایه‌گذاری خارجی صورت خواهد گرفت یکی از پروژه‌های مهم حوزه زیست محیطی ارزیابی کرد.

بررسی تراکنش مالی نباید برای فعالان اقتصادی موجب دغدغه باشد

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در این مراسم در ابتدا ضمن قدردانی از همراهی سرپرست استانداری گیلان در زمینه تسهیل شرایط فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی گفت: خوشبختانه در گیلان یکی از محورهایی که مسیر تجارت این استان را با کشورهای دیگر تسهیل می‌کند استانداری گیلان است. حوزه معاونت اقتصادی و استانداری گیلان همواره با همسویی با اتاق بازرگانی گیلان تلاش کرده است تا تجارت گیلان با کشورهای هدف تسهیل گردد.

هادی تیزهوش تابان افزایش سهم بازارهای هدف صادراتی از جمله روسیه را از اهداف مهم گیلان برشمرد و با اشاره به اینکه گیلان برای حضور بیشتر در بازارهای هدف از جمله روسیه که کشوری دارای ظرفیت و پتانسیل مهم صادراتی است و گیلان یکی از استان‌هایی است که بیشترین مراوده تجاری را با این کشور دارد و حتی مزیت‌های صادراتی گیلان به روسیه به نسبت سایر استان‌ها بیشتر است تصریح کرد: گیلان برای تحقق افزایش صادرات به کشورهای همسایه از جمله روسیه هدف‌گذاری را در برنامه خود دارد که تحقق این هدف‌گذاری نیازمند همراهی وزارت‌خانه‌های ذی‌ربط حوزه صادرات است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه با تاکید بر اینکه برخی از بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها هم مسیر صادرات کشور را با مشکل روبه رو می‌کند و از سویی موجب نگرانی فعالان اقتصادی می‌شود تاکید کرد: قانون هیچ‌گاه عطف به ماسبق نمی‌شود و زمانی که قانونی برای اجرا توسط مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود برخی از سازمان‌ها با تصویب بخش‌نامه‌های داخلی قانون کشور را تفسیر کرده و این اتفاق موجب می‌شود تا فعالیت‌های بخش اقتصادی و بازرگانی کشور با دغدغه و نگرانیادامه می یابد.

هادی تیزهوش تابان در این رابطه اضافه کرد: ماده 157 دستورالعمل سازمان امور مالیاتی که ناشی از قانون سال 95 به بعد موضوع بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک بوده است، این سازمان تا 5 سال قبل از تصویب این قانون را با دستورالعمل بند 15 ماده 157 خود تراکنش‌های مالی مشکوک را مورد بررسی قرار می‌دهد که این اقدام خارج از تصویب مجلس شورای اسلامی و غیرقانونی است و همه خواسته بخش خصوصی از سازمان امور مالیاتی این است که ضمن احترام به شفاف‌سازی مسایل مالی کشور نسبت به شرایطی که کشور دچار تحریم بود و فعالیت‌های اقتصادی آن مقطع می‌باید از مسیرهای دیگری توسط بخش‌های تولیدی و صنعتی و بازرگانی صورت می‌گرفت لذا این فعالیت‌ها بعضا مشکوک نیست و برای چرخه حیات اقتصاد کشور بوده و سازمان امور مالیاتی با بخش بازرگانی و تجارت کشور همراهی کند و براساس عمل به قانون از سال 95 نسبت به تراکنش‌های مشکوک اقدام نماید.

تداوم افزایش حضور گیلان در بازارهای هدف صادراتی

دبیر کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان هم در این نشست تداخل بخش‌نامه‌ها از سوی مدیران بالادستی را موجب کندشدن روند صادرات کشور ارزیابی کرد و با بیان این مطلب که همه تلاش‌های مسوولان در شرایط فعلی تسهیل صادرات و رونق تولید ناخالص ملی است گفت: توجه به کیفیت و استاندارد موجب شده است تا گیلان با تداوم در بازارهای صادراتی امروز با افزایش حجم تقاضا روبرو باشد.

