چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
۷ شوال ۱۴۴۱
۱۵ مهٔ ۲۰۱۹
شماره 5202

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان: ملخ مراکشی جدی‌ترین تهدید زیستی استان است


گیلان امروز- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با اشاره به اینکه هر اتفاق زیستی که به صورت طبیعی و غیر طبیعی سبب نابودی سرمایه های انسانی یا اقتصادی کشور از طریق تخریب و نابودی محصولات کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی گردد شامل تهدیدات زیستی می‌شود اظهار کرد: امروزه ملخ مراکشی جدی‌ترین تهدید زیستی استان محسوب می‌شود.

محمدپور گفت : در استان بر اساس گزارش های اعلام شده حدود ۵ هزار هکتار از مزارع و باغات ما را در چند شهرستان درگیر خود کرده که بحمدالله با اقدام به موقع کارگروه کشاورزی و امنیت غذایی شورای پدافند غیرعامل استان مبارزه با این تهدید زیستی از مدتی قبل آغاز شده و در حال حاضر این تهدید تقریبا کنترل شده و میزان خسارت آن به مردم تا کنون بسیار اندک بوده ولی باید این مبارزه تا تیرماه تداوم پیدا کند.

وی به روایتی از امام صادق (ع) درباره ملخ اشاره کرد و گفت: توده‌های ملخ گاهی به‌قدری زیاد و گسترده می‌شوند که هزاران کیلومتر مربع از آسمان را می‌پوشانند. آنها در عین کوچکی جثه‌شان می‌توانند مزرعه‌ها و باغ‌ها را به‌سرعت نابود کنند ازین رو امام صادق می فرمایند: اگر پادشاهى از پادشاهان زمین تمام لشکر سواره و پیاده خود را بسیج کند تا سرزمین خود را از ملخ‌ها رهایى دهد نتواند؟ آیا این نشانه‌هاى قدرت خداى جل و علا نیست که ضعیف‌ترین آفریده‌اش را به‌جانب قوی‌ترین آفریده گسیل دارد و آفریده قوى نتواند در برابرش تاب آورد؟

امیر محمدپور اظهار کرد: اگر شخصی نسبت به تهدیدات زیستی آشنایی نداشته باشد به احتمال زیاد در اولین نگاه، این نظر را خواهد داشت که تهدیدات شیمیایی و هسته ای نسبت به تهدیدات زیستی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و ضرورت دارد، چون اولویت نخست پدافند غیرعامل زیستی حفظ جان انسان‌ها و به عبارتی حفظ سرمایه انسانی کشور است، لذا حتی اگر عوامل زیستی ناخواسته ایجاد شود و جان انسان را تهدید کند، به نظر پدافند غیرعامل نوعی تهدید تلقی می‌شود.

محمدپور با اشاره به اینکه مبارزه با این آفت در استان ما باید به جد ادامه یابد اظهار کرد: ملخ مراکشی، علاوه بر خسارت مستقیم، روی دامداری شدیداً تأثیر می‌گذارد و میزان گوشت و شیر دامها بر اثر حمله آن به مراتع تقلیل می‌یابد. آرواره‌های این آفت به میزانی قوی است که تنه درخت را نیز می‌تواند بخورد و این ملخ محدودیت پروازی ندارند و بعضاً از آب نیز عبور می‌کنند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.