چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
۲۲ محرم ۱۴۴۱
۱۲ ژوئن ۲۰۱۹
شماره 5221

کارکرد نامناسب کارخانه های کمپوست از معضلات پسماند گیلان

گیلان امروز- مدیرکل حفاظت محیط زیست گفت: نبود کارکرد کارخانه های کود آلی (کمپوست) با ظرفیت کامل از معضلات پسماند استان است.

قربانعلی محمدپور در خصوص امور جاری حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اعتبارات تملک و دارایی این اداره کل 500درصد افزایش یافته است و این رویکرد حاصل نگاه های روشن بینانه مدیران ارشد استان است.

وی به افزایش بیش از چهار هزار و 400 متر مربع ساخت و ساز در حوزه حفاظت اشاره کرد و افزود: گسترش این زیرساخت ها از عوامل مهم حفاظت از عرصه های ارزشمند مناطق چهارگانه محیط زیست استان است.

محمدپور ادامه داد: افزایش بیش از 50 نیروی زبده به کادرحفاظت محیط زیست استان از دیگر آثار مهم این رویکرد قابل تقدیر بوده است.

وی با اشاره به کاهش قابل توجه صنایع آلاینده استان از سال 1392 تاکنون این موفقیت قابل ذکر را ناشی ازپایش شبانه روزی واحدهای صنعتی تولیدی و خدماتی دانست که تنها در سال 1397 از مجموعه 3200 صنعت بزرگ و کوچک در سطح استان نزدیک به 1500 مورد پایش انجام پذیرفته و ماحصل این پایش ها با بهبود سطح عملکرد اهرم های حفاظتی صنایع (سیستم های تصفیه پساب و آلاینده های هوا ) بوده و یا بواسطه صدور اخطاریه های قانونی و تشکیل پرونده های قضایی، فعالیت بخشی از صنایع متخلف اصلاحیامتوقف شده است.

تعداد واحدهای آلاینده به 44واحد رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان تعداد واحدهای آلاینده محیط زیست در سال 1394 را 94 واحد ذکر کرد و گفت: این تعداد در سال 1397 به تعداد 44 واحد کاهش یافته است.

محمدپور با اشاره به معضل پیچیده پسماند در استان گیلان نبود کارکرد کارخانه های کود آلی (کمپوست) با ظرفیت کامل را از ضعف های جدی متولیان امر است.

وی افزود: با رشد و گسترش این کارخانه ها و افزایش راندمان آنها می توان به بهبود مدیریت پسماند در استان امیدوار بود.

وی با اشاره به تمایل بخش خصوصی در احداث واحد تولید بیوگاز از پسماند در شرق گیلان با مرکزیت لاهیجان حمایت از این سرمایه گذاری را عاملی تاثیر گذار بر روند بهبود مدیریت پسماند استان در شرق گیلان دانست.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به 21 منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به تعارضات جوامع بومی و تداخل پاره ای از فعالیت های انسانی با آن گفت: به استناد ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه و تدقیق در مرز های مورد تصرف مناطق تاکنون تعداد 66 روستا از مناطق تحت مدیریت خارج شده و تعارضات موجود به حداقل آن کاهش یافته است.

بازگشت اراضی تصرف شده به کالبد مورد مدیریت حفاظت محیط زیست گیلان

محمدپور افزود: از طرفی با تشکیل پرونده های حقوقی متعدد در مراجع قضایی از سال 1397 تاکنون از 236 هکتار از مناطق چهارگانه رفع تصرف شده و این سرزمین های ارزشمند مجددا به کالبد اراضی مورد مدیریت حفاظت محیط زیست گیلان پیوسته اند .

وی تصریح کرد: پایش مداوم سواحل بواسطه نمونه برداری های مستمر از طریق 24 ایستگاه نمونه برداری و 600 مورد نمونه برداری و همچنین پایش فصلی رودخانه ها از 18سرشاخه رودخانه های مهم استان، تجهیزکلیه 36 بیمارستان استان به سیستم فاضلاب تا سال 1398 با پیگیری های حفاظت محیط زیست استان و تعامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان از دیگر اقدامات محیط زیست گیلان بوده است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.