فرهاد دلق پوش با تاکید بر اینکه کارگروه رفع موانع یکی از کارگروه‌های پشتیبان توسعه صادرات غیرنفتی است خاطرنشان کرد: حوزه صادرات یکی از حوزه‌های حساس کشور است و مسایل مربوط به حوزه یاد شده اگر با نگاه کارشناسی و تجربی روبرو نباشد موجب اخلال در کار صادرات خواهد شد.

رییس شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان این مطلب که گزارش‌ها حاکی از افزایش وزنی و ارزشی حوزه تجارت خارجی گیلان است و هدف‌گذاری این سازمان در سال جاری تحقق صادرات 500 میلیون دلاری را دارد و در این بخش در حوزه صادرات 262 میلیون دلار، کشاورزی 233 میلیون دلار و در بخش معدن حدود 4 میلیون و 700 هزار دلار و فرش 300 هزار دلار هدف‌گذاری شده است به 32 برنامه راهبردی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در سال جاری برای دست‌یابی به این اهداف اشاره کرد.

این نماینده اسبق مجلس به پاره‌ای از هدف‌گذاری های سازمان در حوزه صادرات، رفع موانع، نمایشگاه‌های بین‌المللی، حوزه‌ی در بازار اوراسیا و غیره پرداخت و عنوان کرد: اداره قوانین مجلس هرگاه که سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها با تفسیر قانون روبرو شوند با استفساریه نسبت به شفاف‌سازی قانون اقدام خواهند کرد.

در این نشست همچنین ابوالقاسم یوسفی نژاد، ناظر گمرکات گیلان به گزارشی از آمارهای صادراتی گیلان به کشورهای هدف از جمله روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق به عنوان بیشترین واردکننده کالا از ایران نام برد و گفت: برخی از بخش‌نامه‌های صادره از استاندارد و یا وزارت جهاد کشاورزی عملا روند صادرات استان را با کندی روبرو می‌کند که بعضا کارشناسان این حوزه از بخش‌نامه‌های وزارت‌خانه‌ و یا سازمان متبوعه خود بی‌اطلاع هستند.

درجانی، رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم به گزارشی از روند فعالیت‌های حوزه کشاورزی و باغبانی و ظرفیت‌های صادراتی گیلان از جمله کیوی اشاره کرد و با بیان اینکه ایران با داشتن 12 هزار هکتار سطح زیرکشت کیوی که 5 هزار هکتار آن مربوط به گیلان است و سطح زیرکشت کیوی در بین استان‌های شمالی کشور است و گیلان دومین استان به لحاظ سطح زیرکشت این محصول است گفت: در سال 96 حدود 340 هزار تن تولید کشور بود که 115 هزار تن صادرات شد که 60 هزار تن صادرات توسط گیلان انجام شد. پیش‌بینی ما در سال 98 افزایش تولید تا 180 هزار تن است.

درجانی همچنین به سایر ظرفیت‌های اقتصادی گیلان در حوزه سردخانه‌ها پرداخت و با بیان اینکه 3 میلیون تن محصولات کشاورزی تولیدی گیلان است با 85 واحد فعال سردخانه در استان با 180 هزار تن می‌توانیم سهم بیشتری از این ظرفیت را به دست آوریم افزود: گیلان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور است که برخی از محصولات آن در سطح کشور دارای ظرفیت و پتانسیل بسیار مهم در حوزه صادرات است.

بخش خصوصی به دنبال شفاف‌سازی است

در این نشست همچنین تعدادی از فعالان اقتصادی گیلان و اعضای کمیسیون‌های مختلف اتاق بازرگانی گیلان هرکدام مشکلات حوزه تجارت تولید و بازرگانی را تشریح کردند.

