پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷
۱۹ ذیحجهٔ ۱۴۴۰
۷ فوریهٔ ۲۰۱۹
شماره 5138

رییس سازمان چای کشور: تمام مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد


گیلان امروز-رییس سازمان چای کشور گفت: کلیه مطالبات سال ۹۷ چایکاران گیلان و مازندران متشکل از قدرالسهم دولت و کارخانجات فرآوری چای به کشاورزان چایکار شمالی پرداخت و حساب آنان تسویه شد.

حبیب جهانساز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: کلیه مطالبات معوقه چایکاران شمالی متشکل از قدرالسهم دولت و کارخانجات فرآوری چای به مبلغ 220 میلیارد و 310 میلیون تومان به کشاورزان چایکار شمالی پرداخت و به این ترتیب حساب آنان در سال 97 تسویه شد.

رئیس سازمان چای کشور در مورد نوع برگ سبز تحویل داده شده کشاورزان شمالی به کارخانجات چایسازی نیز عنوان کرد:‌ تا تاریخ 30 مهر امسال حدود ‌39 هزار و 983 تن برگ سبز درجه یک و 72 هزار و 753 تن نیز برگ سبز درجه دو توسط کشاورزان به کارخانجات چایسازی تحویل داده شد.

جهانساز با بیان این مطلب که 35 درصد از چای برداشت شده امسال درجه یک و 65 درصد آن نیز درجه دو بوده است ابراز داشت:‌ کشاورزان گیلان و مازندران تا تاریخ 30 مهر 97 مجموعاً 112 هزار و 736 تن برگ سبز چای را از باغات خود استحصال کرده و به کارخانجات تحویل دادند.

وی با بیان اینکه 55 هزار خانوار شمالی دو استان گیلان و مازندران در صنعت چای فعالیت می‌کنند تصریح کرد:‌ وجود 200 هزار بهره‌بردار و 200 هزار شغلی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در گیلان و مازندران ایجاد شده است از اهمیت قابل توجه صنعت چای کشور حکایت دارد.

رئیس سازمان چای کشور میزان چای خشک تولید شده امسال کارخانجات چایسازی شمال را نیز برشمرد و گفت:‌ کارخانجات چایسازی و فرآوری برگ سبز چای و واحدهای فعال چایسازی گیلان و مازندران امسال توانستند حدود 25 هزار و 600 تن چای خشک را تولید و روانه بازار مصرف کنند.

جهانساز با بیان اینکه 90 درصد چای کشور در گیلان و 10 درصد آن در مازندران تولید می‌شود خاطرنشان کرد:‌ با حدود 25 هزار تن چای خشک باکیفیتی که در واحدهای چایسازی و کارخانجات استان گیلان تولید می‌شود قادر هستیم سالانه نیاز تقریباً 20 میلیون ایرانی را برطرف کنیم.

رئیس سازمان چای کشور چای تولیدشده داخلی را محصولی ارگانیک و فاقد هرگونه سموم شیمیایی اعلام کرد و افزود:‌ در حال حاضر چای باکیفیت و مرغوب ایرانی به 32 کشور جهان صادر می‌شود که سود و ارزآوری بسیار خوبی را نصیب کشورمان کرده است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.