پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
۶ شوال ۱۴۴۱
۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۹
شماره 5245

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان: آمار بیکاری در استان گیلان افزایش یافت


گیلان امروز- مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان گفت: بیمه بیکاری در استان گیلان ۱۰ درصد رشد داشته که البته این افزایش آمار نشان‌دهنده افزایش بیکاری در این استان است.

جمیل حق‌پرست دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در رشت اظهار داشت: تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه‌گر در کشور است که می‌تواند آرامش و امنیت در محیط کار را برای افراد شاغل در حوزه‌های مختلف فراهم کند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با اشاره به شرایط ویژه اقتصادی کشور گفت: سازمان تامین اجتماعی نیز متاثر از تحریم‌ها و شرایط اقتصادی کشور است اما توانسته با اتخاذ تدابیر لازم حداقل مشکلات مراجعه کنندگان خود را حل کند و به ایفای نقش خود بپردازد.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی براساس قانون به تعهدات خود از محل حق بیمه دریافتی از کارفرمایان و بیمه‌شدگان عمل می‌کند افزود: سازمان تامین اجتماعی به تعهدات کوتاه مدت خود شامل پرداخت غرامت ایام بارداری، هزینه ازدواج، بیکاری و همچنین تعهدات بلندمدت خود که شامل مواردی همچون بازنشستگی است عمل می‌کند.

حق‌پرست در تشریح برنامه‌های این سازمان در هفته تامین اجتماعی گفت: دیدار با خانواده معظم شهدا، دیدار با مقامات استانی، عیادت از بیماران در بیمارستان رسول اکرم(ص)، حضور در نمازجمعه این هفته، بر پایی مراکز مشاوره با عنوان "از من بپرس" و تقدیر از کارکنان این سازمان از جمله برنامه‌های ما است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان گفت: سازمان تامین اجتماعی استان گیلان در سال 97 در تعهدات کوتاه مدت خود بیش از 3 هزار و 40 میلیارد ریال و در تعهدات بلندمدت خود 23 هزار و 500 میلیارد ریال پرداختی داشته است که این آمار نسبت به سال 96 رشد 21 درصدی را نشان می‌دهد.

حق‌پرست با اشاره به اینکه بیمه شدگان زنان خانه‌دار در استان گیلان در سال گذشته 30 درصد رشد داشتند بیان کرد: رشد این آمار نشان دهنده فرهنگ والای زنان گیلانی است و سال گذشته 25 هزار زن گیلانی خود را بیمه زنان خانه‌دار کردند و از مزایای خدمات تامین اجتماعی استان گیلان استفاده می‌کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان رشد مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان گیلان در سال 97 را نسبت به سال 96 را 7 درصد اعلام کرد و گفت: بیمه بیکاری در استان گیلان نیز 10 درصد رشد داشته است که البته این افزایش آمار نشان دهنده افزایش بیکاری در این استان است و رشد منفی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: ضریب نفوذ بیمه در گیلان نسبت به کل جمعیت 48.5 است که یعنی 3.3 نفر به یک مستمری بگیر که این آمار خوب نیست و نشان دهنده بحران است و مسئولان باید برای ساماندهی این وضعیت تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

حق‌پرست با بیان اینکه 39 هزار و 500 کارگاه در گیلان از نظر بیمه فعال هستند عنوان کرد: کارگاه‌های غیرفعال که در گذشته بیمه شده داشتند و اکنون ندارند به سازمان ما بدهکار هستند و بیش از 33 هزار و 400 کارگاه در استان گیلان غیرفعال محسوب می‌شوند.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان افزود: در سال گذشته 192 هزار بازرسی از کارگاه‌های استان گیلان داشتیم که این میزان نسبت به سال 96 از رشد 6.3 درصدی برخوردار است و با توجه به طرح بازرسی کارگاه به کارگاه و عمل به تکالیف سازمانی خود در سال گذشته 5 هزار و 400 کارگاه جدید در گیلان شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه میزان مطالبات معوق کارفرمایان استان گیلان در شش ماهه نخست سال 97 بیش از 6 هزار میلیارد ریال بوده است خاطرنشان کرد: واحدهای اجرایی ما در سال 97 بیش از 38 هزار دفترچه درمانی جدید صادر کردند که 2.4 درصد نسبت به سال 96 رشد داشته است.

حق‌پرست با اشاره به اهم اقدامات تامین اجتماعی استان گیلان در سال گذشته گفت: اجرای میز خدمت، افتتاح پروژه ساختمان اداری در انزلی، خرید زمین برای احداث ساختمان درمانی در شهرستان لاهیجان، اتخاذ تهاتر در شهرداری‌ها به ازای حق بیمه‌ پرسنل، اجرای طرح بخشودگی جرایم کارفرمایان بخشی از اقدامات است.

وی افزود: استفاده از خدمات الکترونیک و کاهش مراجعه به مراکز با استفاده از اجرای طرح ملی دکتر نوربخش، اجرای طرح پرونده الکترونیک در شعب مختلف استان، راه‌اندازی 5 کارگزاری جدید در لنگرود تالش صومعه سرا و آستارا و اجرای طرح بخشودگی جرایم کارفرمایان از 13 خرداد تا 13 شهریور امسال از برنامه‌هایی است که در دستور کار ما قرار دارد.

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان گیلان نیز در این نشست اظهار داشت: از 140 میلیارد تومان هزینه بخش درمان این سازمان در سال گذشته 20 میلیارد تومان برای دارو و 12 میلیارد تومان برای هزینه‌های مصرفی است و در سال 98 نیز بودجه 180 میلیارد تومانی برای این حوزه پیش‌بینی شده است.

محمدحسین شهدی‌نژاد با اشاره به هزینه‌های بخش درمان غیرمستقیم در سال 97 خاطرنشان کرد: 330 میلیارد تومان برای خرید خدمات در استان گیلان هزینه کردیم و در سال 98 نیز بودجه 331 میلیارد تومانی برای این کار در نظر گرفته شده است.

وی به عملکرد بیمارستان 290 تختخوابی رسول اکرم(ص) رشت در سال 97 اشاره کرد و گفت: بیش از 18 هزار نفر در این بیمارستان بستری شدند و تعداد اعمال جراحی نیز 9 هزار و 915 مورد بود که شامل ارتوپدی، ارولوژی، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، چشم، زنان و زایمان و گوش و حلق و بینی است.

شهدی‌نژاد عنوان کرد: راه‌اندازی و نصب سی تی اسکن 16 اسلایس، اجرای برنامه ارتقای هتلینگ، خرید و راه‌اندازی دستگاه crrt و دستگاه کولونوسکوپی و آندوسکوپی در بیمارستان رسول اکرم(ص) رشت و پروژه ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در شهرستان لنگرود که در حال اجرا می‌باشد.

وی افزود: جذب متخصص در درمانگاه‌های شماره 2 رشت، رودسر، لنگرود، راه‌اندازی سیستم ارجاع الکترونیک در کلیه مراکز درمانی گیلان و همچنین راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی متمرکز در همه مراکز درمانی، برقراری مقیمی پزشکان متخصص به‌صورت 24 ساعته در رشته‌های داخلی، جراحی عمومی، زنان و زایمان و بیهوشی در بیمارستان رسول اکرم(ص) رشت از دیگر دستاوردها است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.