شماره 5273
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
۱۳ ذیحجهٔ ۱۴۴۰
۱۴ اوت ۲۰۱۹

​ مریم ایراندوست، سرمربی تیم فوتبال بانوان ملوان : وقتی می‌خواهیم خودمان را معرفی کنیم، می‌گوییم ملوانی هستیم


بخش ورزش- سرمربی تیم فوتبال بانوان ملوان بندرانزلی در واکنش به انتخاب مالک و سرمربی غیر بومی برای این تیم گفت: ملوان تیمی بومی است برخی از دوستان برای تیم مربی غیربومی انتخاب و آنها را در این تیم مدام بالا و پایین کردند و دیدند که نتیجه نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه ملوان بندرانزلی مدت‌ها بدون مدیرعامل بود، مالکیت این تیم به محسن میرابی سپرده شد اما غیربومی بودن مالک و نیز انتخاب سرمربی غیربومی مورد انتقاد برخی از اعضای این تیم از جمله مریم ایراندوست قرارگرفته است. سرمربی تیم بانوان ملوان تجارب سال‌های گذشته در انتخاب مالک غیربومی برای این تیم را دلیلی برای انتقاد به این تصمیم می‌داند و معتقد است آینده خوبی در انتظار ملوان نیست. او در این مورد به ایسنا گفت: ملوان تیمی بومی است. حدود ۴۰ سال ملوان فقط چهار مربی بومی(بهمن صالح نیا، نصرت ایراندوست، محمد احمدزاده و فرهاد پورغلامی) داشت اما برخی از دوستان برای تیم مربی غیربومی انتخاب و آنها را مدام در این تیم بالا و پایین کردند و دیدند که نتیجه نمی‌دهد.

او در این مورد افزود: ملوان تیم شهری و کاملا محلی است و معتقدم با یک گروه غیربومی در این تیم موفق نمی‌شود. البته آرزوی ما موفقیت تیم است اما این اتفاق خوبی نیست که بازیکن و پزشک بومی تیم را کنار بگذارند. پزشک تیم سال‌هاست که برای ملوان زحمت می‌کشد و از جیب هزینه می‌کند اما خیلی راحت او را کنار می‌گذارند، به عبارتی تمام بومی‌ها را قلع و قمع می‌کنند یا اینکه می‌گویند تمرین در تهران برگزار شود. این مسائل را از بزرگ ملوان ‌آقای صالح نیا شنیدم و قطعا حرفش را بدون تحقیق قبول می‌کنم و مطمئنم شرایط خوبی پیش رو نیست.

چه کسی برای ملوان تصمیم می‌گیرد؟

ایراندوست در ادامه بیان کرد: از طرف مردم انزلی و تمام هوادارن این تیم می‌پرسم که چه کسی برای ملوان تصمیم می‌گیرد؟ نماینده و شورای شهر می‌گویند تصمیم‌گیرنده نیستند، رئیس جمهور هم می‌گوید آنقدر مشکلات هست که به ما ربطی ندارد، با هر مسئولی که صحبت می‌کنیم، می‌گوید کاچی به از هیچی! اما این جواب ما نیست؛ چرا ملوان باید به این روز بیفتد؟

او در مورد اینکه تیم ملوان زیر نظر نیروی دریایی قرار نگرفت، گفت:۳۰ درصد سهام ملوان دست نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است، ارتش همیشه کنار مردم بوده و مردم همدوست دارند ملوان حتی بدون پول زیر نظر نیروی دریایی باشد ، یعنی اگر اسم تیم ملوان نیروی دریایی بشود و شرایط مثل گذشته باشد خیلی بهتراز این است که با افراد غیربومی باز هم قراردادهایی بسته شود و بدهی‌هایی برای تیم بار بیاید و در نهایت سال بعد ملوانی بدهکارتر را بینیم. اینبه معنی نابودی باشگاهی با قدمت ۵۰ ساله است؛ چه کسی جوابگوی ماست؟کاش یک مسئول مرد باشد و صحبت کند تا اگر ما اشتباه کردیم، آگاه‌مان کند.

سرمربی تیم بانوان ملوان به علاقه مردم انزلی به این تیم اشاره و بیان کرد:مردم انزلی چیزی ندارند و تمام عشق‌شان ملوان است. وقتی که می‌خواهیم خودمان را معرفی کنیم، می‌گوییم ملوانی هستیم و بعد یادمان می‌آید که انزلی چی هستیم.

باید در فضا دنبال ملوانی‌ها بگردیم!