جواد خضر ابراهیمی به بخش‌نامه اخیر بانک مرکزی در زمینه بخشودگی جرایم تاخیر تسهیلات بانکی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این بخش‌نامه عملا از سوی برخی بانک‌ها و شعبه‌ها اجرا نمی‌شود و یا با تعلل اجرا می‌شود که موجب پایان فرصت برای آن دسته از افرادی خواهد بود که می‌خواهند از این شرایط استفاده بکنند بنابراین درخواست می‌شود شرایطی از طریق درخواست به مرکز از طریق این شورا فراهم گردد تا دی ماه این فرصت در اختیار بانک‌ها قرار گرفته و از طرفی با تسهیلات گیرندگان همراهی شود.

میرمسعود نیک سیرت، مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی گیلان نیز شفاف‌سازی را یکی از خواسته‌های بخش خصوصی از دولت دانست و با بیان این مطلب که بخش خصوصی و حوزه بازرگانی کشور همواره از شفاف‌سازی و آمار صحیح و اطلاعات درست استقبال می‌کند از عملکرد سازمان مالیاتی کشور در زمینه بررسی تراکنش‌های مالی از 1/7/95 که مصوب مجلس شورای اسلامی است به عنوان یک قانون شفاف نام برد و گفت: اما دستورالعمل سازمان امور مالیاتی مبنی بر بند 15 ماده 156 و 157 که به این سازمان اجازه می‌دهد از طریق سازمان مبارزه با پول شویی که یک سازمان همتراز با سازمان امور مالیاتی است نسبت به 5 سال مابقی زمان مصوب این قانون تراکنش‌های مشکوک مالی فعالان اقتصادی را بررسی کند که این اقدام سازمان خارج از تصویب مجلس شورای اسلامی است و زمانی که همه اطلاعات شفاف، آنلاین و کامل در اختیار بانک مرکزی است چنین اعمال سلیقه‌ای از سازمان امور مالیاتی برای بخش بازرگانی و تجارت کشور شایسته نیست چرا که همین بخش در زمان تحریم با سیستم اقتصادی کشور همراه و همسو بوده است.

این فعال اقتصادی این خواسته را متوجه بخش اعظمی از فعالان اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: اگر سازمان امور مالیاتی به دنبال شفاف‌سازی است چرا در زمینه صدور پروانه‌های ساختمانی این شفافیت را اعمال نکرده است.

در این نشست همچنین سید جلیل جلالی‌فر، مشاور اتاق بازرگانی ایران و روسیه هم از تداخل در بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های داخلی برخی از وزارت‌خانه‌ها که ناشی از یک عملکرد کارشناسی شده نبود به شدت انتقاد کرد و گفت: تسهیل تجارت نیازمند یک توجه جدی و هماهنگی با بخش اقتصاد کشور است چون اقتصاد خصوصی کشور هم تجربه میدانی دارد و هم تجربه علمی بنابراین دولت هرگاه خودسرانه بخش‌نامه‌ای را در مسیر تجارت و صادرات کشور اعمال کرد قطعا در آن مقطع روند تجارت کشور با اخلال روبرو شد که خواسته همه فعالان اقتصادی شنیدن دغدغه، پیشنهادات و راهکارهای بخش خصوصی است.

جلالی‌فر همچنین تاکید کرد: دولت اگر به بند 10 اقتصاد مقاومتی توجه کند همه مشکلات حل می‌شود چون امروز 15 ماه از تصویب پیوستن ایران به قانون تجارت اوراسیا گذشته است اما هیچ قدم موثری از سوی سازمان توسعه تجارت ایران دیده نشده است.

به گفته این فعال اقتصادی ایران یکی از کشورهای دارای ظرفیت اقتصادی بسیار قدرتمند است که نیازمند عزم و اراده جدی است و خوشبختانه برای مقابله با حوزه تجارت خارجی گیلان عزم خوبی را آغاز کرده است اما برخی از وزارت‌خانه‌ها در این مسیر آگاهانه و هوشیارانه قدم برنمی‌دارند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.