پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
۲۲ صفر ۱۴۴۱
۱۴ مارس ۲۰۱۹
شماره 5165

ماسوله، شهر عروسک‌های رنگی


گیلان امروز- یکی از زیباترین صنایع دستی استان گیلان که زبانزد خاص و عام است عروسک کاموایی ماسوله است.این سوغات زیبا که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است بر دل کوچک خریدارانی همچون کودکان این مرزوبوم می نشیند.

ماسوله یکی از ۱۱۴۰ اثر تاریخی برتر در استان گیلان شهری با پیشینه ی هزار ساله است. وجود قبرستان ها و گورهای بسیار داخل بافت و اطراف شهر نشان دهنده قدمت بسیار این روستای تاریخی است. در کاوش‌های صورت گرفته در منطقه باستانی ماسوله، سفالینه‌هایی متعلق به قرن پنجم تا هشتم هجری قمری به دست آمده که از دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی مربوط به این مکان است.

ماسوله شهری در 60 کیلومتری شهر رشت و 36 کیلومتری جنوب غربی فومن در استان گیلان واقع شده است، شهر ماسوله به دلیل خوش آب و هوای و جذابیت های بکر و سرسبزش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی گیلان است.

این شهر تاریخی از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود شده و یکی از روستاهای تاریخی ایران است که دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است.آب و هوای خنک و سرد در تابستان و جنگل های پوشیده از برف در زمستان یکی از بهترین ویژگی جذب گردشگران و علاقمندان طبیعت گردی در تمامی فصل سال برای گشت و گذار و ایرانگردی است.

بیشتر بناهای این روستای قدیمی با دیوارهای سنگی ساخته شده است.در بررسی های باستان شناسان مشخص شده است که از سده 5 تا 8 هجری ماسوله قدیم یکی از مراکز مهم در زمینه فلز کاری به حساب می آمده، در خود این منطقه باستانی سفال های آبدار رنگارنگی که مربوط به دوره ی سلجوقی می باشد یافت شده است که با همه ی این تعاریف روستای ماسوله در سال 1385 جز آثار ملی ایران ثبت شده است.

معماری خانه‌های ماسوله

معماری شهر ماسوله گیلان بعلاوه ی ترکیب سنتی خانه هایش یکی از جاذبه هایی است که توجه توریستان و گردشگران را به خود جذب می کند. خانه هایی دو طبقه که از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت زمستانی که به سومه معروف است و قسمت تابستانی که به اتاق پیشخوان معروف می باشد.قسمت زمستانی یا همان سومه ها اتاق کوچکی است که نور چندانی ندارد و تنها به یک نقطه نورگیر بسنده کرده اند که نام آن لون است، در وسط این اتاق از کوره ایی استفاده شده است که برای گرمایش و پخت و پز بوده است.در قسمت تابستانی یا همان اتاق پیشخوان پنجره های اروسی چوبی دارد که این پنجره ها دارای گره چینی های هندسی می باشد و با شیشه های زیبا و رنگی رنگی تزئین شده است.

معماری پلکانی در این شهر موجب شده است که درب هر خانه بر روی پشت بام خانه ایی دیگر قرار بگیرد و هم به عنوان حیاط و پیاده رو استفاده شود همانند بافت اورامانت کردستان.بافت روستای ماسوله در زمان حکومت زندیه تشکیل شده و خیابان های کوچک و پله های زیاد اجازه گذر و عبور هرگونه وسیله نقلیه را نمی دهد.رنگ بیشتر ساختمان ها در ماسوله زرد است به دلیل اینکه خانه ها در مه بهتر دیده می شود.

از جمله جاهای دیدنی ماسوله می توان به آبشار کوشم ماسوله، بازار ماسوله، موزه مردم شناسی ماسوله، پارک جنگلی ماسوله، امام زاده عون بن محمد، قله شاه معلم، آبشار لارچشمه، ییلاق کوربار و … اشاره کرد . همچنین از جمله صنایع‌دستی ماسوله باید به چاقو، عروسک، شال‌بافی، چموش دوزی و سفال نیز یاد کرد.

یکی از زیباترین صنایع دستی استان گیلان که زبانزد خاص و عام است عروسک کاموایی ماسوله است.این سوغات زیبا که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است بر دل کوچک خریدارانی همچون کودکان این مرزوبوم می نشیند این عروسک زیباساخته دست زنان و دختران ماسوله است که در جای جای این شهرک چهره زیبایی بخشیده است.

نقل شده است که روزگاری بازار ماسوله مملو از تولید‌کنندگان صنایع دستی و شیرینی‌پزهای سنتی بوده است. صدای کارکردن آهنگرها و صدای پتک دباغ‌ها و چرم‌دوزها و ضربه‌های مسگر‌ها و روی‌گرها یک لحظه هم قطع نمی‌شد و از اوایل صبح تولید در بازار ماسوله آغاز می‌شد. اما امروز تقریبا تمام آن تولیدی‌هایی که مسافرین را به شهر ماسوله می‌کشاند به فروشگاه‌های فروش لوازم و زیورآلات چینی تبدیل شده است.

آهنگری، چموش‌دوزی، چلنگری، تفنگ‌سازی، چاقوسازی، نجاری، شیشه‌گری، مسگری و روی‌گری از صنایع دستی معروف ماسوله هستند که بیشتر آن‌ها از بین ر فته اند.

بعضی از صنایع دستی زنده ماسوله هم توسط کسانی تولید می‌شود که سن بالایی دارند و حتی امروزه به دلیل کهولت سن و بیماری از کار افتاده به حساب می‌آیند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.