سه‌شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۸ ذیحجهٔ ۱۴۴۰
۶ نوامبر ۲۰۱۸
شماره 5064

​شاهین فرهت: محدودیت‌های تلویزیون باعث از دست رفتن مخاطب شده

بخش فرهنگی- شاهین فرهت معتقد است: محدودیت‌های ایجاد شده توسط سیما [تلویزیون] باعث از دست رفتن مخاطبان آن شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، پنجمین نشست از برنامه «شب موسیقی» یک شنبه ۱۳ آبان، با موضوع «فرهنگ شنیداری و ذائقه موسیقیایی»، میزبان دکتر شاهین فرهت ـ آهنگساز، دبیر سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر و مدرس موسیقی ـ و محسن الهامیان ـ موسیقیدان، نویسنده، مترجم و آهنگساز ـ بود.

در ابتدا رضا مهدوی پرسش خود را اینگونه مطرح کرد: امروزه ما به گوشمان دقت نمی‌کنیم و به راحتی هر چیزی در آن ورود می‌کند و گویا ما ناگزیر به پذیرش آن هستیم. چه کاری باید انجام داد تا این فرهنگ شنیداری درست شود؟

شاهین فرهت توضیح داد: دو عامل برای ادراک موسیقی نیاز است؛ یکی ژن خاص و دیگری تکرار و به گوش رساندن است که در عامل دوم رسانه‌های جمعی بسیار موثرند.

با این حال محسن الهامیان در بحث ژن خاص با دکتر فرهت مخالفت کرد و گفت: همه می‌توانند از موسیقی استفاده کنند و برای درک و لذت بردن از آن نیاز به ژن خاصی نیست. ما باید به جوان‌ها حق بدهیم آنچه دوست دارند را گوش بدهند. جوانان انتظاراتی دارند که ما در این سن و سال متوجه آن نمی‌شویم؛ بنابراین نباید بر آن‌ها خرده بگیریم.

او در ادامه چند پاراگراف از کتاب «شناخت موسیقی مردم پسند» را خواند و نتیجه گرفت: نباید به همه چیز از دید نخبه‌گرایانه نگاه کرد و اگر به افراد حق انتخاب داد بسیار مناسب‌تر است.

فرهت با اشاره به یکی از آثارش به نام «سمفونی دماوند» بیان کرد: انسان احساسی از مطلبی می‌گیرد و موسیقی می‌نویسد. من از بچگی از دیدن کوه دماوند مسخ می‌شدم. قسمت اول یک صعود ذهنی است. قسمت دوم زیبایی‌های دماوند است و قسمت سوم طوفانی در قله در یک روز سرد زمستانی است و بعد دوباره به عظمت دماوند برمی‌گردد و سمفونی تمام می‌شود.

این آهنگساز سپس در ادامه بحث ژن خاص گفت: ممکن است بعضی ها به عنوان مثال ژنشان به موسیقی کلاسیک جور نباشد، منظور من این بود و من انواع موسیقی را دوست دارم. موسیقی در شرایط زمان و مکان معنا پیدا می کند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.