او در پاسخ به این سوال که‌ آیا ملوان در فصل آینده در لیگ حضور دارد؟ گفت: باید ببینیم که ملوان کجاست، فعلا باید در فضا دنبال ملوانی‌ها بگردیم! نمی‌دانم باشگاه ملوان را به تهران بردند یا نه؟ اما امیدوارم تیم بانوان هم با کیفیت به راه خود ادامه دهد چون الان وظیفه ما سنیگن تر شده و هواداران انتظار دارند که بهترین باشیم؛ نمی‌خواهیم مثل فصل گذشته با مشکلات در لیگ شرکت کنیم و نه تنها مقام به دست نیاوریم بلکه بازیکنانمان اذیت شوند به همین دلیل نامه ایبه سرپرست تیم دادم و او پیگیرهای لازم را انجام می‌دهد. اگر مدیرعامل و مسئولان باشگاه از تهران به ملوان بیایند باید نشست و جلسه ای داشته باشیمتا ببینیم وضعیت به چه صورتی پیش می‌رود.

ایراندوست در مورد اینکه باز هم هدایت ملوان را برعهده می‌گیرد یا خیر بیان کرد:در این سال‌ها ثابت کردم که اگر قرار باشد مربیگری کنم فقط هدایت ملوان را برعهده می‌گیرم. اگر امسال شرایط ملوان خوب باشد قطعا هستیمو اگر مسئولان به دنبال حضور در لیگ با بازیکنان بومی باشند، شرایطی را فراهم کردیم که ۱۰ بازیکن بومی یکسال تجربه حضور در لیگ را به دست آوردند و اکنون در حدی هستند که کار را پیش ببرند اما انتظاراتاز تیم خیلی بالارفته و همهمی‌خواهند مقامبیاوریم. در نهایت باید ببینیم دیدگاه باشگاه به چه صورت است.

تمام هزینه‌های حضور در دیسکاور را میزبان پرداخت کرد

ایراندوست در بخش دیگر این گفت‌وگو به تورنمنت دیسکاور فوتبال اشاره کرد و گفت: دهمین دوره فستیوال دیسکاور فوتبال برگزار شد و ما هم مدارک‌مانرا برای حضورفرستادیم که برایمان دعوتنامه ارسال کردند، ویزا گرفتیمو در نهایت به این تورنمنت که تمام هزینه ها بر عهده خود برگزار کننده مسابقه بود، رفتیم. سه سال قبل هم تیم یاران حجازی با سرپرستی و سرمربیگری آتوسا حجازی و با گروهی از بازیکنان تیم ملی در این فستیوال شرکت کرد. علاوه بر تیم یاران آتنا خانم حمیده حمیدی، مربی دروازه‌بانان تیم ملی و مهناز ذکایی، داور فدراسیون هم به صورت شخصی در این فستیوال حضور داشتند.

او در این مورد افزود: هر تیمی دوست دارد در تورنمنت‌های بین‌المللی شرکت کند، مخصوصا در شرایطی که تمام هزینه‌ها از طرف میزبان پرداخت می شود. تمام هزینه‌های ویزا، پرواز و سفارت را دیسکاور متقبل شد حتی عوارض خارج از کشور را هم به ما بازگرداند، در این شرایطهر تیمی دوست دارد در تورنمنتی که برای فوتبال وتمرین است شرکت کند و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم.

می‌توانستیم با نام ملوان شرکت کنیم

سرمربی تیم فوتبال بانوان ملوان در پاسخ به این سوال که چرا اسم تیم‌تان یاران آتنا بود مگر نمی‌توانستید با نام ملوان شرکت کنید؟ بیان کرد: می‌توانستیم اما قبل از اینکه ملوان بعد از انحلال برای حضوردر فصل ۹۷ اعلام آمادگی کند، تیم یاران آتنا را تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم حتی اگر ملوان در لیگ برتر شرکت نکند،با این تیمفوتبال‌مان را داشته باشیم و در مسابقات و تورنمنت های داخلی و خارجی شرکت کنیم حتی در سطح استان کاپ گرفتیم و اکنون در تورنمنت خارجی دیسکاور هم قهرمان شدیم.

او در ادامه افزود:۱۰۰ بازیکن از سراسر دنیا در این تورنمنت حضور داشتندو ما هم با۱۲ نفرشرکت کردیم.در این مسابقاتبه دو گروه ۶ نفره تقسیم شدیم. گروه اول با ترکیب من، سارا قمی، سمانه قاشیه، هاجر شاه ملک، معصومه حسرتی و مینا قنبرزاده به همراه۶ بازیکن از بولیوی، نپالو یک مربی از آرژانتین قهرمان شدیم و گروه دوم‌مان با ترکیب سپیده نزهتی، مژده وثوق، الهام عبدالرحمانی، پگاه نوری، فاطمه صادق زاده و مهسا پورمحمدیان با گروهی از بازیکنان ارمنستان و لیبی سوم شد.