سه‌شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
۲۲ محرم ۱۴۴۱
۶ نوامبر ۲۰۱۸
شماره 5064

​چند شاهکار ادبی و هنری که هیچگاه به پایان نرسیدند

یاسمین مشرف

هنرمندان و نویسندگان همیشه در به اتمام رساندن آثارشان موفق نبوده اند. عواملی از جمله مرگ، مانعی بر سر راه بسیاری از هنرمندان شده و برخی از آن ها قبل از آن که بتوانند آثاری را که در دست داشته اند، به پایان برسانند از دنیا رفته اند تا آن جا که شاید بتوان گفت به تعداد آثار تکمیل شده هنری و ادبی، آثار ناتمام هم در دنیای ادب و هنر وجود دارد.

بسیاری از این آثار، گمنام باقی مانده و به دست فراموشی سپرده شده اند اما برخی دیگر که خالق آن ها، شخصیت های شهیر ادبی یا هنری بوده اند، با وجود ناتمام ماندن، به عنوان شاهکارهایی ناتمام شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته اند. در ادامه با چند نمونه از مشهورترین این آثار آشنا می شوید.

1. «کوبلا خان»، ساموئل تیلور کالریج

«کوبلا خان» نام یکی از اشعاری است که در سال 1797 سروده شده است. شاعر این شعر که به نام «کالریج» شناخته می شود، در خواب شعری را به یاد می آورد و پس از بیدار شدن 50 خط آن را می نویسد.

اما درحین نوشتن کسی از او می خواهد برای مدتی از خانه خارج شود و پس از بازگشت، دیگر چیزی را به یاد نمی آورد. «کوبلا خان» شاید معروف ترین شعر ناتمام دنیا باشد.

2. «بیگانه اسرارآمیز»، مارک تواین

زمانی که مارک تواین کتاب بیگانه اسرارآمیز را نوشت، یک نویسنده رئالیست به شمار می آمد و این که داستانی با یک شخصیت اصلی فوق طبیعی بنویسد، عجیب به نظر می رسید. تواین حدود 10 سال گاه به گاه روی این رمان که در آن به خیر و شر در قرون وسطی پرداخته شده بود، کار کرد اما در نهایت، رمان با مرگ او در سال 1910 ناتمام ماند.

شش سال بعد از مرگ تواین، ناشر آثار او، کتاب بیگانه اسرارآمیز را منتشر ساخت. با این حال در دهه 1960 محققان پی بردند که ناشر، تغییرات چشمگیری در نسخه اصلی ایجاد کرده و نسخه تغییریافته با آن چه تواین به دنبال خلق آن بوده است، تفاوت دارد. نسخه ای از کتاب براساس دست نوشته اصلی تواین در سال 1969 منتشر شد. با وجود ناتمام بودن داستان اصلی، رمان بیگانه اسرارآمیز یکی از آثار بزرگ داستانی نویسنده شهیر قرن 19 به شمار می آید.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.