پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
۲۲ محرم ۱۴۴۱
۱۳ سپتامبر ۲۰۱۸
شماره 5022

​وزیر دادگستری در جمع خبرنگاران: همه انبارها احتکاری نیست

بخش سیاسی- وزیر دادگستری تاکید کرد: همیشه یک نگرانی درباره تعزیرات داشتم که این نگرانی خیلی هم بی‌ربط نیست من نگرانم که یکبار خدایی نکرده در تعزیرات یا در مجموعه قوه قضاییه به خاطر فشار و جو مطالبات مردم و فضای هیجانی، از مسیر تعادل و قانون خارج شویم.

به گزارش ایلنا، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: پیش از این شعب تجدیدنظر قاچاق در خیلی از استان‌ها نداشتیم الان تقریبا در تمام یا اکثریت قریب به اتفاق استان‌ها افراد واجد شرایطی را پیشنهاد دادیم و ابلاغیه آن زده شده است و این شعب را فعال کردیم.

وی با بیان اینکه شعب تعزیرات توسعه خوبی داشته است، گفت: در مورد تعزیرات فکر می‌کنم با قضاوت دولت و رسانه‌ها در این دوره فعال وارد صحنه شده است. به نظر من کارشان از جهتی مهم و مفید می‌تواند باشد چراکه به سرعت به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند و جایی که لازم است از ظرفیت قوه قضاییه استفاده می‌کند.

وزیر دادگستری تاکید کرد: همیشه یک نگرانی درباره تعزیرات داشتم که این نگرانی خیلی هم بی‌ربط نیست من نگرانم که یکبار خدایی نکرده در تعزیرات یا در مجموعه قوه قضاییه به خاطر فشار و جو مطالبات مردم و فضای هیجانی، از مسیر تعادل و قانون خارج شویم.

وی ادامه داد: همین مقدار کشف اجناس احتکاری از طرفی می‌تواند مفید و موثر باشد اما اگر بی‌احتیاطی شود، مضر خواهد بود. قطعا همه انبارها احتکاری نیست. اگر دقت نکنیم کارهای درستمان هم زیر سوال می‌رود.

آوایی خاطرنشان کرد: در بازار اعتبار اکثر بازاریان به پولشان نیست بلکه به اعتماد مردم است، اگر در مورد کسی که خلافی مرتکب نشده و انبار دارد، بریزیم در انبارش و او را بی‌آبرو کنیم دیگر نمی‌تواند در بازار سر بلند کند و کار ما هر دو طرفش سخت است.

وزیر دادگستری تاکید کرد: به همان میزان که برخورد با مجرمین مفید است و باعث امید می‌شود، اگر براساس آدرس‌های غلطی که به ما می‌دهند و براساس خودنمایی رفتار کنند، باعث ناامیدی می‌شود و بی آبرو کردن افراد خدمت به مردم نیست و برای اعتبار نظام اسلامی هم خوب نیست.

وی افزود: توقع از نظام رفتارهای اسلامی است، اگر از اختیارات خود برای خودنمایی استفاده کنیم خدمتی به کشور و مردم نکرده‌ایم.

آوایی در خصوص مبارزه با گران‌فروشی و قاطعیت در این امر گفت: من از امروز آمادگی دارم خدمت شما باشم. آماری که سازمان تعزیرات در سطح کشور در خصوص بحث محتکرین و جرایم و احکام صادر شده و مبارزه با گرانفروشی اعلام کرده، دراختیار رسانه‌ها قرار دهم. من در این مورد کلمه رافت اسلامی را به کار نبردم منظور من حفظ مرز ظریف بین ظلم و حق بود.

وی اضافه کرد: تعزیرات در شرایط اخیر کشور و باتوجه به گرانی‌ها کم‌کاری نکرده است و به همه پرونده‌ها رسیدگی شده است. تعزیرات هم دقت کرده و هم سرعت داشته است. در واقع تعزیرات جانب احتیاط را در مسائل اخیر نگه داشته و کم‌کاری هم نکرده است.

وزیر دادگستری تصریح کرد: زمان رسیدگی به پرونده‌ها بین یک هفته تا ۱۵ روز است و آمادگی داریم آمار کلی این یک ماه را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.