چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
۱۹ ربیع الثانی ۱۴۴۱
۱۴ اوت ۲۰۱۹
شماره 5273

​ آغاز پنجمین جشنواره گلدهی لاله‌های تالابی بندرانزلی


گیلان امروز- پنجمین جشنواره گلدهی لاله‌های تالابی بندرانزلی با هدف بازیابی پیشینه فرهنگی این شهر ساحلی و به امید احیای تالاب بین‌المللی انزلی آغاز به کار کرد.

مسئول اداره فرهنگی ، ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی روز سه شنبه در این ارتباط به ایرنا اظهار کرد: پنجمین جشنواره گلدهی لاله های تالابی با هدف بازیابی و احیای فرهنگ انزلی و با رویکرد های مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری، گردشگری ، محیط زیستی و اجتماعی آغاز به کار کرده است.

حامد سمیعی با بیان اینکه جشنواره گل دهی لاله های تالابی انزلی بزرگترین رویداد فرهنگی گیلان محسوب می شود افزود: پس از برگزاری رویداد شب فرهنگی و اختتامیه نمایشگاه سینمای جوان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی، پاسداشت روز ملی دریای کاسپین با برگزاری مسابقه ساخت مجسمه های شنی ، برگزاری ورزش های آبی، مسابقه طناب کشی، برنامه های متنوع برای کودک و خانواده ، کارگاه نقاشی سرامیک ، جانمایی مبلمان بازیافتی، روستا گردی، بازی های بومی محلی، تورنمنت استانی داژبال، جشنواره پرواز بادبادک‌ها، ترامبولین، انزلی گردی،کارگاه جواهر سازی، برگزاری پیاده روی خانوادگی، مسابقات کبدی،کارگاه نقاشی سرامیک و دعوت از هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون در شبهای اخر این جشنواره از برنامه های متنوع پنجمین جشنواره گلدهی لاله های تالابی انزلی است .

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه سوغات و صنایع دستی در محل برگزاری این جشنواره تاکید کرد: حضور چهره های نامدار کشور در این جشنواره می تواند برای گردشگران و شهروندان بندرانزلی جذاب باشد و در این جشنواره زمینه های لازم برای افزایش شور و نشاط اجتماعی مردم فراهم شده است.

سمیعی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوعات زیست محیطی در کنار پرداختن به برنامه های فرهنگی تصریح کرد: جشنواره گلدهی لاله های تالابی از بدو شروع کار خود از نخستین جشنواره در تلاش بوده علاوه بر بازگویی مجدد و توجه بیش از پیش به موضوعات و مشکلات مربوط به محیط زیست به پیشینه فرهنگی بندرانزلی نیز پرداخته شود.

مسئول اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندر انزلی همچنین گفت: باید با فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت های فرهنگی به نقطه ای رسید که بازیابی فرهنگی مان جلوه مثبتی داشته باشد و نهاد های مختلف با مشارکت مردم در حوزه های فرهنگی و محیط زیستی باعث شوند که در کنار برگزاری این جشنواره شاهد اتفاقات خوبی در همه زمینه ها در این شهر ساحلی باشیم.

سمیعی ادامه داد: یقینا پایان این جشنواره پایان ماجرا نخواهد بود و دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابی آمادگی حضور جوانان با استعداد و توانمند و فعالان اجتماعی در دبیرخانه دائمی جشنواره گلدهی لاله های تالابی را دارد تا از هم اکنون برای برگزاری جشنواره ششم آمادگی داشته باشد.

به گفته سمیعی توجه ویژه مسئولان استان خصوصا استاندار گیلان برای فراهم سازی شرایط لازم در راستای ثبت ملی جشنواره گلدهی لاله های تالابی انزلی و برگزاری این جشنواره به صورت منطقه ای و بین المللی با استفاده از ظرفیت های کشورهای حاشیه دریای خزر ضرورت دارد.

سمیعی با تشکر از همه منتقدانی که دلسوزانه و منصفانه نکات قابل توجه را برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره گوشزد می کنند، افزود: نقد اگر منصفانه باشد باید به آن پرداخت و پس از بررسی به عنوان سرلوحه کار قرار داد اما برخی انتقادات ، منصفانه نیست و نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد اما دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابی برای همه انتقادات منصفانه و غیر منصفانه به عنوان نظر مردم احترام قائل است.

وی تاکید کرد: تلاش اعضای دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابیبر این است که نگاه عموم مردم نسبت به این جشنواره واضح و شفاف باشد و بدانند چه اتفاقاتی در خلال برگزاری این جشنواره در شهر رخ می دهد .

سمیعی به انتقاد برخی از افراد در خصوص هزینه های میلیونی برای این جشنواره اشاره و خاطرنشان کرد: هزینه کردن برای فرهنگ و برنامه های فرهنگی سرمایه گذاری در راستای زیرساخت های فرهنگی است و برای بازگشت به هویت درخشان فرهنگی شهر اولین ها به عنوان هدف نهایی این جشنواره باید سرمایه گذاری کرد.

مسئول اداره فرهنگی ورزشی، اجتماعی شهرداری بندرانزلی همچنین بیان کرد: با نگاهی به تقویم برنامه های پنجمین جشنواره می توان دریافت که این جشنواره در چه بخش هایی و با چه رویکردی فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه نخستین اولویت جشنواره گلدهی لاله های تالابی، صرفه جویی در هزینه هاست گفت: تلاش اعضای این دبیرخانه ، تحقق هدف احیای فرهنگ و پیشینه فرهنگی بندرانزلی است.

سمیعی با اشاره به حضور بیش از دو میلیون نفر مسافر و گردشگر در ایام سفرهای تابستانه در بندرانزلی تاکید کرد: شاید انزلی در خصوص تاریخی بودن شهر جوانی باشد اما ریشه های فرهنگی آن بسیار عمیق و وسیع است و باید انزلی را در حوزه های مختلف فرهنگی به عنوان سکوی پرتاب ملت ایران دانست چرا که انزلی را از گذشته به عنوان دروازه اروپا می شناسند .

وسعت تالاب انزلی که زمانی حدود ۲۰ هزار هکتار بود اکنون به شدت کاهش یافته و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از خشک شدن بخش عظیم آن خبر داده است. طی سه دهه گذشته به دلیل ورود حجم زیادی از رسوبات و رشد بی رویه گیاهان مهاجم میانگین عمق آب تالاب انزلی از ۱۱ متر به کمتر از دو متر و در مناطقی حتی کمتر کاهش پیدا کرده است.

افزون بر مقادیر زیادی سم و کود شیمیایی، روزانه بیش از ۴۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب وارد تالاب بین المللی انزلی می شود.

علاوه بر این سازه های غیرضروری و کارشناسی نشده و قطع جریان طبیعی آب ، گیاهان مهاجم وارداتی ، تجاوز به حریم تالاب و کاهش آب دریای خزر حال تالاب زیبای انزلی را به شدت وخیم و نیازمند درمان فوری و جدی نموده است.

جشنواره گلدهی لاله های تالابی انزلی تا ۲۶ شهریور از ساعت ۲۱ تا ۲۴ در مجتمع گردشگری شهرداری واقع در طرح ساحلی پاسداران برپاست .

اولین نفری باشید که نظر میدهید.