پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
۲۱ ذیحجهٔ ۱۴۴۱
۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۹
شماره 5245

در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت مطرح شد وجود اسناد تجارت ابریشم در چمارسرای رشت


گیلان امروز- در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با اشاره به پیشینه تاریخی رشت بر اساس شواهد و مدارک اعلام شد که چند سند خطی مبنی بر انجام تجارت ابریشم مناطق چمارسرای رشت موجود است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر در هفتاد و نهمین جلسه این کمیسیون در ساختمان شورای شهر با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: برنامه‌های متنوعی توسط دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ازجمله سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و کانون جوانان رضوی گیلان برای این ایام برنامه‌ریزی‌شده است.

محمدحسن عاقل منش با ابراز خرسندی از حضور خدام رضوی هم‌زمان با شروع دهه کرامت در رشت افزود: این مهم افتخاری بزرگ برای شهر رشت محسوب شده و همه‌ساله مورد استقبال پرشور شهروندان قرار می‌گیرد.

وی به یکی از دستورات کمیسیون فرهنگی شورای رشت در جلسه عصر امروز اشاره کرد و گفت: پیشنهاد طرح مطالعاتی پیرامون بررسی پیشینه شهر رشت موضوعی است که در جلسه امروز بررسی می‌شود.

عاقل منش با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر پیرامون پیشینه تاریخی رشت اطلاعات چندانی موجود نیست، تصریح کرد: پیش از پهلوی اول، اطلاعات چندانی از پیشینه رشت در دست نیست و یقیناً با اجرای این طرح می‌توانیم به مباحث ارزشمند و مهمی در حوزه‌های مختلف دست پیدا کنیم.

ارادت قلبی مردم رشت به علی بن موسی‌الرضا (ع)

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه کانون جوانان رضوی برنامه‌های خوبی در ایام دهه کرامت برگزار می‌کند، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های خوب انجام‌شده، امسال نیز همچون سال‌های گذشته افتخار میزبانی از خدام رضوی هم‌زمان با دهه کرامت نصیب شهر رشت شد و این اقدام هم‌زمان با میلاد باسعادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) آرامش خاطر و رضایتمندی شهروندان را فراهم می‌کند.

فاطمه شیرزاد به حضور پرشور شهروندان رشتی در استقبال از کاروان خدام رضوی اشاره کرد و گفت: حضور پرشور مردم رشت در این برنامه‌ها نشان از ارادت قلبی مردمان این شهر نسبت به علی بن موسی‌الرضا (ع) دارد.

وی با تأکید بر حمایت از اجرای چنین برنامه‌هایی افزود: عشق و علاقه مردم نسبت به اهل‌بیت (ع) می‌تواند سپر بلای تهاجمات فرهنگی دشمنان باشد و امیدوارم با ترویج و حمایت از چنین برنامه‌هایی در راستای رسالت فرهنگی گام‌های مؤثری برداشته شود.

شیرزاد با اشاره به شروع فصل تابستان و تعطیلی مدارس تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با توجه به اینکه در مساجد مختلف محلات رشت مستقر هستند نقش مؤثری در پُر کردن اوقاف فراغت کودکان و نوجوانان ایفا می‌کنند و یقیناً با ایجاد چنین بسترهای مناسبی زمینه‌های ارائه مباحث دینی و مذهبی نیز بیش‌ازپیش فراهم‌شده و اوقات فراغت سالم و اسلامی تحقق پیدا می‌کند.

برگزاری جشن رضوی در سه هزار نقطه از کشور

مدیر کانون رضوی جوانان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در سال ۸۷ و پس از برگزاری جشن‌های متعدد مربوط به میلاد امام رضا (ع) تصمیم گرفتیم در یک اقدام ویژه از خادمین حرم رضوی برای حضور در گیلان دعوت کنیم، اظهار کرد: جشن زیر سایه خورشید با این محوریت و برای نخستین بار در گیلان برگزار شد.

کیومرث مژدهی با بیان اینکه امسال دوازدهمین سال برگزاری جشن رضوی است، افزود: این جشن‌ بزرگ در سال جاری نیز در سه هزار نقطه از کشور برگزار می‌شود.

وی به حضور کاروان خادمین حرم مطهر امام رضا (ع) در رشت اشاره کرد و گفت: کاروان خدام رضوی روز گذشته وارد رشت شده و طی این مدت با بیماران بستری در برخی از بیمارستان‌ها، زندانیان و غیره ملاقات داشتند و امیدواریم با چنین اقداماتی قطره‌ای از معرفت اهل‌بیت (ع) نصیب همه ما بشود.

تجارت ابریشم در منطقه چمارسرا رشت

کارشناس باستان‌شناسی و کارشناس ارشد مرمت اشیای باستانی و کارشناس اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت بررسی پیشینه تاریخی رشت اظهار کرد: از مناطق چمارسرای رشت چند سند خطی مبنی بر انجام تجارت ابریشموجود دارد و بر اساس شواهد و مدارک موجود سابقه تاریخی رشت بسیار بیشتر از اطلاعاتی است که در حال حاضر دراین‌باره در اختیارداریم.

میثم نوائیان با تأکید بر اینکه از گذشته‌های بسیار دور در رشت توتستان نوغان وجود داشت، افزود: معتقدم در محلات قدیمی رشت ازجمله خمیران زاهدان، چمارسرا و غیره می‌توانیم به اطلاعات خوبی دراین‌باره دست پیدا کنیم و درباره رشت پیش از پهلوی اول اطلاعاتی چندانی وجود ندارد.

وی به وجود گورهای تاریخی در رشت اشاره کرد و گفت: این گورهای تاریخی بیانگر پیشینه بسیار قدیمی‌تر درباره رشت است و معتقدم با توجه به کشف سفال‌هایی مربوط به دوره ایلخانی در رشت باید به‌طورجدی این طرح را موردبررسی قرار بدهیم.

با موافقت اعضای کمیسیون فرهنگی شورای رشت مقرر شد طرح پیشنهادی پیرامون نحوه بررسی پیشینه تاریخی رشت تهیه و به‌منظور بررسی و تصویب نهایی به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت ارسال شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.