پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
۱۹ ذیحجهٔ ۱۴۴۰
۱۴ مارس ۲۰۱۹
شماره 5165

نماینده ولی‌فقیه در گیلان: سوغات حج باید تحول و دگرگونی افراد باشد


گیلان امروز- نماینده ولی‌فقیه در گیلان گفت: سوغات حج تحول و دگرگونی افراد است و حاجیانی که به زیارت خانه خدا می‌روند باید تلاش کنند تا اهداف بلند حج برای آنان بی‌معنا نشود.

آیت‌الله رسول فلاحتی در مراسم دعای توسل همراه با تفسیر قرآن و آموزه‌های اخلاقی در مصلی امام خمینی(ره) در رشت اظهار داشت: انسان زمانی که آفریده شد روح نیز در او دمیده شد و منظور از این روح یک نفس و دمیدن عادی نیست.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان افزود: روح بر اساس آموزه‌ها و روایات ما یک مخلوق است که خدا آن را آفریده و از جسم جدا است ولی بی‌ارتباط با جسم نیست و روح علاقه و تعلق به جسم دارد و زمانی که جسم کامل شد، خداوند موجودی مطابق با جسم برای آن فرد آفرید که روح نام دارد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه روح متعلق و در ارتباط با جسم است ابراز داشت: روح هم‌زمان با جسم رشد کرده و در درون ما نیست بلکه همراه ما بوده و رهایمان نمی‌کند و روح توسط خداوند متعال آفریده شده و همراه با جسم رشد منحصر به فرد خود را دارد.

وی با بیان اینکه روح آنقدر با جسم رابطه دارد که هرگونه آسیبی که به جسم برسد روح نیز متأثر می‌شود افزود: بعضی مواقع انسان‌ها بلاهایی سر جسم سالم خود می‌آورند که روح را نیز متاثر می‌کند مانند عمل‌های بینی و اعضای بدن که افراد در جامعه انجام می‌‌دهند و به خود آسیب می‌زنند.

امام جمعه رشت با اشاره به سخن امام صادق(ع) که فرمودند این روح یک موجود آفریده شده توسط خداوند است گفت: روح حضرت عیسی(ع) نیز توسط خداوند آفریده شده است و روح همواره حرکت می‌کند و کلمه آن از "ریح" گرفته شده مانند کلمه علی که از اعلی گرفته شده است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه خواب مرگ کوچک است و ارواح آدمیان در عالم خواب به جاهای مختلفی می‌روند افزود: در خواب، روح از جسم جدا شده و به جاهای مختلفی می‌رود تا اینکه فرشته مرگ در لحظه پایانی انسان، روح انسان را در یک لحظه از بدن او جدا می کند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه اگر انسان بداند که چه جایگاهی در این عالم دارد معجزه‌ شده و همه مردم مانند ابوذر و سلمان فارسی می‌شوند خاطرنشان کرد: سلمان فارسی به جایی رسید که خود پیامبر(ص) فرمودند که او از ما است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه ما آدمیان به خاطر ارتباطی که با این عالم ماده داریم موانعی در مقابل خود ایجاد می‌کنیم افزود: گاهی اوقات حتی علم برای تعدادی از دانشمنداندردسر و بلای جان می‌شود زیرا آن دانشمند علم خود را در مسیر واقعی و درستی استفاده نکرده است.

وی تصریح کرد: بعضی از قدرت‌طلبان و قدرتمندان دنیا عالم و با دانش هستند اما تعدادی از آنها به دلیل اینکه در مکتب اهل بیت(ع) پرورش پیدا نکرده‌اند و جایگاه خود را در این عالم نشناخته‌اند به انحراف کشیده می‌شوند بنابراین انسان خیلی چیزها را نمی‌داند و در آخر عمر افسوس می‌خورد‌.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه سوغات حج تحول و دگرگونی فرد است افزود: امام راحل در زمان حیات خویش پیامی در رابطه با تعدادی از حجاج بیت‌الله الحرام داده بودند و فرموده بودند که افسوس تعدادی از این حجاج که به زیارت خانه خدا می‌روند اهداف بلند حج برای آنان بی‌معنا می‌شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.