پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
۱۹ ذیحجهٔ ۱۴۴۰
۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۹
شماره 5115

​برخی از دلایل طلاق در ایران گاه با عشق آغاز می شود و با تنفر پایان می یابد.

..

رقیه ابراهیم زاده اصلی

روابط دختر و پسر گاه به علل مختلف از جمله شتاب زدگی برای تشکیل زندگی مشترک و یا عدم شناخت درست آسیب می بیند. آن چنان که لحظات خوش تبدیل به احساسات و عواطف غم بار شده و زندگی زیر یک سقف را سخت می کند، خصوصا اگر طاقت و تلاشی برای بهبود از سوی طرفین در بین نباشد...به بیان دیگر گاه با عشق آغاز می شود ولی با تنفر پایان می یابد... البته پایان که نمی یابد چون آلام باقی مانده از آن تا سال ها جسم و روح و جان را می فرساید... آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که طلاق در جامعه ما در حال افزایش است تا جایی که اعلام شده از هر سه ازدواج یکی از آن ها به طلاق منجر می شود!

طلاق از پدیده‌های چندعاملی محسوب می‌شود و به همین دلیل آمار دقیق و مشخصی از علت اصلی طلاق وجود ندارد. بیکاری، مشکلات اقتصادی، آسیب های اجتماعی، دیدگاه های فرهنگی و تازگی ها فضای مجازی از جمله عوامل تاثیرگذار در این بخش هستند. اما بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی پژوهشکده خانواده در دانشگاه شهید بهشتی مشخص می شود که در ۶۰ تا ۷۰ درصد طلاق‌ها مشکلات جنسی به عنوان یکی از عوامل اصلی آن به شمار می‌رود...

به اعتقاد کارشناسان یکی از مهم ترین مواردی که پیش از ازدواج باید به آن توجه شود، آموزش های روانشناختی است. زیرا این آموزش ها می تواند شناخت و درک بهتری از فرد و طرف مقابلش ایجاد کند. بنابراین به آن ها کمک می کند تا با توجه به تمایلات و ترجیحاتشان، با آگاهی بیشتری همسرشان را انتخاب کنند.

به همین دلیل چند سال پیش خبر راه‌اندازی کلینیک‌های جنسی اطلاع رسانی شد، تا این که سال گذشته وزارت بهداشت با توجه به اهمیت موضوع مشکلات زناشویی زوجین، اقدام به راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده کرد. در واقع کلینیک‌های سلامت خانواده برای پاسخگویی سه دسته از مسایل مردم در حوزه سلامت جنسی شروع به کار کردند؛ اول نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و سوالاتی که ذهن مردم را درگیر کرده، دوم مشکلاتی که به علت سایر متغیرها مانند بیماری‌های مزمن، معلولیت‌ها، سالمندی، تفاوت دیدگاه‌ها، سبک زندگی یا حتی ترجیحات جنسی زوجین ایجاد شده و در مرحله آخر نیز بیماری‌هایی از جمله عفونت‌های منتقل‌شونده از راه تماس جنسی و اختلالات عملکرد جنسی در این کلینیک ها مورد درمان قرار می‌گیرند.

در کشور ما با توجه به محدودیت سواد جنسی در بعضی از نقاط، دختر و پسر پیش از ازدواج شناختی از یکدیگر ندارند و پس از آن که زندگی مشترک خود را شروع می کنند، با مشکلاتی رو به رو می شوند. این در حالی است که شرم صحبت کردن راجع به این گونه مسائل به بیشتر شدن مشکلات دامن می زند. تابو بودن این موضوع در میان زوج های ایرانی باعث می شود که حتی به کلینیک های سلامت خانواده نیز مراجعه نکنند و اغلب مردم ترجیح می دهند که مشاوره تلفنی داشته باشند.

آگاهی درباره مسایل فوق، یکی از تابوهای جامعه است و افراد گاهی تا بعد از ازدواج هم اطلاعات درست و کافی در این زمینه ندارند. بنابر این وجود کلینیک‌های سلامت خانواده می تواند جای مناسبی برای کسانی باشد که نیاز به دانستن راجع به این مسائل را احساس می کنند. و برای یافتن پاسخ‌هایشان به منابع غیرمعتبر مراجعه نمی کنند. اما آیا این کلینیک ها می توانند برای رفع مشکلات تمام افراد مناسب باشند؟

دکتر آرش رمضانی، فوق تخصص سلامت جنسی و عضو پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی می گوید: در طب، پیشگیری همیشه قبل از درمان و ارجح بر آن توصیه شده است. از آن جهت که بسیاری از مشکلات جنسی نیز ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند، بنابراین می توان گفت نقش مشاوره های قبل از ازدواج در کاهش مشکلات می تواند بسیار مهم باشد.

