شماره 5245
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
۹ ذیقعدهٔ ۱۴۴۰
۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۹

روانچی: انگلیس نفتکش ایران را آزاد نکند باید منتظر عواقبش باشد

بخش سیاسی- نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت چیزی که مشخص است این است که غیر از آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند نبوده و به این تعهدات عمل نکرده‌اند.

مجید تخت‌روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در مصاحبه با بی‌بی‌سی تأکید کرد: اروپایی‌ها باید برای جبران خسارات تهران ناشی از تحریم‌های ایالات متحده، اقدامات بیشتری را انجام دهند، در غیر این صورت ایران به لغو محدودیت‌های اعمال‌شده بر تولید سوخت هسته‌ای در چارچوب برجام، ادامه خواهد داد.

وی در ادامه تصریح کرد: ایران فعلاً در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی باقی خواهد ماند.

نماینده ایران در سازمان ملل اظهار داشت: اگر انگلیس نفتکش ایرانی توقیف‌شده در سواحل جبل‌الطارق را آزاد نکند، این مسئله تبعاتی را برای لندن به‌همراه خواهد داشت.

تخت‌روانچی افزود: ایران توافق هسته‌ای را نقض نکرده است ولی در توافق هسته‌ای مفادی وجود دارد که اگر سایر طرف‌ها به تعهدات خود عمل نکرده و آن را نقض کنند، ایران نیز می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

وی گفت: تا این لحظه ایران در توافق هسته‌ای باقی مانده است و از سایر طرف‌ها نیز دعوت می‌کنیم تا در توافق باقی بمانند. ولی اگر اروپایی‌ها به وعده‌های خود مبنی بر منافع اقتصادی توافق هسته‌ای برای ایران عمل نکنند، تهران نیز مرحله سوم برنامه افزایش غنی‌سازی اورانیوم را آغاز خواهد کرد. چیزی که مشخص است این است که غیر از آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند نبوده و به این تعهدات عمل نکرده‌اند.

روانچی اضافه کرد: گزارش‌هایی که اعلام می‌کند ایران قصد دارد در مرحله سوم، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به‌طور چشمگیری افزایش داده و به 20 درصد برساند، کاملاً گمانه‌زنی و بر اساس فرضیات است. ما اعلام کرده‌ایم که دیگر قصد نداریم به تعهد خود مبنی بر تولید اورانیوم با غنای 3.67 درصد پایبند باشیم. این‌که در مرحله سوم غنی‌سازی چه اتفاقی خواهد افتاد، ما هنوز آن را اعلام نکرده‌ایم. ولی اگر به آن نقطه برسیم، قطعاً زودتر اعلام خواهیم کرد.

این در حالی است که کمی قبل از مصاحبه روانچی، یک فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است که پایگاه‌های نظامی و ناوهای هواپیمابر آمریکایی در تیررس موشک‌های ایران قرار دارد و اگر آمریکا مرتکب اشتباه شود، آنها منهدم خواهند شد.

سفیر ایران در سازمان ملل درباره تنش‌های نظامی اخیر بین ایران و آمریکا در منطقه و اینکه "یک فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است که پایگاه‌های نظامی و ناوهای هواپیمابر آمریکایی در تیررس موشک‌های ایران قرار دارد و اگر آمریکا مرتکب اشتباه شود، آنها منهدم خواهند شد" نیز گفت: این اظهارات تهدید نیست بلکه سیگنال و نشانه‌ای است که ایرانی‌ها در صورتی که هدف حمله قرار گیرند، دست روی دست نخواهند گذاشت.

روانچی همچنین این مسئله را تکذیب کرده است که نفتکش توقیف‌شده توسط بریتانیا حامل نفت برای سوریه بوده است. وی این اقدام بریتانیا را دزدی دریایی آشکار توصیف کرده که مغایر با قوانین بین‌المللی است.

وی افزود: بهتر است دولت انگلیس این کشتی را هرچه سریعتر آزاد کند در غیر این صورت باید منتظر تبعات احتمالی باشد.