پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۲ صفر ۱۴۴۱
۶ دسامبر ۲۰۱۸
شماره 5085

​جلوگیری سازمان منطقه آزاد انزلی از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی

گیلان امروز- معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: صیانت از اراضی ،جلوگیری از تغییرکاربری غیرمجاز و برخورد با تخلفات ساختمانی از رویکردهای این سازمان در سالهای اخیر است.

رحیم شوقی اظهار داشت: صیانت از اراضی ملی و نوار ساحلی از اولویت های سازمان منطقه آزاد انزلی است و در پنج سال اخیر حدود 100 هکتار از اراضی منطقه از سوی این سازمان و با هماهنگی دستگاه قضایی رفع تصرف شده است.

وی خاطرنشان کرد : حسب تاکیدات رییس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان در خصوص برخورد جدی و قانونی با متصرفان، حفظ و حراست از اراضی ملی و ساحلی این منطقه بسیار حائز اهمیت بوده و صیانت از اراضی محدوده با همکاری نهادهای ذیربط از اولویت های سازمان منطقه آزاد انزلی محسوب می شود که جلوگیری از تخلفات ساختمانی و ساخت و سازهای غیر مجاز، برخورد با تصرفات اراضی، جلوگیری از برداشت غیرمجاز ماسه و صیانت از جنگل ها و منابع طبیعی محدوده منطقه آزاد انزلی و معرفی متخلفان به دستگاه قضایی ازمهمترین حوزه های مرتبط سازمانی در این راستا می باشد .

معاون فنی و زیربنایی این سازمان ادامه داد: درصورت عدم تطبیق کاربری مورد تقاضا از سوی مردم با کاربری مصوب طرح جامع منطقه، پرونده مزبور جهت تعیین کاربری به کارگروه تبصره یک ماده هشت آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد مصوب هیأت وزیران که متشکل از نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است منعکس شده تا با رعایت قوانین و ضوابط در خصوص این درخواست تصمیم گیری نهایی اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح ساماندهی و صدور پروانه های ساختمانی از سوی سازمان، شاهد توقف بسیاری از تخلفات ساختمانی و تغییرات کاربری غیر مجاز که پیش از الحاق نواحی جدید به محدوده منطقه آزاد انزلی صورت می پذیرفت، شده ایم .

شوقی با بیان اینکه در راستای اجرای دولت الکترونیک ارائه خدمات صدور پروانه از سوی دهیاریها از طریق میز خدمت منطقه آزاد انزلی به زودی آغاز می شود افزود: به منظور تسریع و تسهیل در مسیر صدور پروانه ساختمانی در سطح منطقه و استفاده از مشارکت مدیریت محلی و اجرای برنامه های دولت الکترونیک در بخش صدور پروانه، پس از پی گیری های صورت گرفته و فراهم نمودن زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری لازم، در مرحله نخست زمینه اتصال الکترونیکی و ارائه خدمات صدور پروانه سه دهیاری محدوده به میز خدمت سازمان به صورت آزمونه (پایلوت) فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه پس از آغاز این فرایند بخشی از مراحل تکمیل و صدور پروانه ساختمانی توسط دهیاران محترم با رعایت ضوابط طرح جامع و اسناد فرادست مرتبط با حوزه شهرسازی صورت می گیرد افزود: پیش از تجمیع صدور پروانه های ساختمانی از سوی این سازمان، مجوز ساخت و ساز توسط سایر مراجع صدور پروانه در منطقه صادر می شد که ظرف سالهای اخیر با پی گیری های صورت گرفته از طرف سازمان به منظور ایجاد مدیریت واحد در خدمات شهرسازی، صدور مجوز از سوی نهاد های دیگر متوقف شده و صرفاً این سازمان نسبت به ساماندهی این مهم و صدور پروانه ساختمان بر اساس طرح جامع مصوب، اقدام می کند، موضوعی که باعث وحدت رویه و کاهش کاغذبازی (بوروکراسی اداری) شده است.

به گزارش ایرنا ، منتقدان می گویند قرار گرفتن سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی در محدوده شمالی این استان باعث گردید تا تغییر چشم انداز اراضی کشاورزی منطقه در طول بیش از یک دهه کلید بخورد و علیرغم صراحت قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی مصوب 1374 و اصلاحات 1385 تغییر کاربری اراضی زراعی در این منطقه بدون توجه به مفاد این قانون و با محدود سازی دست سازمان جهاد کشاورزی و کمیسیون مربوطه تبصره 1 ماده 1 قانون مذکور انجام شود.

به گفته آنان انطباق زمانی مناطق مختلف در منطقه آزاد انزلی، نشان دهنده تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی عمدتاً به مسکونی است که بعضاً در داخل طرح های هادی مصوب صورت پذیرفته شده و نیز مابقی خارج از محدوده محسوب می شوند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . معافیت مالیاتی 20 ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی ، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه ، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف 100 درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب ، به بازارهای مصرف کشورهای CIS و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از دیگر مزایای منطقه آزاد انزلی است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.