در همین رابطه آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد، 30 درصد ازدواج ها در پنج سال اول به طلاق منجر می شود و مهمترین علت این پدیده مشکلات جنسی بین زوجین است و برای رفع این مساله قرار بود 10 کلینیک زناشویی و سلامت جنسی در 10 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی ایجاد شود. به گفته دکتر مطلق، رییس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت کلینیک های زناشویی و سلامت خانواده با همکاری وزارت بهداشت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایجاد شده اند و در این کلینیک ها یک تیم شامل متخصص زنان، متخصص داخلی یا عفونی، اورولوژیست، یک نفر روانشناس آشنا به مسائل جنسی و یک نفر روحانی آگاه به علم حقوق به مراجعه کنندگان خدمت رسانی می کنند. دکتر مطلق با اشاره به آمار سه میلیونی زوج های نابارور هم می گوید: برنامه دیگر وزارت بهداشت حمایت از درمان ناباروری است که با پیگیری های انجام شده اکنون همه زوج های نابارور تحت پوشش بیمه هستند. همچنین برای رشد جمعیت، آموزش سبک زندگی ایرانی- اسلامی کارگاه های آموزشی، در مراکز بهداشتی- درمانی بر پا می شود. وی می گوید: در این کارگاه ها آموزش هایی مبتنی بر پیشگیری از سقط جنین به زوج ها ارائه می شود که طی آن از جمله نسبت به عوارضی مانند چسبندگی بعد از سقط جنین، عفونت، ناباروری و افسردگی به زوج ها هشدار داده می شود. به گفته وی سالانه حدود یک میلیون و 750 هزار بارداری در کشور رخ می دهد که حدود 220 هزار مورد آن به سقط جنین منجر می شود و فقط یک میلیون و 530 هزار نوزاد هر سال در کشور متولد می شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد رییس انجمن علمی ‌سلامت خانواده ایران هم اعتقاد دارد درمان مشکلات و اختلالات جنسی کار یک نفر نیست بلکه کار تیمی است که این تیم را روانپزشک، روانشناس، متخصص اورولورژی، متخصص زنان، ماما و پرستارهایی که در این زمینه آموزش دیده اند تشکیل می دهند و در غالب کلینیک های درمان مشکلات جنسی فعالیت می کنند یعنی در حقیقت درمان مشکلات جنسی کار یک متخصص به تنهایی نیست و همچنین برای تشخیص درست بیماری که بسیار مهم است نیاز به تجهیزات است.

متاسفانه در حال حاضر برخی از این افراد که نتیجه ای برای درمان خود نمی گیرند برای درمان مشکلات جنسی خود به تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی روی می آورند که دلیل آن عدم وجود مراکزی منسجم در این زمینه است. در حالی که اگر چنین مراکزی وجود داشته باشند مردم می دانند که بایستی برای درمان مشکلات جنسی خود به این مراکز مراجعه کنند و در نتیجه تشخیص چنین مشکلاتی قطعا به بهبود شرایط فرد منجر خواهد شد.

به نظر برخی از کارشناسان مرتبط متاسفانه بسیاری از افرادی که دچار مشکلات جنسی شده اند برای درمان خود اقدامی نمی کنند به این دلیل که مشکلات جنسی تابو است و این مسئله ای است که در تمامی کشورها وجود دارد و طی بررسی صورت گرفته مشخص شده تنها حدود 30 تا 40 درصد از افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند برای درمان مراجعه می کنند.

در حالی که پرونده بیماران مبتلا کاملا محرمانه است.

دکتر صفری نژاد می گوید: بیماران به هیچ وجه نبایستی از مراجعه برای درمان مشکلات جنسی خود شرم و هراس داشته باشند و باید بدانند در مراکزی که به درمان این بیماران می پردازند پرسشنامه هایی موجود است که بیمار در شرایط خصوصی این سوالات را خوانده و پاسخ می دهد بدون این که با درمانگر در ابتدا صحبت کند و به راحتی می تواند به صورت واضح مشکل خود را در پرسشنامه بنویسد، سپس درمانگر بعد از مطالعه مشکلات بیمار، آن را بررسی می کند.

رییس انجمن علمی ‌سلامت خانواده ایران اضافه می کند: متاسفانه برخی از بیماران مبتلا به مشکلات جنسی گمان می کنند با مراجعه به پزشک مشکلات آن ها فاش می شود و اطرافیان وی از آن اطلاع پیدا می کنند در صورتی که باید بدانند پرونده های بیماران کاملا محرمانه است و تنها خود بیمار و پزشک به اطلاعات وی دسترسی دارند و پزشک، اطلاعات وی را در اختیار شخص دیگری نمی گذارد و کاملا محرمانه است و نباید فکر کنند ممکن است همه از مشکل وی اطلاع پیدا کنند. 

اولین نفری باشید که نظر میدهید.